Güven Gazetesi

deneme 

Sal01232018

Makaleler

21 Mart Nevruz Bayramı Heyecanlı Geçti

Kim ne düşünürse düşünsün. Bizim çocukluğumuzdan beri Nevruz bayramının ayrı bir keyif  ve heyecanını yaşardık.

Nevruz bayramına bir ay önceden hazırlıklar başlar, önce temizlik, semeni yeşilliği ve semeni tatlısı hazırlanırdı. Kavut ve Yedilevin, nevruz bayramı öncesi vazgeçilmezlerindendi. Mezar üstü ziyareti, kulak asma Nevruz etkinliklerinden bir kaçı olarak şimdilik hafızamda kalanlardan. 21 mart bayram gününde yaşlıların, hastaların ziyaretleri asla ihmal edilmezdi. Bayram günü hediyeleşme, yakınlarına hediye gönderme bayram adetlerinin önemli geleneklerindendi. Evlenen kız kardeş ve halalara mutlaka nevruz günü elbiselik hediyeler alınır ve evin büyük erkek çocuğu ziyarete giderek bu hediyeleri götürürdü.
Bir ay boyunca yumurtalar boyanır ve tokuşturulurdu. Hele bayram günü yumurta tokuşturmanın ayrı bir heyecanı vardı.
  Dedim ya, benim hafızamda kalanlardan bir dizi gelenekleri anlatmaya çalıştım. Nişanlı kızlara nevruz honçası, bayram hediyesi nevruz geleneklerinin içinde ayrı yer tutardı.
  Şimdi bu bayramı, kültür olarak yaşatmaya çalışsak da bir sürü eksiklerimiz oluyor.

 BU YIL NEVRUZ BAYRAMINA  SİYASET DAMGASINI VURDU
 Son yıllarda nevruz’da terör olayları ön plana çıksa da 2013 yılında nevruz bayramı etkinliklerine siyaset damgasını vurdu.
  Özellikle Azeri kesimde 2014 yılında yapılacak mahalli idareler seçiminde aday olmayı düşünenler, bayramda adeta görücüye çıktılar.
  Bir tarafta MHP’den adaylık düşünenler, diğer yandan AKP’den adaylık düşünenler, kendilerine göre halkın nabzını tutmak amacıyla bir dizi ziyaretler yaptılar.
 Iğdır’da belediyenin mevcut başkanın partisinin adayının dışında kimsenin kazanacağına inanmıyorum. Aday adaylarının hepsinin hayal gördüğünü düşünüyorum.
  Iğdır’da belediye başkanlık seçimini kim kazanır deseler beş yaşındaki bir çocuk bile net olarak hangi partinin kazanacağını açık bir şeklide söyler.
  Ben Iğdır’da seçimi BDP kazanır diyorum. Çünkü Iğdır’da herkes BDP’nin kazanması için zemin hazırlıyor. Bunu kendilerine sorsan asla kabul etmezler. Seçimden sonra benim haklı olduğum ortaya çıkacaktır.
  Seçim döneminde ben nedenlerini tek tek sıralayacağım ve nedenlerini kamuoyunun önüne koyacağım.
  Onun için adaylık düşününler birkaç kez oturup şapkalarını önlerine koyarak düşünmeliler.
 Hele AKP’den aday olmak isteyenler daha çok düşünmelidirler. Hani bizde bir laf var; ”Ne doğrarsan aşına o çıkacak kaşığına…
  Ancak Ankara’larda oturup makam mevki peşinde olanlar, Iğdır’a gelip göstermelik adaylıklarını koyup kaybettikten sonra da gidip makam isteyebilirler. Onların millet derdi yoktur. Sadece ve sadece kendilerini ve ceplerini düşünürler. Bu millet de onlara gerekli dersi vereceğine inanıyorum.
 Daha çok zaman var. Nevruz bayramında siyaset düşünüp boy gösterenlere küçük bir hatırlatma olsun diye konuları üstten geçiyorum. Ama günü geldiği zaman yaşananlar günü gününe, saati saatine gözler önüne serilecektir.
 Herkesin aday olma hakkı var. Kimse, kimseyi engelleyemez ama bu gidişle de Iğdır’da belediye başkanlığını kazacak parti çoktan bellidir.
  ONUN İÇİN KİMSE RÜYA GÖRMESİN!!!

Resim Galerisi

Güncelleniyor...