Iğdır İçme Suyu Arıtma Tesisinde Sona Gelindi

Iğdır İçme Suyu Arıtma Tesisinde Sona Gelindi

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Iğdır’a yaptığı yatırımlarla mümbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

09 Ocak 2019 - 12:28
Reklam

Bilindiği üzere Türkiye’nin içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacının yarısından fazlası Devlet Su İşleri (DSİ)Genel Müdürlüğü tarafından yapılan içme suyu tesislerinden karşılanıyor. 81 İl İçme Suyu Eylem Planı hazırlanarak başlanan çalışmalar çerçevesinde Iğdır’ın 2040-2050-2071 yıllarına kadar olan içme suyu meselesini çözüme kavuşuyor.

Bu kapsamında Iğdır İçme suyu Arıtma Tesisi inşaatında çalışmaların hızla devam etmekte olduğunu vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Iğdır İçme suyu Arıtma Tesisi inşaatı tamamlandığında 125 000 m³/gün arıtma kapasitesi ile Iğdır İl Merkezi ve Tuzluca, Karakoyunlu ve Aralık İlçeleri,  Halfeli, Melekli, Hoşhaber beldeleri ve bunlara bağlı 70 köy yerleşimine dünya standartlarında içilebilir su verileceği açıklamasında bulundu.

%97 fiziki gerçekleşme sağlanan tesisin su kaynağının henüz inşaatı devam eden Ünlendi Barajı olduğunu ifade eden Aydın, “Ancak baraj inşaatı tamamlanıncaya kadar geçecek süre dikkate alınarak geçici bir kaptaj yapısı teşkil edilerek bağlantıları yapılmıştır. Arıtma Tesisi performans testlerine başlamaya hazır durumdadır. Binalardaki bütün mekanik imalatlar tamamlanmış olup, sadece işletmeye alma işleri kaldı” dedi.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, son olarak bu projenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, Iğdır’a bundan sonrada yatırımlarını sürdüreceklerini belirtti.

 

Bu haber 556 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Iğdır Üniversitesinde Uzman Arkeologlar Yetişecek
Iğdır Üniversitesinde Uzman Arkeologlar Yetişecek
Memur-Sen Genel Başkanından Vali Ünlü’ye Ziyaret
Memur-Sen Genel Başkanından Vali Ünlü’ye Ziyaret