Iğdır Azerbaycan Evi Derneğinden Bayrak Günü Mesajı

Iğdır Azerbaycan Evi Derneğinden Bayrak Günü Mesajı

Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan yardımcısı ve Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Serdar Ünsal, Azerbaycan'da 9 yıldan beri kutlanan bayrak günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

08 Kasım 2018 - 19:47
Reklam

Ünsal mesajında, “Dünyanın en yüksek bayrak direğine sahip olan Azerbaycan'da 9 Kasım, Devlet Bayrağı Günü olarak kutlanıyor. Azerbaycan'ın bayrak günü kutlu olsun"  dedi.
        27 yıldan beri Azerbaycan Semalarında dalgalanan Azerbaycan bayrağının ebediyete kadar dalgalanacağına vurgu yapan Ünsal, “Azerbaycan'da bayrak sevgisi her geçen gün artıyor. Bir kere yükselen bayrak bir daha inmeyecektir. Bunu indirmeye kimsenin gücü de
yetmeyecektir. Yakında yükselen 3 renkli bayrak İşgal edilen topraklar ve  Dağlık Karabağ'da da dalgalanacaktır. O günler yakındır" şeklinde konuştu.
                  Ünsal daha sonra Azerbaycan bayrağının hikayesini şu
şekilde anlattı: “28 Mayıs 1918 tarihinde Azerbaycan Türkleri 1 asırlık Rus tahakkümüne
son verdi. Mehmet Emin Resulzade önderliğinde Türklerin ve doğunun ilk demokratik cumhuriyeti olan Azerbaycan Halk Cumhuriyeti kuruldu.Cumhuriyet'in 9 Kasım'daki toplantısında da 3 renkli Azerbaycan Bayrağı kabul edildi.Bayraktaki mavi renk Türklüğü, kırmızı uygarlığı, yeşil de İslamiyeti temsil ediyor.Kırmızı zemin üzerindeki hilal ve Türk boylarını sembolize eden 8 köşeli yıldız bayrağın süsü oldu.Azerbaycan 1991 yılında ikinci kez Sovyet esaretine son vererek bağımsızlığını ilan etti.Cumhuriyetin simgesi yine ay yıldızlı 3 renkli bayrak oldu...Topraklarının yüzde 20'sinin Ermenistan işgali altında olması Azerbaycan Türklerinde bayrak sevgisini her geçen gün artırdı. Bu sevdayla dünyanın en yüksek bayrak direği geçen yıl Bakü'ye dikildi. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev 2009 yılında 9 Kasım'ı Devlet Bayrağı günü ilan etti. Resmi tatil de olan gün, ülkede 9 yıldır
kutlanıyor” dedi.

Bu haber 116 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Çeçen’den Ulusal Egemenlik Bayramı Mesajı
Başkan Çeçen’den Ulusal Egemenlik Bayramı Mesajı
Öğrenciler İçin Kokteyl Programı Düzenlendi
Öğrenciler İçin Kokteyl Programı Düzenlendi