Güven Gazetesi

deneme 

Sal01232018

Salı, 05 Aralık 2017 16:47

PKK’dan İranlı Askerlere Saldırı

Terör Örgütü PKK, Türkiye- İran sınırında yapımı devam eden modüler duvar inşaatında incelemede bulunan yedi kişilik İran heyetine silahlı saldırı gerçekleştirdi.

 

Saldırı esnasında heyette bulunan dört İran askeri ve üç mühendis, sınırın Türkiye tarafına sığındı. 

Konuyla ilgili olarak Iğdır Valisi Enver Ünlü tarafından yapılan açıklamada, “5. Hudut Alay Komutanlığı sorumluluk sahasında Modüler Beton Duvar çalışmasını, duvarın diğer tarafından inceleme yapan 4 İran askeri ve 3 sivil mühendis olmak üzere toplam 7 kişilik İran heyetine muhtemelen Bölücü Terör Örgütü mensupları tarafından ateş açılarak silahlı saldırıda bulunulmuştur. Söz konusu heyet saldırıdan dolayı Türkiye tarafına sığınarak yardım talebinde bulunmuş, duvarın İran tarafında bulunan 4 yaralı ile 1 sivil şahıs (2 İran askeri, 3 İranlı sivil mühendis) olmak üzere toplam 5 kişi, 17.00 ile 17.30 saatleri arasında Türkiye tarafına alınmışlardır. İçişleri Bakanımız Sn. Süleyman Soylu başkanlığında oluşturulan kriz masası aracılığıyla konu ivedilikle değerlendirilmiş ve yaralılara acil müdahalede bulunulması sağlanarak, yaralıların güvenliği açısından tüm tedbir ve kararlar alınmıştır. Doktor ve ambulans aracının gelmesiyle, öncelikle doktor tarafından yaralılara acil olarak ilk müdahalede bulunulmuştur. Kalp masajı sonrasında kalbi duran bir İran askeri (kalp üzerinde ateşli silah yarası mevcut) tekrar hayata döndürülmüş, ancak bahse konu İran askeri ambulans ile sevk esnasında saat 17.35’te hayatını kaybetmiştir. Müteakiben, 1 İranlı yaralı asker Iğdır Devlet Hastanesine, diğer 2 yaralı ise Kars Devlet Hastanesine helikopter ile sevk edilmiş olup, yaralıların sağlık durumları ciddiyetini korumaktadır. Terörist gruplara karşı sınırımızda her türlü önlem alınarak güvenlik tedbirleri en üst seviyeye çıkarılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

HAYATINI KAYBEDEN İRAN ASKERİ İÇİN TÖREN

Öte yandan Hayatını kaybeden Şehit Asb. Bçvş. Tohvid Melikzade için Iğdır’da askeri tören düzenlendi.  

Törene Vali Enver Ünlü, İran İslam Cumhuriyeti Başkonsolosu Hossein Ghasami, İran-Azerbaycan Hudut Komutanı Tuğgeneral İzetullah Reşidiyah ve heyeti, 5. Hudut Alay Komutanı Taner Güneş, Aralık Kaymakamı Kemal Duru, İl Emniyet Müdürü Melih Ekici, askeri erkan ve polisler katıldı.

Saygı duruşuyla başlayan program; duaların okunması, konuşmaların yapılması ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam ederek, şehit askerin uğurlanmasıyla son buldu.

Törende PKK başta olmak üzere; bütün terör örgütlerine, terörden medet umanlara ve terörü besleyenlere karşı mücadeleden asla taviz verilmeyeceğini belirten Vali Ünlü, saldırıda hayatını kaybeden Şehit İran askerinin acısını en derin duygularla paylaştığını dile getirerek, İran heyetine başsağlığı dileklerini iletti.

 

Okunma 371 defa

Resim Galerisi

Güncelleniyor...