Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Müjdelerle Iğdır’da

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Müjdelerle Iğdır'da

Bakan Kurum: “Hükümet olarak sonuna kadar adayımız İsa Yaşar Tezel’in yanındayız. Iğdır’ı marka şehir yapacağız”

28 Mart 2019 - 14:43 - Güncelleme: 28 Mart 2019 - 15:44
Reklam

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir takım resmi temaslarda bulunmak üzere Iğdır’a geldi.

İlk olarak Iğdır Valiliğine gelen Bakan Kurum’u MHP Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ, Iğdır Valisi Enver Ünlü, Cumhur İttifakı Iğdır Belediye Başkan adayı İsa Yaşar Tezel, 26. Dönem AK Parti Iğdır Milletvekili Nurettin Aras ve AK Parti Iğdır İl Başkanı Ahmet Tutulmaz karşıladı.

Valilik makamında yapılan görüşmede Vali Enver Ünlü, Bakan Kürüm’e plaket hediye etti.

Bakan Kürüm ve beraberindekiler daha sonra Iğdır Kültür Merkezinde düzenlenen programa katıldı. Bakan Kürüm burada yapılacak olan projelerle ilgili oldukça önemli açıklamalar yaptı.

Türkiye genelinde ’İmar Barışı’ndan yaklaşık 10 milyon 500 bin kişinin yararlandığını belirten Kurum, Iğdır’da 23 bin 500 kişinin yapı kayıt belgesi aldığını söyledi. Zübeyde Hanım Bulvarı’nda, 120 dönümlük alanda kentsel dönüşüm programı uygulamayı planladıklarını ve yeni Hükümet Konağı inşa edeceklerini kaydeden Kurum, Hakveyis Göleti’nin temizleneceğini, 92 bin 500 metrekarelik alanda ’Millet Bahçesi’ yapacaklarını anlattı. ’Millet Bahçesi’ projesini TOKİ’nin yürüteceğini dile getiren Kurum, Iğdır’ın kanalizasyon ve atık su problemiyle ilgili projeyi İl Bank Genel Müdürlüğü’nün bakanlık ve Avrupa Birliği (AB) desteğiyle yapacağını belirtti. 180 milyon liralık projenin 2019 yılı içinde başlatılacağı ve 2022’de bitirileceği bilgisini veren Kurum, içme suyu sorunu konusunda önemli adımlar attıklarını vurguladı. Devlet Su İşleri (DSİ) bünyesinde 200 milyon liralık arıtma tesisini tamamladıklarını; ancak belediyenin konuyla ilgili çalışma yapmadığı için arıtılan suyu sulama kanalına bıraktıklarını kaydeden Kurum, yeni dönemde suyun şehir şebekesine verileceği çalışmanın tamamlanacağını söyledi.

’İRAN’LA GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR’

Iğdır’daki Dilucu Sınır Kapısı’na 400 araçlık TIR parkı kurulması için İl Özel İdaresi’nin çalışma yapacağını anlatan Bakan Kurum, gümrük faaliyetlerinin daha aktif hale geleceğini kaydetti. Boralan Sınır Kapısı’nın daha aktif hale getirilmesi için de Bakanlar Kurulu’nca alınan kararı hatırlatan Kurum, İran’la görüşmelerin sürdürüldüğünü açıkladı. Boralan’ın açılmasıyla gümrük trafiğinin daha da aktif hale geleceğini belirten Kurum, Iğdır’a yapılacak ’toptancı hali ve pazar’ projesini destekleyeceklerini, otobüs terminaliyle ilgili valiliğin çalışma yapacağını bildirdi.

2023’E KADAR 250 BİN KONUT

Bakan Kurum, Türkiye genelinde başlatılan ’50 bin sosyal konut’ projesinden de bahsederek, Iğdır’da 300 sosyal konut yapılacağını duyurdu. 460 lira taksitle ev sahibi olunacağını dile getiren Kurum, talebe göre, 2023 yılına kadar 250 bin konut yapmayı planladıklarını açıkladı.

 

Programın bitiminde Bakan Kurum, projesi tamamlanan İçme suyu tesisinde inceleme yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kürüm buradan Cumhur İttifakı seçim bürosuna geçti. Seçim bürosunda coşkulu kalabalık Bakan Kurum’u sloganlarla karşıladı.

