Güven Gazetesi

deneme 

Sal01232018

1 KASIM İÇİN SON VİRAJA GİRİLİYOR

 

 

 

 

1 Kasım’da yapılacak 26. dönem milletvekilliği seçimi öncesi hem Türkiye’de, hem de Iğdır’da tansiyon gittikçe artıyor.

 

Kurulduğu günden bu yana ilk kez birinci sıra adaylığını Azeri Türküne veren AK Parti ve seçmen üzerinde tabanı olan MHP, seçmen üzerinde kendilerinin güçlü olduğu imajını vermek için stratejik hamleler yapıyorlar.

 

2014 yılındaki belediye seçimleri ve 7 Haziran’daki milletvekilliği seçimlerinde oy oranı olarak tam anlamıyla dibe vuran AK Parti, bu sefer seçmenin karşısına eski belediye başkanı ve seçmende karşılığı olan Nurettin Aras ile yola çıktı. İkinci sırada ise dört yıl partinin il başkanlığını yapan ve anı zamanda eski BARO Başkanı Mustafa Buluş var. Her seçimde AK Parti’nin birinci sırasında Azeri bir aday görmek isteyen seçmenler, bu kez yakalanan bu fırsatı kaçırmak istemiyor. İktidar nimetlerinden şimdiye kadar yeterince faydalanamadıklarını düşünen Azeri seçmen, özellikle Nurettin Aras gibi güçlü bir aday ile bu sefer AK Parti’den bir milletvekili çıkarmak istiyor. Bundan dolayıdır ki Türkiye’nin en güçlü partisi olan AK Parti’nin seçim koordinasyon merkezleri, Iğdır’da yıllar sonra ilk kez tıklım tıklım doluyor, bunda Nurettin Aras’ın belediye başkanlığı döneminde oluşan tabanının da etkisi çok büyük. Aras, her gün seçmenin karşısına Iğdır’ın geleceğiyle alakalı projelerle geliyor.

 

 

 

Son iki seçimde karşısında oylarını bölecek Azeri Türkü başka aday olmamasına rağmen başarısız olan MHP ise büyük bir sürprize imza atarak listenin birinci sırasına Prof. Dr. Yakup Kumtepe’yi getirdi. İkinci sırada ise Iğdırlı başarılı işadamı Muharrem Çeçen var. Iğdır’da yaşayan MHP tabanının İsa Yaşar Tezel’i tekrar birinci sırada aday olarak görmek istemesine rağmen genel merkezin birinci sıraya başka bir aday göstermesi, parti tabanında tepkiye yol açtı. MHP’nin seçim stratejisini özellikle Nurettin Aras aleyhinde propaganda üzerine kurmasına seçmenin nasıl tepki vereceği merak konusu. Bu kapsamda MHP, son bir haftadır partinin eski adayları ve yüzlerini getirerek rüzgar yaratmaya çalıştı. Eski Milletvekilleri Abbas Bozyel ve Şamil Ayrım, belediye başkanlığı seçimini kaybeden Gündüz Güneş, partiye destek vermek için Iğdır’a geldiler. Şamil Ayrım, aynı zamanda 7 Haziran’da AK Partiden aday adayı olmuştu. 

 

 

 

MHP’nin ‘dış yardımla’ seçim hamleleri, şüphesiz akıllara 2009 yılında yapılan belediye seçimlerini getirdi. O dönem de AK Parti’den belediye başkan adayı olan Nurettin Aras’ı ihanetle suçlayan MHP, Aras’ın karşısına Iğdır’ın eski siyasetçi ve liderlerinden oluşan bir kadro getirmişti. Sonuçta ihanetle suçlanan Nurettin Aras, MHP’den 2000 oy fazla alarak seçimi kaybetmişti. Yani MHP’nin o kadar yoğun çabası sadece ve sadece Aras’ın seçim kaybetmesine sebep olmuş ve belediye HDP’ye geçmişti. Daha sonra Aras’ın olmadığı diğer seçimlerde MHP hiçbir sebep olmamasına rağmen hem 2014 belediye seçimlerini ve 7 Haziran milletvekili seçimlerini kaybetti. Sadece 2011 yılında Sinan Oğan, MHP’den milletvekili seçildi ancak başarılı geçen dört yıllık milletvekilliği döneminden sonra Bahçeli tarafından ihraç edilenler arasına katıldı.

 

 

 

Ben seçmenin bu kez aynı hatalara düşeceğini tahmin etmiyorum. Çünkü şu anda “Elimizi taşın altına koyuyoruz” propogandasıyla ortaya çıkan şahıslar, 2009 belediye seçimlerinde ortaya çıktıktan sonra 2014 Belediye seçimlerinde ve 7 Haziran’da ortada yoktular. MHP’nin etrafındaki bazı şahıslar, bu seçimde Nurettin Aras aleyhinde çalıştıkları kadar Gündüz Güneş ve İsa Yaşar Tezel’e çalışsaydılar o seçimler, rahat bir şekilde kazanılırdı.

 

Zaten seçmen şu anda bile kimin önde olduğunu net şekilde görüyor. Önümüzdeki günler bu tabloyu daha da netleştirecektir.

 

 

Ata, dede mezarımızın bulunduğu güzel Iğdır’ımızda her zaman var olmamız dileğiyle..

Resim Galerisi

Güncelleniyor...