Güven Gazetesi

deneme 

Sal01232018

Büyük Resim Ortaya Çıkıyor

Yaklaşan 2014 yerel seçimler öncesi tansiyon giderek artıyor.
Harıl harıl adaylarını belirlemeye çalışan partilerin stratejileri de belli olmaya başladı. İlk kez 2011 seçimlerinde Iğdır’da partilerin uyguladığı ve adeta model haline gelen “diğer partilerin adayına göre aday belirleme” modeli bu seçimde de hissediliyor.

Edindiğim izlenime göre AK Parti’nın adayını belirlemesinde BDP ve MHP’nin adayının gücü ve arkasına alacağı rüzgar büyük etkili rol oynayacak.
Aslında bakarsanız eğer Iğdır’da seçim konjoktörü şu anki gibi olmasaydı AK Parti’den otuza yakın aday adayı çıkacaktı. Ancak hem Azeri Türklerinden hem de Kürt vatandaşların içinden AK Parti’den adaylığı düşünenler denge siyaseti yapmak durumunda kalıyorlar.
 Şu anda AK Parti’de adaylık için kamuoyunun en çok konuştuğu isimlerin başında Ferdi Turan ve Selahattin Artantaş geliyor. Hatta Ferdi Turan’ın adı bir ara parti içinden de ciddi şekilde telaffuz edilmeye başlamıştı. Bu durum, kamuoyunda Turan’ın yüksek ihtimalle aday olacağına yönelik algı yaratmıştı.
Ben AK Parti’den bir sürpriz olabileceğini de düşünüyorum. Hatta ve hatta şu anda Iğdır’da üst düzey bürokrat olarak görev yapan birinin AK Parti’den adaylık için ikna edilmeye çalışıldığı duyumunu da aldım.

Seçimlerin en çok ilgi gören partisi konumunda olan MHP’de ise parti içinde adeta satranç oynanıyor. Bilindiği üzere Genel Başkan Devlet Bahçeli geçtiğimiz Pazar günü Ankara’da içinde bazı Büyükşehirlerin de bulunduğu 225 seçim bölgesinin adayını açıkladı. Iğdır’ın daha sonraya bırakılması, aslında aday belirlemedeki titizliği gösteriyor. Ancak kamuoyunda da adayın bir an önce belirlenip çalışmalara başlanması gerektiği ve ancak bu şekilde belediyenin tekrar BDP’den alınabileceği görüşü var. Bu görüşü de yabana atmamak lazım…
 Bu arada yaklaşık 20 gün önce MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan’ın “Iğdır sürprizleri sever” şeklinde attığı tweet Iğdırlıları heyecanlandırmaya yetti. Mevcut sekiz aday adayının haricinde bir aday olacağı şeklinde yorumlandı. Gösterilecek sürpriz bir adayın parti için olumlu mu olumsuz mu olacağını kestirmek gerçekten zor. Bunu ancak ve ancak ismini öğrendiğimizde konuşabiliriz…

Seçimler öncesi kapalı kutu durumundaki BDP’de ise genel merkez düzeyinde aday belirleme çalışmalarına devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde sohbet ettiğim BDP’ye yakın kişilerden biri demokratikleşme paketinde KCK’lıların serbest bırakılmasına yönelik bir madde olursa Mehmet Nuri Güneş’in tekrar aday olacağını iddia etmişti. Demokratikleşme paketinde böyle bir madde olmadığına göre bu ihtimal de ortadan kalkmış oldu. Bunun haricinde bu partide çözüm süreciyle beraber muhakkak şiddetli oy parçalanmalarının yaşanacağı kanaatindeyim.

Aslında içinde bulunduğumuz günler aday adaylarının kulis günleri olduğu için, çoğunu şehirde görmek zor. Adaylar belli olduktan sonra kimin güçlü olduğu daha net ortaya çıkacak.
İlerleyen günler büyük resmi daha net görmemizi sağlayacak…

Resim Galerisi

Güncelleniyor...