Güven Gazetesi

deneme 

Sal01232018

Güle Güle Yüksel Babal

 

 

 

İnsan sabah uyandığında güzel haberler duymak ister. Güzel haber duyunca da o gün yaşadıklarını hep ilk duyduğu güzel habere yorumlar.  Kötü haberle uyanan insan da gün içinde o uyuşukluğu üzerinden bir türlü atamaz.

  Ne yazık ki güne Iğdır İl Emniyet Müdürümüz Yüksel Babal’ın merkeze alınması haberiyle uyandık. Emniyet müdürümüz üç yıldır Iğdır’da görev yapıyordu. Biz onunla kardeş olmuştuk. Kardeşliğimiz özeldir orası ben de kalsın. Ancak Yüksel Babal, Emniyet Müdürü olmanın ayrı bir yüzünü Iğdırlıya gösterdi. Iğdır insanının algısında Emniyet Müdürü protokolde görünür, Emniyet Müdürüyle görüşmek için birileri araya girer gibi olguları yıkarak Emniyet Müdürü ile herkes görüşür, Emniyet Müdürü herkesi tanır, sokakta gördüğü her insanın hal hatırını sorar olgusu yarattı.   Memurluk böyledir, kararname ile geleni Iğdır halkı sevse de, Iğdır halkı sevmese de  bir gün kararname ile alırlar. Ancak böyle olmamalıydı. Iğdır’da bu kadar sevilen bir müdürün mutlaka güzel bir yere müdür olarak gitmesi gerekirdi. Ben Iğdır’ın %90’ının bu düşünceye katıldığını düşünüyorum. Ama yine de moralimizi bozmayalım. İnşallah genç, dinamik ve erdemli müdürümüz polis başmüfettişliğine gitse de İç işleri bakanlığının en güzel yerlerde değerlendireceğini ümit ediyoruz.

  Yüksel Babal, neden bu kadar sevildi, bir de ona bakalım. Üç yıl önce Iğdır’a ilk tayin olduğu günden beri vatandaşlarla kaynaşmak istemesi Iğdır halkının dikkatini çekmeye başladı. Vatandaşların mutlu günlerinde davet edildiği takdirde onları yalnız bırakmamaya özen gösterdi. Yine cenazeleri hiç kaçırmamaya çalıştı. İnsanların yaslı günlerinde onlara destek olmak için var gücü ile mücadele etti.

  Bir gün Cumhuriyet Caddesinde bir iş yerinin önünde oturuyorduk.  Müdür Bey de oradan tesadüfen geçerken yanımıza  geldi. Orada bir çay içip sohbet ederken karşıdan otuz beş, kırk yaşlarında bir vatandaş geçiyordu. Müdür bey o vatandaşı ismiyle çağırdı hala hatır sordu. Kendisine “Ben atmış yıldır Iğdır’da yaşıyorum. Bu vatandaşı hayatımda hiç görmedim. Ama siz ismiyle çağırıyorsunuz” dedim. Sonra da o “Sizin tayininiz çıkarsa Iğdırlı çok üzülecek” demiştim.

  İşte o gün geldi. Müdür beyin tayini çıktı. Birkaç gün içinde Iğdır’dan ayrılacak. Ben otuz yıldır bu mesleği yapıyorum. Mesleğim gereği de en üst düzey bürokratlarla samimi olma imkânım oldu. Bunların başında Valiler, Emniyet müdürleri geliyor tabi. Tayinleri çıkan özellikle Vali ve Emniyet Müdürleri gittikten sonra Iğdırlının bir değerlendirmesi oluyor. Tayin olan Vali Emniyet Müdürü eğer halk tarafından sevilen birisi ise, hizmetleri Iğdır’da beğenilmişse ismi yıllarca halkın dilinde dolaşır.  Iğdır halkı onu her zaman güzel anılarla yad eder.  Ancak beğenilmemişse birkaç ay içinde unutulur ve bir daha kimse ondan söz etmek istemez. Biz Yüksel Babal, isminin Iğdırlının dilinden hiç düşmeyeceğini, hep güzel anılarla hatırlanacağını düşünüyoruz.

  Yüksel Babal’ın çok kısa sürede önemli makamlara atanacağına inanıyoruz. Kendisine bol şans, hayatta her zaman başarı diliyoruz. Iğdır Merkezden uzak olması hesabıyla Merkeze gitmesini bir gözden kaçma olarak düşünüyor, Ankara’da Yüksel Babal isminin değerlendirileceğine inanıyoruz.

  Iğdırlılar olarak kendisine tekrar başarılar diliyor ve hakkını bize helal etmesini istiyoruz. Yolun ve bahtın açık olsun Kardeşim…

 

 

Resim Galerisi

Güncelleniyor...