Güven Gazetesi

deneme 

Sal01232018

Iğdır’ın Değişen Yüzü

 

Çok değil yaklaşık 6 ay önce Iğdır’da tartışılan başlıklar şunlardı;

-          Iğdır’da terör örgütü etkinliğini daha da artıracak mı?

-          Iğdır’da yaşayan Azerbaycan Türkleri başka yerlere göç mü edecek?

-          Iğdır’da ticari olumsuzluk nereye gidiyor?

-          Hava kirliliği nasıl hallolacak?

-          Doğalgaz gelecek mi?

-          Iğdır ve çevresinde yaşanan terör olayları artacak mı? (yol kesmeler, tır yakmalar)

-          Ağrı Dağı 2. Kandil mi oluyor?

-          Iğdır’da işsizlik nasıl halledilecek?                                                  

Dediğim gibi çok değil aradan sadece 6 ay’a yakın bir süre geçti ve Iğdır’da şu sıralar tartışılan başlıklar ise şunlar;

-          Iğdır’da terör tamamı ile temizlenmek üzere mi?

-          Iğdır’da yaşanan olumlu süreç yaşanan göçü geri çevirir mi?

-          Iğdır’da yeni yatırım alanları ne olabilir?

-          Doğalgaz ilk nerelere verilecek?

-          Iğdır lojistik bir merkez haline ne zaman dönüşecek?

-          Ağrı Dağı kış turizmi merkezi olabilir mi?

-          Iğdır’da oluşturulacak yeni iş sahaları neler ve istihdam ölçeği ne kadar?

Umarım çok değil bir 6 ay sonra ise çok daha olumlu konuları düşünüp, tartışacağız.

Gelelim bu işin önemli mimarlarından 2 tanesine. Öncelikle artık tıkanmış ve önünü göremeyen Iğdır siyasetinin önünü açan, Iğdır’da yaşayan tüm kesimlerin oyunu alarak şehirdeki siyasi kısırlığa nefes aldıran Nurettin Aras ve Ak Parti.

Gece-Gündüz demeden (–ki bu gece, gündüz sözcük grubunu mecaz veya temsili olarak değil tam manasıyla kullanıyorum) sabahın geç saatlerine kadar görevinin başında bulunan Iğdır İl Emniyet Müdürü Yüksel Babal. Geçenlerde sosyal medya üzerinden basın mensubu bir arkadaşımızın verdiği haberin altına yapılan yorumlar adeta beni hayal kırıklığına uğrattı. Söz konusu haberde trafik ve asayiş ekiplerinin uygulama yaptığı bilgisi veriliyordu. Hemen haberin altına yapılan yorumlar ise içler acısı. Neymiş efendim polisler cam filmleri ile modifiye edilmiş araçlara ceza kesmek için uygulama yapıyorlarmış. Sadece şu örneği vereceğim diyelim ki doktora gittiniz ve mesela omurganızda kırık var. Ciddi sebepler doğuracak bu rahatsızlığı tedavi eden doktor el ve ayaklarınızda çatlaklar çıkıklar olduğunu fark etti. Ne yapmalı müdahele etmesin mi onlara? İşte asıl amacı teröristleri, kaçakçılıkları engellemek olan emniyet ekipleri de kanunsuz olan cam filmlerine, modifiye uygulamalarına da önlem almak zorunda, görmemezlikten gelemez. Bir de buradan hareketle İl Emniyet Müdürü Yüksel Babal’a yüklenmeler oluyor. Uzun süredir Iğdır’da görev yapıyor Sayın Babal, bir kişi çıkıp da Babal işinin hakkını veremiyor diyebilir mi? Derse de insafsızlık olmaz mı? Çok basit bir şekilde 1 hafta boyunca saat gece 3’te uyuyup 6’da kalkın bakalım neler yaşayacaksınız. İşte Yüksel Babal senelerdir Iğdır insanı huzurlu olsun diye bu tempoda çalışıyor.

 

Dönelim asıl konumuza. Iğdır’da yaşayan bir genç olarak şunu söyleyebilirim ki ben önümüzü ve Iğdır’ın geleceğini parlak görüyorum ve çocukların, gençlerin geleceğe umutla baktığı bir şehir oluşturabilen, buna katkı sağlayan yetkili, sivil, asker, polis, amir, personel, şehirli, köylü, emekli, öğrenci, büyük, küçük herkese teşekkür ediyorum.

 

 

 

 

 

Resim Galerisi

Güncelleniyor...