Güven Gazetesi

deneme 

Sal01232018

FETÖ GÖZALTILARINI ŞİALAR MI YAPTI?

 

Son günlerde Iğdır gündemini FETÖ göz altıları ve göz altılara tepki veren bir kesimin akıl karıştırmak adına Iğdır’da yaşayan Azeri Türklerine mezhepleri üzerinden saldırmaları meşgul ediyor.

  15 Temmuz kalkışmasının ardından Türkiye’nin birçok yerinde FETÖ terör örgütüne mensup insanlar gözaltına alındılar. Bu insanlar arasında çok önemli mevkide bulunanlar da vardı. Bu gelişmeleri Iğdır’daki vatandaşlarımız gibi bizlerde ulusal ve yerel basından takip ediyoruz. Soruşturma yapılan kurumlar arasında Askeri birlikler, Adli makamlar, Emniyet Teşkilatı, Milli eğitim gibi kurumlar vardı. Bu kurumlardan ağırlıklı olmak üzere hemen hemen her kurumdan bu örgütle ilgisi olan kişiler gözaltına alındılar. Gözaltına almalar halen devam ediyor. Cumhurbaşkanı ve Başbakanın yaptığı açıklamaya göre bu örgütle ilgisi olan herkes devlet kademelerinden temizlenecek.

 Ülke gündeminin büyük bir bölümünü oluşturan bu haberleri her gün takip ediyor ve medyadan izliyoruz.

 Gelelim bu olayların Iğdır ayağına. 15 Temmuz’dan hemen sonra FETÖ cemaatine Türkiye’de ve dünyada en az karışan grubun Şialar olduğunu her fırsatta söyledik. FETÖ örgütüyle Şialar hiçbir zeminde bağdaşmıyor. Çünkü Şiaların müçtehitleri ‘vahdet’ diyorlar. Bu ‘vahdet’ tanımının içinde bütün Müslümanlar vardır yani Şia, Sünni ayrımı yoktur. Onun içindir ki; Iğdır’da yaşayan Azeri Türkleri vatanını, milletini en çok seven insanlardır.

 Şimdi gelelim şu Iğdır’daki FETÖ göz altılarına.  Türkiye, Iğdır’dan yönetilmiyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi yerlerde binlerce kamu görevlisi gözaltına alındı, tutuklandı ve açığa alındı. Bunda Şiaların ne suçu olabilir? 15 Temmuz’da başarılı olsaydılar bugün Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere başımıza neler gelmişti biliyor musunuz?

  Bugün devlet mekanizmaları bunu bildiği için örgüte gönül veren, o örgütün eliyle başkalarının hakkını gasp eden, sınav sorularını ele geçirerek başkalarının emeklerini elinden alan insanların peşine düşmüş ve belgelerini buldukça gereğini yapıyor.

  Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu Iğdır’a geldiler. Iğdır’da bir takım mesajlar verdiler.  Iğdır Üniversitesi Rektör İ.Hakkı Yılmaz da Iğdır Üniversitesinden gözaltına alınanların büyük bölümüne kefil olduğunu ve onların vatan milletine bağlı olduğunu söylemiş ve söyleyince de cevabını almış.

 Daha sonra Rektör bey, Ankara’ya giderek Iğdır’la ilgisi olmayan milletvekillerine Iğdır’da Üniversitede göz altına alınanları Şialar ihbar etmiş gibi aslı astarı olmayan sözlerle itham ederek Iğdırlının aklının ucundan geçmeyen mezhebi söylemlerle suçlamıştır.

  Tabi sormadan soruşturmadan, Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar da ‘Iğdır Üniversitesinde Şiaların şikayeti üzerine Sünniler göz altına alınıyor’ şeklinde açıklama yaparak Iğdır’da yaşayan herkesin tepkisini almıştır.

  Öncelikle şunu söylemek isterim,  Iğdır Üniversitesinin kurulması bizleri çok sevindirmişti. Bizler Iğdırlılar olarak Iğdır Üniversitesinden ekonomi, ziraat, ticaret, tarih, edebiyat öğreneceğiz diye çok umutlanmıştık. Ancak Iğdır Üniversitesi kurulduktan kısa süre sonra ilk icraları Iğdır’da mezhepçiliği körüklemenin yollarını aramak oldu. Iğdır halkı mezhepçiliği önemsemez. Şia Sünniye, Sünni Şiya çok büyük saygı duyarlar. Hatta bu iki kesim birbiriyle yüz yıllardan beri kaynaşmışlar, kız alıp vermişler, çok yakın akraba olmuşlardır. Öyle aileler vardır ki; beş çocuğun üçü Sünni, ikisi Şia mezhebindendir. Kimse kimseye karışmaz. Şianın ve Sünninin önemli günlerinde birlikte olur. İyi günlerde, sevinir, yas tutulacaksa beraberce yas tutarlar.

  15 Temmuz öncesi FETÖ sevdalıları bugün kendilerini aklamanın yollarını arıyorlar.  Yetkililerin zaaflarını bulup güya kendilerini aklamak istiyorlar.

 90’lı yıllarda Iğdır’a ilk İmam Hatip Lisesi açıldığında buna en çok PKK karşı çıkmıştı. Iğdır’da yaşayan Azeri –Şia vatandaşlar hiçbir zaman gerçek bir Sünni vatandaştan onlara zarar gelmeyeceğini biliyor. Herkes karnesine baksın. Ak Parti bütün Türkiye’yi kucaklıyor. Ancak Iğdır teşkilatı asla Iğdır halkını kucaklamadı. Ak Partiye oy verenleri değil kendi kafalarında olan insanları kollamaktadırlar.  Milletvekili ile bugün ters düşmelerinin nedeni de odur. Ak Parti İl Başkan Yardımcısı gözaltına alınıyor.  Kimse bir şey söylemiyor. Halen dediğim dedik deyip duruyor ve nerede milletvekiline muhalif varsa onla kol boyun olup geziyorlar.

 

  Evet Iğdır’daki Azeri Şialar bu ülkeyi en çok seven, ülkenin milli ve manevi değerlerine en çok değer veren Al bayrakta ecdadının kanı olduğunu kabul eden ve gerekirse bu vatan için canını, kanını seve seve feda edecek şuur ve bilince sahip insanlardır. Kimse geçmişte yaptıklarının bedelini ödemeden Azeri Türklerini suçlayamaz. Zaten devletin birimleri kimin suçlu olduğunu çok iyi bilmektedir. Kimin neden alınıp sorgulandığı bellidir. Herkes yaptığının cezasını çekecek. Bu ülkeye ihanet edenler asla affedilmemeli..

Resim Galerisi

Güncelleniyor...