Güven Gazetesi

deneme 

Sal01232018

Metanetli ve Sakin Olmalıyız.. TRT 1’i Kınıyoruz..

Ülkemiz çok hassas bir dönemden geçiyor. Bugünlerde her zamandan daha çok birlik beraberliğe ihtiyacımız var. Özellikle televizyonlarımızın da bu hassasiyete dikkat etmeleri gerekir.

  Ülkemiz bu sıkıntıları yaşarken mezhep çatışması çıkarmak Müslüman alemi için içinden çıkılmayacak bir hatadır.  Irak’ta, Suriye’de meydana gelen ve dünyanın bütün dikkatleri ve hesapları  bu bölgeye çevrilmişken Türk Milletine ve  devletine düşen görev, çok akliselim olmak ve bu ortamdan karlı çıkmaktır.

  Bölgemizde birçok hesaplar yapılıyor. Dünyanın bir başından gelip Ortadoğu’da, bu bölgede  hesap peşinde olanlar bizim yumuşak karnımızı bulup kaşıyacaklardır. Maalesef gördüğüm kadarıyla buna bizim özellikle din adamlarımız alet oluyor.

  Pelin Çift hanımefendinin devletin resmi televizyonunda yaptığı “Gündem Ötesi”  programda Şiilerle ilgili yalan yanlış, hatta hakarete varan sözlerin sarf edilmesi akli salim insanın işi değil. Ben atmış yaşına geliyorum o programda söylenenlerin hepsi iftira ve yalandan ibarettir. Hiçbirini duymadım.

 İran’ı falan savunmak benim işim değil. Ben Türk’üm ve bundan hiç şüphe etmem. Ancak o hakaret edilen mezhep benim mezhebim ve istinat edilen sözlerin hiçbiri doğru değil.  Devletin televizyonuna çıkıp bu sözleri sarf etmek bu ülkeye ihanetten başka bir şey değil. Benim hiç sevmediğim konu mezhep tartışması ve mezhepçiliğin ön plana çıkarılmasıdır. Biz cemaatlerden az çekmedik.  Halen düne kadar nerdeyse el eteğini öptükleri FETÖ’ye bugün milletin önünde sövmeğe kalkmak ve insanların sevgisini kazanmak için tarihten gelen şia’ya karşı tepkiyi dinlendirmek aslında ülkeye ihanet olduğunu bilmemiz gerekir.

  Daha önceki gün İran Dışişleri bakanı ile Dışişleri bakanımız Moskova’da aynı masada dünyaya birlikte hareket edeceklerine dair mesaj verirken Devletin televizyonunda çıkıp İran ve Şia’ya kalamadık iftiralar etmek hangi aklın işidir? O programı kim ne akılla yaptırdı.  Acaba bu programı yapan ve hazırlayanlar Türk hükümetinin Suriye, İran politikasına karşı mı bu programı yaptılar? Onun hesabını iyi yapmamız ve bilmemiz gerekir.

 Milletin birlik beraberliğinden söz ettiler.  O program milleti birlik beraberliğe değil, ayrışmaya davet eder gibiydi. Baştan sona hakaret ettiğiniz Şia mezhebine mensup İran’da 30 milyondan fazla Türk var. Bunların hepsinin duaları Türkiye Cumhuriyeti devleti ile beraberdir.

  Türk milletine tarihten beri en çok darbe, sizin gibi mezhebi ön plana çıkarıp insanları birbiriyle düşman gösteren sözde alimlerden vurulmuştur.

 Son zamanlarda sizin söylediğiniz gibi Şialar Sünnilerin inançlarına hakaret etmek bir yana dursun, Şia’nın önde gelen müçtehitleri, Sünnilere tek bir söz söylemeyi bile yasak etmekle birlikte” onlar bizim özümüz ve canımızdır “ diyerek Şiaların Sünnilerle aralarında hiçbir farkın olmadığını ilan etmişlerdir.

  Konuşmacıların Şiaların İsrail ile eşdeğer, Hıristiyanlardan aşağı olduğunu söylemesi ancak kendilerini ve sözde alimliklerini bağlar ve kendilerine yakışanı yapmışlardır..

   Bu programı yapan Pelin Çift’e de bir sözüm var.  Pelin hanım, devletin televizyonuyla, bu ülkeye en büyük ihaneti yaptığının farkında mısın?  Ekranlarda her gün onlarca şehidimiz yürekleri dağlarken, ülkenin her zamankinden daha çok birlik beraberliğe ihtiyacı varken, siz birlik beraberliğimizi bozan, insanlarımız ötekileştiren, ayrıştıran program yapıyorsunuz?. Bakın bu ülkede Sünnilerin yanında Şia, Alevi ve birçok mezhebe mensup insan yaşıyor.  Siz çıkar Şia’ya karşı olmadık söz sarf ederseniz, bütün etnik grupların eline koz vermiş olursunuz. Bölücülük, ırkçılık, mezhepçilik hepsi sizin bu yanlışınızdan beslenir ve ülkemizde böylece zarar görür.

  Her fırsatta, Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Devlet büyüklerimiz birlik beraberlikten söz ederken sizler mezhepçilik yaparak insanların ayrıştırıyorsunuz?

 

Resim Galerisi

Güncelleniyor...