Güven Gazetesi

deneme 

Sal01232018

Cuma, 13 Aralık 2013 07:18

Tuzluca İlçesinde Kurtlar Şehir Merkezine İndi

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta Iğdır’ın Tuzluca ilçesine sabah saatlerinde 25 tane kurt sürüsünün görüldüğü iddia dilen fotoğraf paylaşıldı.

Yoğun kar yağışının etkili olduğu Iğdır’da, sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta paylaşılan kurt fotoğrafı güne damgasını vurdu.
  Sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta birçok kişi tarafından ‘Tuzluca ilçesine sabah saatlerinde 25 tane kurt sürüsü görüldü’  fotoğrafı tedirginliğin yaşanmasına neden oldu.
  Edinilen bilgilere göre; akşam saatlerinde kurt sürü gören vatandaşlarının Tuzluca İlçe Emniyeti Müdürlüğüne ihbar etmeleri üzerine, ilçe emniyetinden verilen bilgi doğrultusunda Tuzluca İlçesi Beldeye Başkanlığından “Kent merkezi yakınlarından kurt sürüsü görüldüğü, vatandaşların özellikle akşam saatlerinde sokağa çıkmaları durumunda dikkatli olması gerektiği’ anonsu geçildi.
  Iğdır Orman ve Su İşleri İl Şube Müdürü Mete Türkoğlu, il genelinde bu kadar kalabalık kurt sürülerinin görülmediğini, fakat insan toplulukların az olduğu, ıssız ve geniş arazilerin olduğu, benzeri bölgelerde kurt sürülerinin koloni olarak 25 ve 30’luk guruplar halinde dolaşmalarının mümkün olduğunu söyledi.
  Kurtlar hakkında genel bilgi veren Türkoğlu, “Kurt etçiller (Carnivora) takımından, köpekgiller familyasından, yırtıcı bir hayvandır. Genellikle ıssız bölgelerde yaşar. Ağırlığı 35-50 kg’dır. Kışın sürü halinde ava çıkan kurtlar öyle pek fazla kalabalık değildir. Belli avlanma sahalarında dolaşan kurtlar hepsi aynı ailenin fertlerini içine alan 10-12’yi geçmeyen bir topluluktur. Kurtlar en çok otobur memeliler ile beslenir, yiyeceğin kıt olması yada bulamamaları halinde  kemirgenler ve kuşlar gibi küçük hayvanlarla beslenirler bazen doğadaki yabani meyvelerle beslenirler. Çok aç kaldıkları zaman  leş bile yiyebilirler. Ayrıca yavru kurtlar böcek de yer.  Kurt yiyecek bulduğu zaman ağırlığının beşte biri kadar yiyebilir. Kalanını tekrar yemek için toprağa gömer.Özellikle av bakımından zengin bölgelerde yaşayan sürülerde kurt sayısı 30’lara kadar çıkabilir” dedi.

Okunma 18997 defa

Resim Galerisi

Güncelleniyor...