Güven Gazetesi

deneme 

Sal01232018

1 KASIM’IN ARDINDAN...

 

1 Kasım tarihinde yapılan milletvekili seçimleri Türkiye’de olduğu gibi Iğdır’da da taşları yerinden oynattı. 

 

 

 

HDP açısından bakıldığında ülke genelinde baraj sorunu olmaması halinde M. Emin Adıyaman’ın milletvekilliği zaten garantiydi. Bunun yanında 7 Haziran’da AK Parti’nin güçlü bir aşiret lideri olan Ferdi Turan’ı 1. sıradan göstermesi ve MHP’de de İsa Yaşar Tezel gibi tabanda karşılığı olan bir adayın varlığına rağmen elde edilen 2-0’lık sonuç, çoğu kimseye göre bu seçimde de rahatlıkla tekrarlanabilirdi.

 

 

 

Çünkü AK Parti Ferdi Turan yerine iki dönem belediye başkanlığı yapmış ve Türk seçmen tabanında oldukça güçlü olan Nurettin Aras’ı birinci sıradan aday göstermişti. Ancak bir süre sonra Türk seçmenin Nurettin Aras’a yoğunlaşması, tüm hesapları alt üst etti. Bunun yanında MHP seçmeninde tepeden Devlet Bahçeli’den başlamak üzere her kademede rahatsızlıklar vardı. Özellikle Iğdır’da MHP’nin aday belirlemede yaşanan sıkıntılar ve seçim stratejisini mezhepçilik üzerine kurması belirli bir süre sonra tam anlamıyla ‘kabak tadı’ verdi. MHP’nin seçmene vaat edebileceği başka bir şey de yoktu açıkçası. Bunun yanında rüzgar yaratmak için getirdiği isimler de Sinan Oğan hariç yıpranmış isimler olduğu için ters etki yarattı. Özellikle Nurettin Aras’ın ve MHP’nin seçim bürolarının Vali yolunda olması da zaman zaman ufak çaplı gerginlikler yarattı. Ben bu gerginliklerin de MHP’ye sandıkta zarar verdiği kanaatindeyim. 

 

 

 

Bununla beraber Türk seçmenin 13 yıllık AK Parti iktidarında hissettiği dışlanmışlık da o güce sahip olunması hissini uyandırdı. Yani ister MHP’nin yanlış aday tercihi veya Devlet Bahçeli’den duyulan rahatsızlık deyin yada Nurettin Aras’a karşı halkın aşırı sevgisi deyin tüm bu etkenler, Türk seçmende duygusallığın yerini mantığın hakim olmasını sağladı. Ve Nurettin Aras, “Iğdır’da MHP hariç Azeri Türkleri seçim kazanamaz” tabusunu yerle bir etti. Bu Iğdır siyasetinde bir devrimdir. 

 

 

 

Yanlız asıl maraton şimdi başlıyor. Halkın 13 yıllık iktidar susamışlığı büyük beklentilere yol açtı. Milletvekili Aras ise bu talebin normal olduğunu ve tüm sorunları çözeceğini dile getiriyor. 

 

 

 

Sonuç olarak kazasız, belasız bir seçim süreci atlattık. Küçük çaplı gerginlikler olmasına rağmen ciddi bir olay yaşanmadı. Şimdi hizmet zamanı. Nurettin Aras’ın işi ciddi anlamda çok zor. Sorunların çözümü için halk kendisini iktidar partisinden milletvekili seçti. Iğdır’ın dağ gibi bekleyen sorunları var. Vatandaşlar artık bu sorunların çözülmesini ve diğer şehirlerdeki gibi temiz, ferah bir şehirde yaşamak istiyor.

 

 

 

İnsanların yüzüne yansıyan bu mutluluk ve geleceğe umutla bakmasını sağlayan 1 Kasım seçimlerinin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.

Resim Galerisi

Güncelleniyor...