Güven Gazetesi

deneme 

Sal01232018

Iğdır Belediye Başkanını Arıyor

Uzun zamandır Iğdır’da siyaset böylesine hareketli bir şekilde start almamıştı. Hemen hemen her gün bir kişi aday adaylığını açıklıyor. Bu da 2014 yılında yapılacak yerel seçimlerin ne kadar hararetli ve heyecanlı geçeceğini şimdiden gösteriyor.

Aslında Iğdırlılar seçim ve siyaset işlerini çok seviyorlar. Bir dernek, sendika, oda seçimlerinin bile ne denli kıran kırana geçtiğine hepimiz şahit oluyoruz.

“O hatalı, bu hatalı” suçlamalarıyla ve BDP’nin (o zamanki adıyla DTP’nin) zaferiyle sonuçlanan 2009 yerel seçimlerinin ardından beş yılın Iğdır için kayıp olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü AK Parti ile MHP, seçimi kaybettikleri için otomatikman belediyede söz sahibi olamadılar. Diğer taraftan BDP’den seçimi kazanan Mehmet Nuri Güneş, göreve seçildikten on ay gibi kısa süre sonra tutuklandığı için hayli çalkantılı günler yaşadı. Bu nedenlerden ötürü iddia sahibi üç parti bu seçimde aday belirlemede ince eleyip sık dokuyacaklar.

İsterseniz seçimde boy gösterecek iddialı partilere göre aday adaylarını ve durumlarına göz atalım…

MHP: Şu anki konjektürde özellikle Azeri kesimin favori partisi durumda. Bu nedenle aday adayı bolluğu yaşanıyor. İsa Yaşar Tezel, Serdar Arat, Gündüz Güneş, Ahmet Aras ve Tan Demirkaya başkan adaylığı için resmi açıklamayı yaptılar. Bu adaylardan İsa Yaşar Tezel, TRT bünyesinde üst düzey görevlerde bulunmuş deneyimli bir bürokrat. Serdar Arat, Bodrum noterliği görevinde bulunuyor. Aynı zamanda Iğdır’da Günışığı Derneği’nin başkanlığını sürdürüyor. Gündüz Güneş, eski 1 nci sınıf hakim. 2007’de MHP’den aday olduğu için hakimlikten istifa etti. Son dört seçimde ikinci sırada beklediği için adaylığın haklı olarak kendisinin hakkı olduğunu düşünüyor.   İş adamı Ahmet Aras da keza partinin içinden gelen bir isim. Şehrin dinamiklerini iyi bildiğini ve işin ehli olduğunu dile getiriyor. Yine işadamı Tan Demirkaya da partisinden belediye başkanı seçilerek Iğdır’a hizmet etmek istiyor.

    AK Parti: Bana göre bu seçimin tartışmasız kilit partisi konumunda. Adayını çok iyi belirlemesi gerekiyor. Şu anda partiye resmi olarak yapılmış bir adaylık başvurusu yok. AK Parti o kadar kilit bir noktada ki göstereceği aday, oylarını bölerek MHP’yi de BDP’yi de kaybettirir. Hatta ve hatta göstereceği aday, Türkiye genelinde olduğu gibi her ideolojiden oy alarak seçim de kazanabilir. Özellikle elindeki sonsuz iktidar gücü, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Iğdır’ı muhakkak istemesi ve her röportajında ve konuşmasında Iğdır ile ilgili bir şeyler söylemesi AK Parti’nin elini çok kuvvetlendiriyor. Bu kuvveti nasıl kullanacaklarını hep beraber göreceğiz.

BDP: Şu anda bu partide de resmi adaylık başvurusu yok. Ancak Iğdır’da yaşayan çoğu kişiye göre hala bu seçimin mutlak favorisi. Özellikle AK Partinin göstereceği Azeri aday ile BDP’nin şansının yüzde 90’lara çıkacağını tahmin ediyorum. Ancak her ne olursa olsun açılım süreci ve PKK’nın ülkeyi terk etmesinden dolayı Aşiret oylarının komple BDP’ye gideceğini düşünmüyorum. İktidar partisinin göstereceği adaya göre AK Parti’ye oy kaptıracaklardır.
Elbette ilerleyen günlerde çizdiğim tablo tamamen değişebilir. Tam tabirle köprünün altından daha çok su akar. Onu da ilerleyen günlerde göreceğiz.

Resim Galerisi

Güncelleniyor...