Güven Gazetesi

deneme 

Sal01232018

Bütün Tepkimiz Demokratik Çerçevede Olsun…

Bilindiği üzere Müftü Kulaz’ın hazırlayıp, Vali Ahmet Pek’in imzalayarak İçişleri Bakanlığına gönderdiği skandal rapor, özellikle Azeri Türkü Caferi içtihatina mensup toplumda büyük tepki uyandırdı.

Günlerdir gerek ulusal ve yerel basında, gerekse sosyal medyada bu olay geniş bir şekilde yer buldu. Caferi olan yada olmayan her aklıselim insan, her platformda tepkisini açıkça dile getirdi. Yüzyıla yakın süredir var olan ve tarihe baktığımızda oldukça genç olan cumhuriyetimize bu tip ayrımcı politikalar yakışmıyor. İçinde bu kadar farklılık olduğu halde bir dini veya mezhebi vatandaşına dayatıp uzun süre var olabilen bir devlet tarihte yoktur. Bu bakımdan inanca saygı esasımız olmalıdır.
Bugün bir miting düzenleniyor. Öğle namazından sonra H. Hacer camisinin önünden yürüyüş yapacak olan vatandaşlar, belediye meydanında basın açıklaması gerçekleştirecekler. Demokrasiyle yönetilen ülkelerde bu tip basın açıklamaları ve gösteriler son derece normaldir. Ancak olay yeri Iğdır ve konu da din olunca herkesin dikkat etmesi gerekiyor. Muhakkak ki güvenlik güçlerimiz program süresince gerekli tüm önlemleri alacak. Ancak içimize sızacak muhtemel ajan ve provokatörlere de karşı da son derece uyanık olmalıyız. Hem dört ay sonra gerçekleşecek Iğdır için çok önemli bir seçim arifesindeyiz hem de mevzu bahis konu din ve mezhep. Yani karışıklık çıkarmak isteyen güç odakları için bundan daha iyi bir konjoktör olamazdı.
Bu işin gerçekten şakası yok. Caferilikle alakası olmayan birisi de yürüyüşe katılacak insanların arasına sızıp ortalığı karıştırabilir. Bu tip tehlikeleri de yine oraya katılan insanlarımız engelleyebilir.
Zaten Ehlibeyt Alimleri Derneği Başkanı Veli Beder Hoca da açıklamasında özellikle gençleri bu tür provokasyonlara karşı uyardı ve sağduyu çerçevesinde demokratik tepkilerini göstereceklerini dile getirdi. Gösterilecek tepkinin devlete, hükümete veya idarecilere değil haddini aşan müftülüğe olduğunu dile getirdi.
Ayrıca bilindiği üzere şu anda Müftü Cüneyt Kulaz hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı soruşturma açmış durumda. Bir aksilik olmazsa Müftü Kulaz, buradan gidecek. Asıl önemli olan terfi alarak mı gidecek yoksa hakikaten bu yaptığı hadsizliğin cezasını mı çekecek onu zamanla göreceğiz.
Her şeyden önemlisi unutulmasın ki bu vatan, bu bayrak hepimizin. Bugün Irak’ta, Suriye’de, Mısır’da yaşayan Müslümanların ne halde olduğunu da göz ardı etmeyelim. Siyonizmin oyunlarıyla sırf Müslüman oldukları için katliama uğruyorlar. Tehlikenin çok yakınımızda olduğunun farkında olup oyunlara gelmemeliyiz...

Resim Galerisi

Güncelleniyor...