Güven Gazetesi

deneme 

Sal01232018

Türk Yargısına Güvenimiz Tamdır

 

Iğdır gündeminin şu an birinci maddesi şüphesiz Iğdır Üniversitesi Rektörü İ. Hakkı Yılmaz’ın ve üniversite personelinin gözaltına alınmaları ve bazılarının tutuklanmaları. Kimse kimsenin haksız yere cezaevine girmesini, hürriyetinin kısıtlanmasını veya suç işleyen, başkalarının hakkını gasp edenlerin cezasız kalmasını istemez, isteyemez.

            Ülkemizde haince bir darbe girişimi yaşandı. Bu darbe girişiminde bulunanlar ülkeyi kendileri yönetip, seçilmiş meşru bir hükümeti ortadan kaldırarak yerine kendi militanlarını atayarak ülke yönetimine el koymak istemişlerdir.  Bu darbenin bertaraf edilmesi için 241 insanımız canını vermiş ve binlerce insanımız yaralanmıştı.

            Bütün bu olaylardan sonra devletimiz tarafından tehlike görülmüş ve bu örgütle bağlantısı olan, örgüte yardım eden ve örgüt sayesinde menfaat sağlayan bütün kim varsa yargı önüne çıkarılmış ve çıkarılmaya devam edilmektedir.

 Bu çalışmalarda, emniyet, yargı, gibi kurumlar başta olmak üzere devlet bütün organlarında temizlik yaparken adil davranmaya özen gösterilerek kimsenin haksızlığa uğramaması için büyük bir gayret sarf edildiği görülmektedir.

            Iğdır Üniversitesi de bir resmi kurum olduğu için bu kurumun içinde de mutlaka bu örgütle ilgisi olanlar olmuştur. Yargının Iğdır Üniversitesi üzerinde yaptığı çalışmaları Iğdır Üniversitesi Rektör İ. Hakkı Yılmaz’ın, Iğdır’da hassas olarak gördüğümüz ve hiçbir zaman vatandaşlar arasında ayrımcılığa sebep olmaması için özen gösterilen mezhepçilik olgusunu suistimal  ederek kendini aklama düşüncesi Iğdır’da yaşayan( Şia, Sünni)  herkesi ciddi manada üzmüştür.   

            Ben eski Rektör İ. Hakkı Yılmaz’ın savcılık ifadesini bilmiyorum. Kim onun üzerine ifade vermiş onu da bilmem ama Türk Adaletine, Türk Savcı ve Hâkimlerine güvenim tamdır. Onlar işlerini yaptılar. 

            Şimdi gelelim eski Rektörün yaygarasına, Ankara’ya gidip TBMM’de bildikleri, tanıdıkları milletvekili, bakanları yalan yanlış bilgilendirmesine ne demeli? Hatta Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’ın olayın aslını öğrenmeden açıklama yaparak Iğdır’da yaşayan Şia vatandaşları zan altında bırakmasına ne diyeceğiz? Toplumun arasına nifak sokmak işte tam olarak budur. Burada yıllardan beri kardeş kardeş yaşayan ve mezhebi konuda birbirlerine oldukça hoşgörülü olan bu insanlara yapılan bu suistimalin acaba bir bedeli olmayacak mı?

 Eski Rektör tutuklandı, onun suçlu olduğuna ben fazlasıyla inanıyorum. Hatta bir gazeteci olarak onun eksiklerini görüp yazmak isterdim, ancak o kampüsün içine bizlerin girmesi mümkün müydü? Bakın 1 sene önce gazetemizin yaşadığı bir vakayı anlatayım;

Gazetemizde görev yapan genç muhabir arkadaşımız bundan tam 1 sene önce Iğdır Üniversitesi Karaağaç kampüsünde münferit bir haber yaparken güvenlikler gelip kendisini rektör ve genel sekreterin emriyle gayet abes bir üslupla dışarı çıkarmışlardı.

            Sekiz yıldır Iğdır Üniversitesi Rektörlüğü yapıp sonunda ceza evine giren eski Rektör İ. Hakkı Yılmaz’ın Iğdır Üniversitesinde göreve başladığı günden beri Üniversiteye alınan, en küçük kaleminden en büyük ihalelerine kadar hepsini Van’dan getirdiği söylentileri Iğdır’da herkes tarafından konuşulan bir gerçektir.  

Yaptığı yanlışlar varsa tek tek hesabı sorulacağından asla şüphem yoktur. Ancak toplum arasında konuşulanlar, Iğdır’da yaşayanların büyük bir bölümünü zan altında bırakan söylemlerde bulunanların cezasını kim verecek.

  Ben Türk Adaletine, Türk Savcı ve Hâkimlerine güveniyorum. Hiçbir suç cezasız kalmayacak ve suçlu cezasını çekecektir.

 

 

Resim Galerisi

Güncelleniyor...