Seçim bürosunda açılış konuşmasını yapan Cumhur İttifakı adayı İsa Yaşar Tezel, “Uzun seçim maratonunda bizim vaat ettiklerimizin aynısını şimdi sayın Bakanımız Murat Bey de söyleyecek. 31 Mart’tan sonra devletimizin ve hükümetimizin desteğiyle Iğdır’a hizmet yağacak” dedi.

Konuşmasında Iğdır’ı marka şehir yapacaklarının sözünü veren Bakan Kurum, “Sizlere Cumhurbaşkanımız, Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını getirdim. Iğdır’ı tarım, hayvancılık ve şehircilik anlamında yukarıya çekecek birçok projeyi hayata geçireceğiz. Bu şehrin geleceğine ilişkin, vatandaşlarımızın hayat standartlarına ilişkin birçok karar aldık. Artık bundan sonra 31 Mart’ta İsa Yaşar Tezel başkanımızı belediye başkanı yapacağız ve 1 Nisan’da Allah’ın izniyle bismillah deyip icraatlara başlayacağız. Iğdır’ı hak ettiği yere çıkarmak için gecemizi gündüzümüze katarak çalışacağız. Artık üç günümüz kaldı. Üç gün tüm kapılara gideceğiz, tüm gönüllere gireceğiz. Iğdır’da 31 Mart’ta zillet ittifakına gereken cevabı vereceğiz. Buradan Iğdır’daki AK Parti’li ve MHP’li kardeşlerime sesleniyorum. 31 Mart akşamı burada gerek cevabı vereceğinizden hiçbir şüphem yok. Bizim liderlerimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Devlet Bahçeli, çok kutlu bir birliktelik yaptılar. Bu birliktelik, bu ezan ve bayrağın ilelebet var olması için yapılmıştır. Bu kutlu birliktelik kapalı kapılar ardında bir masa etrafında gizlice yapılmamıştır. Karşılıklı güvene ve hoşgörüye dayanmaktadır. Hamdolsun, ülkemizin her tarafında da kusursuz bir şekilde işlemektedir. Ülkemizin 2002’den beri nereye geldiğini hepimiz görüyoruz. Hastanelerimizle, okullarımızla, yollarımızla adeta ülkemizi ve şehirlerimizi yeniden inşa ettik. Eskiden darbelere, cuntalara boynunu eğen bir ülke varken şimdi 15 Temmuz hain darbe girişiminde olduğu gibi darbelere aslan gibi karşı duran insanlarla dolu bir Türkiye var. Şimdi artık 2023’ün, 2053’ün ve 2071’in Türkiye’si için durmadan çalışacağız”

“IĞDIR’A HER TÜRLÜ YATIRIM ANINDA GELECEK”

Cumhur İttifakı adayı İsa Yaşar Tezel’in sonuna kadar yanında olduklarını ve destekçisi olduklarını dile getiren Bakan Murat Kurum, “İsa Başkanımızın projelerini inceledik. Çok güzel projeleri var. Hepsini hayata geçireceğiz. İsa Yaşar Tezel’in sonuna kadar yanındayız ve Iğdır’ı marka şehir yapacağız. Az önce içme suyu tesisindeydik. Hükümet olarak bu projeye 200 milyon TL harcadık ve şehrin kapısına kadar getirdik. Ancak mevcut belediyenin imkanın olmadığından ve altyapı sorunundan dolayı vatandaşlar bunu şu an için kullanamıyor. Asbest borularla size şu anda su verdiklerinden dolayı memba kalitesindeki suyu size veremiyorlar. İsa Başkanla beraber bunu da biz yapacağız. Çünkü bizde hizmet etme aşkı var. O aşkla bu projeleri gerçekleştireceğiz ve yolumuza devam edeceğiz. Ayrıca Belediye Kent merkezi projesini de hayata geçireceğiz. Onlar konuşur, Cumhur İttifakı yapar” şeklinde konuştu.

 

Bakan Murat Kurum ayrıca seçime üç gün kala artık uyumadan son sürat çalışmaya devam edeceklerini de belirtti. 

 

Bu haber 511 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Iğdır Üniversitesinde Uzman Arkeologlar Yetişecek
Iğdır Üniversitesinde Uzman Arkeologlar Yetişecek
Memur-Sen Genel Başkanından Vali Ünlü’ye Ziyaret
Memur-Sen Genel Başkanından Vali Ünlü’ye Ziyaret