Azerbaycan Kars Başkonsolosu Guliyev’den Öğretmenlere Ziyaret

Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev, ‘Öğretmenler Günü’ ile ilgili Haydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin öğretmenlerini ziyaret etti.


Azerbaycan Kars Başkonsolosu Guliyev’den Öğretmenlere Ziyaret

Görüşmede konuşma yapan Başkonsolos Guliyev, “Her birimizin ilgili vatandaş olarak gelişmemizde öğretmenlerimizin yeri doldurulamaz hizmetleri olmuştur. Ümum-milli liderimiz Haydar Aliyev, her zaman öğretmenlerin emeğini yüksek değerlendirmiş, öğretmenler ile ilgili hoş sözler ifade etmiştir. O, kendi öğretmenlerini minnetle anar, onların hizmetleri hakkında yürek dolusu konuşurdu. Hadar Aliyev ülkemizin başında olduğu zamanlarda öğretmenlere her zaman saygı ve sevgiyle yanaşmış, onların maddi sıkıntılarının, refahlarının iyileştirilmesi için elinden geleni yapmıştır. Ulu önder her zaman söylerdi ki, ‘Her birimizde öğretmen hararetli kalbinin bir zerreciği vardır. Işte bu sebepden öğretmen doğma yurdumuzu sevmeği, herkesin rifahı için vicdanla çalışmayı müdriklikle ve sabırla bize öğretmiş ve öğretmektedir’

Bundan başka, ülkemizde son yıllarda eğitimin gelişmesi ile bağlı konuşan diplomat belirtmiştir ki, bu alanda gerçekleştirilen kompleks programlar, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev`in bu alanı devlet siyasetinin önemli perspektifleri sırasına dahil etmesi, eğitim çalışanlarına hertaraflı ilginin gösterilmesi devletin geleceğini daha güvenli ve inamlı görmek azminden haber vermesidir. Zengin milli kaynakları ile dünyanın ilgisini kendinde toplayan Azerbaycan bu kaynaklardan gerektiğince kullanmakla insan kapitalinin daha çok gelişmesi en önemli yön olarak belirlemiştir. 21. Yüzyılda Azerbaycan’da eğitim bumunun yaşanması hiç de raslantı değildir. Sevindirici hal bir de şudur ki, günümüzde Azerbaycan’da öyle eğitim ocakları var ki, dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki okullardan seçilmemenin yanısıra, hatta onları üstelemektedir” 

Öte yanda Nahçıvan Özerk Cumhuriyetinin şehir merkezlerinde ve en dip dağ yamacı köylerinde inşa edilen ve yeniden yapılan okullar ve onların maddi-teknik altyapısının güçlendirilmesi yönünde görülen önemli işler ile ilgili konuşan Başkonsolos Nuru Guliyev tarafından katılımcılara geniş bilgi verildi. Aynı zamanda arazi açısından yakın olması ile ilgili Türkiye Cumhuriyetinde çalışan öğretmen heyetinin Özerk Cumhuriyete sefer ederek, oradaki eğitim ocaklarında bulunmalarının, aynı zamanda Özerk Cumhuriyetin zengin tarihi ve kültür anıtlarının ziyaret etmelerinin faydalı ola bileceğini bildirdi.

Son olarak Başkonsolos Guliyev, “Azerbaycanın büyük öğretmen ordusu var ve onlar Cumhuriyetimizin intellektual potensialının güçlendirilmesi yolunda yorulmadan gelişim göstermektedirler. Bu bağlamda, Azerbaycan ve kardeş ülke Türkiyede yeni toplum yapılanmasının mimarları olan bütün öğretmenlerimizi bu aziz bayram münasibetiyle yürekten kutlar, onlara bu şerefli vazifede başarılar dilerim”

Görüşme sonunda sözkonusu lisede eğitim alan öğrencilerin iştiraki ile pasta kesildi ve katılımcılar için çay sofrası teşkil edildi.