Iğdır’da Suudi Arabistan’daki İdamlara Tepki

Iğdır’da Suudi Arabistan’daki İdamlara Tepki

Iğdır’da Ehlibeyt Alimleri Derneği, Suudi Arabistan'da 37 kişinin idam edilmesine tepki gösterdi.

27 Nisan 2019 - 10:13

                Cuma Namazı sonrasında Hacı Hacer ve Yusuf Camisi önünde toplanan kalabalık bir grup vatandaş, Suudi Arabistan’daki idamları protesto etti.

                Burada bir konuşma yapan Ehlibeyt Alimler Derneği Başkanı Veli Beder, “İdamları kınıyoruz. Masum, sadece özgürlük isteyen düşünen insanları Suudi yönetimi muhalefet diye idam etmiştir. Bu kabul edilebilir bir olay değildir. Kendi koltuklarını korumak için idamları gerçekleştiren Suudi yönetimine maalesef Şeytan ABD ve İsrail’e dünyanın sesi çıkmıyor. Olayı kınıyoruz” dedi.

                Daha sonra basın açıklamasını okuyan Celal Yanık Hoca, ”Globalleşen dünyamızda ne yazık ki zalimlerin hepsinin aynı safta birlikte durduklarına tanıklık ediyoruz. Alkışları da beraberdir, düşmanlıkları da beraber. Mazlumlara adeta nefes alacak bir alan dahi bırakmama konusunda hem fikirler. Baş zalim ne diyorsa, diğer zalimler hemen ara vermeden onun sözünü onaylıyor. Bu zulüm dünyamızı bir kanser tümörü gibi sarıp sarmalamıştır. Öyle ki,   mazlumların bir araya gelip birlikte gözyaşı dökmelerine bile fırsat kalmıyor.

Bugün binlerce km. öteden gelip şu bahtı kara Ortadoğu bölgesine çöreklenmiş olan zalim ABD, bütün dünyayı olduğu gibi şu İslam ümmetinin coğrafyasını da istediği gibi şekillendirmek istemektedir. Ne yazık ki kendisine kucak açan bir takım bölge ülkeleri, bu zulme sadece çanak tutmakla kalmayıp o zulme bizzat ortak olmaktalar. Kendilerini dünyanın demokrasi havarisi ve beşiği sananlar ise, en büyük antidemokratik işlerin altına yine kendileri imza atmaktalar. Güttükleri Firavunvari siyasetleriyle onların istekleri ile tıpa tıp örtüşen sözde İslami anlayışları kucaklamakta, diğerlerini ise dışlamaktalar. Evrensel olan ‘zulüm ve mazlumiyet’, ‘zalim ve mazlum’ kavramları, diller ve kimlikler değişik olsa da herkes tarafından aynı şekilde anlaşılmaktadır. Yani bu kavramlara kimse yabancı değildirdir. Zulüm, o menfur yüzünü bazen Venezuella’da, bazen Yemen’de, bazen Karabağ’da, bazen Filistin’de, bazen Doğu Türkistan (Uygur)’da, bazen Myanmar’da, Suriye’de, Irak’ta, Afganistan’da göstermektedir. Ve şimdi de Al-i Suud’un zulüm ve istibdadı altında ezilen, bizzat vahyin eşiği olan o kutsal beldelerde, 37 Suud vatandaşı Müslüman, daha birkaç gün önce başları kesilerek idam edilmişlerdir. Al-i suud, bu cinayeti örtbas etmek için en kolay yola başvurmuş ve onları ‘terörist’ diye adlandırmıştır. Halbu ki, bu mazlum 37 kişinin terörle ve terörizm ile uzaktan yakından alakaları  ve Suud zulmünü protesto etmekten başka bir suçu olmadığı herkesçe bilinmektedir. Bu zulüm karşısında gıkı çıkmayanlar demokrasiden nasıl söz edebilir? İkiyüzlü batılıların ABD, İsrail ve Suud hanedanının takındıkları hasmane tavırlardan dolayı hepsini lanet, nefret ve şiddetle kınıyoruz. Kahrolsun Zalimler, Yaşasın Gözleri Ufukta Kurtuluşu Bekleyen Mazlumlar” dedi.

                Daha sonra vatandaşlar sessizce dağıldılar.

 

Bu haber 710 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Gülbey: “Kayaköprü Köyünde Toplu Mezar Bulduk”
Başkan Gülbey: “Kayaköprü Köyünde Toplu Mezar Bulduk”
Albay Özdurhan AA’nın Yılın Fotoğrafı Oylamasına Katıldı
Albay Özdurhan AA’nın Yılın Fotoğrafı Oylamasına Katıldı