Güven Gazetesi

deneme 

Sal01232018

SİNAN OĞAN GERÇEĞİ…

 

 

 

MHP’nin ihraç edilen Iğdır eski milletvekili Sinan Oğan, hemşerileriyle buluşmak üzere bugünlerde Iğdır’da bulunuyor. 

Sadece Iğdır’da değil tüm Türkiye’de “fenomen” haline gelen ve ülkücü camiada kitleleri peşinden sürükleyen Sinan Oğan’ın partililerle kucaklaşması, geçmişte yaşanan bazı hadiseleri akıllara getirdi.

İsterseniz Sinan Oğan’ın milletvekili seçildiği 12 Haziran 2011 seçimlerinden bu yana geçen süreyi yakından irdeleyelim. Hatta parantez açarsak Dr. Sinan Oğan, TÜRKSAM Başkanlığı ve stratejist unvanı sebebiyle milletvekili seçilmeden önce de zaten ulusal kanallarda boy göstermeye başlamıştı. Milletvekili seçildikten sonra da özellikle siyaset için alışık olmayan genç ve dinamik yapısı ülkücü camiada bir heyecan yarattı. TBMM oturumlarında ve TV kanallarındaki açık oturumlarda ortalığı titreten gür sesiyle ve en zıt fikirli rakibini bile mat eden diplomasisiyle günden güne sadece MHP değil tüm muhalefet milletvekilleri içerisinde sivrilmeye başladı. 

 

Hatta ve hatta gün geldi IŞİD’in Musul Konsolosluğu baskınını bir gün önceden bilerek siyaset olarak tavan noktasına ulaştı. Artık MHP camiası içerisinde yüksek sesle Oğan’ın ismi her yerde telaffuz edilmeye başlandı. Başbuğ Türkeş’in ölümünden sonra ciddi biçimde eksikliği hissedilen “dinamik ve taban dilinden anlayan genel başkan” profili herkesin gözünde Sinan Oğan’dan başkasına uymuyordu. Daha sonra 2015 seçimleri için aday adaylığı başvuruları sırasında Sinan Oğan, dilekçe vermeyerek tüm camiayı şoke etti. Dilekçe vermedi ama kendi ifadesiyle Bahçeli’nin gönderdiği haberle dilekçe vermediğini açıkladı. 7 Haziran seçimlerinden sonraki ihraç süresini de az çok bilmeyen kalmadı. MHP İl Başkanı Özcan Günsoy ve teşkilatı, Sinan Oğan’ı ihraç etmediği gerekçesiyle görevden alındı. Daha sonra ise Genel Merkez kararıyla partiden ihraç edildi. 

Oğan’ın ihracına tüm Türkiye’den milyonlarca tepki ve şikayet geldi MHP Genel Merkezine. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, sırf kendisine rakip gördüğü için hareketin böylesine aktif ve dinamik bir ismi ihraç etti. Ancak Oğan, mahkeme kararıyla da olsa partiye geri döneceğini ve partisine hizmet edeceğini her fırsatta açıklıyor. 

 

Lafın kısası Dr. Sinan Oğan, Türkiye çapında yaptığı siyasetle Iğdır tarihinde bir ilke imza attı. Ve çoğu kişiye göre de Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en başarılı muhalefet milletvekili olarak tarihe geçti. 

 

Tabi işin bir de Iğdır ayağı var. Sinan Oğan’ın 2011 seçim süreci de dahil olmak üzere eski parti teşkilatı ve partinin Ankara’daki etkili ismi Abbas Bozyel ile yıldızı hiç barışmadı. Aslında milletvekili seçildiği 2011 yılından 2014 yılına kadar bu soğukluk vatandaşlara pek yansımadı. Ne olduysa 2014 yılının Mart ayında yapılan Belediye Başkanlığı seçim sürecinde oldu. Özellikle Milletvekili Oğan’ın seçim irtibat bürosunda partililer arasında yaptığı bir konuşmanın kameraya kaydedilip Youtube’a konulması büyük yankı uyandırdı. Seçim sonucunda tek Azeri adayın olduğu MHP, BDP’nin sadece 700 oyla gerisinde kalarak seçimi kaybetti. O videonun BDP tabanını birleştirdiğini ve o dönem adayı Kürt kökenli olan AK Parti’ye Kürt oyunun kaymamasına Oğan’ın sebep olduğunu iddia edildi. Halbuki Oğan’ın partililer arasında yaptığı konuşmayı o şekilde internette yayanlarda suç aranması gerektiğini gözden kaçırdılar. Yine 7 Haziran seçimleri öncesinde de Sinan Oğan, parti teşkilatı tarafından dönemin adaylarına yeterli destek verilmemekle suçlandı. 

 

Gerek 30 Mart belediye, gerekse 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra Sinan Oğan’a büyük ve ağır tepkiler gösteren bizzat parti teşkilatı içindeki isimler, 1 Kasım seçimi sürecinde parti her gün kan kaybedince acil olarak Sinan Oğan’a sığındılar. 

İnsan sormadan edemiyor. Madem Sinan Oğan bu kadar güçlü neden kaybedilen son iki seçimde günah keçisi olarak Sinan Oğan’ı ilan ettiniz?

Madem Dr. Oğan’ın sizin tabirinizle Iğdır umrunda değilse neden can havliyle Iğdır’a çağırıp medet umuyorsunuz? 

Oğan ise partisine destek vermek için normal olarak şu anda Iğdır’da. Büyük ihtimalle seçimden sonra Bahçeli’nin karşısına genel başkan adayı olarak dikilecek. Adil ve demokratik bir seçim olursa Oğan, Bahçeli’nin önünde rahat bir şekilde genel başkan seçilecektir. 

Ancak Sayın Oğan’a naçizane tavsiyemdir. Genel Başkan olsanız bile etrafınızda sizi gerçekten sevenleri iyi tanıyınız. Daha önce her yerde size hakaret edenler, sırf Nurettin Aras’a darbe vurmak için şu anda size methiyeler diziyorlar. Eğer Allah nasip eder de inşallah MHP Genel Başkanlığı koltuğuna oturursanız, bu insanları iyi tanıyın, asla ve asla bu insanlarla yola çıkmayın.. 

 

 

Resim Galerisi

Güncelleniyor...