Milletvekili Karadağ Meclis’te Iğdır’ın Sorunlarını Dile...

Milletvekili Karadağ Meclis’te Iğdır’ın Sorunlarını Dile Getirdi

MHP Iğdır Milletvekili, Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Yaşar Karadağ, TBMM’de 2019 Bütçe görüşmeleri esnasında şahsı adına konuşma gerçekleştirdi.

20 Aralık 2018 - 11:00

Bilimin ve kültürün tüm medeniyetlerin ve toplumların temeli olduğuna vurgu yapan Yaşar Karadağ, Üniversitelerin evrensel ilkeler doğrultusunda öncelikle bilimin üretildiği ve paylaşıldığı, toplumun geleceğine yön vermede önemli bir etkiye sahip hayati kurumlar olarak faaliyet gösterdiklerini ifade etti..

Üniversitelerimizin bulunduğu bölgenin ekonomik, toplumsal ve kültürel yönden gelişmesinde ve kalkınmasında itici güç olduğunu dile getiren Karadağ, bu bilinçten hareketle bölge yapılanmasında kurulan üniversitelerin geliştirilmesinin önceliğimiz olması gerektiğini savundu.

HUKUK, EĞİTİM VE SAĞLIK FAKÜLTESİ İSTİYORUZ

Iğdır Üniversitesi üzerinde duran MHP Milletvekili Yaşar Karadağ, “Bugün itibariyle Serhat şehri Iğdır’ımızda 7 fakülte, 3 enstitü, 2 yüksek okul ve 4 MYO ile hizmet veren, öğrenci yetiştiren bir üniversitemiz var. Toplam 7600 öğrencisi bulunmakta.

Bütün buna rağmen Iğdır Üniversitesi’nde bir Hukuk, Bir Eğitim, Bir Sağlık fakülteleri hala açılmamış durumda. Gerekli başvuruların yapıldığını bizler biliyoruz ve yetkililere buradan seslenmek istiyorum; “Arkadaşlar, Iğdır jeopolitik konumu nedeniyle ülkemiz açısından gerçekten büyük önem arz eden bir ilimizdir.  Türk’ün Türk’e bakan yüzü olan ilimizde eğitimden sağlığına, turizmden ulaşımına, her alanda yatırım yapmak ülkemiz açısından ciddi önem arz etmektedir.Madem her şeyin başı eğitim diyoruz, o zaman Iğdır Üniversitemizin gerekli yerlere gelmesi için gereken tüm adımları atalım. Talep edilen bu bölümlerin açılması için ne gerekiyorsa yapalım. Her ilin olduğu gibi Iğdır’ımızın da daha kapsamlı daha donanımlı bir Üniversiteye ihtiyacı var. Lütfen bunu göz ardı etmeyelim” şeklinde konuştu.

BARINMA VE ÖĞRETİM ELEMANI SIKINTISI YAŞIYORUZ

Mevcut durumumuzda öğrencilerin ki özellikle kız öğrencilerin barınma konusunda sıkıntı yaşadıklarını anımsatan Karadağ, üniversiteye gelen öğrencilerin orada barınmalarını gerçekleştirebilecekleri yurt imkanların yetersiz olduğuna vurgu yaparak, öğrencilerin bu barınma sıkıntısının giderilmesi, devlet yurtlarının daha da yaygınlaştırılmasının sağlanması gerektiğini dile getirdi.

Üniversitelerde en önemli sorunlardan birisinin de öğretim elemanı açığı olduğuna dikkat çeken Yaşar Karadağ;“Öğretim elemanı sayımızın yetersiz olmasının yanı sıra, öğretim elemanlarının üniversiteler arası dağılımında da büyük dengesizlik olduğu bilinmektedir. Dengeyi sağlayabilmek için ilk adımın, öğretim elemanlarımızın tüm üniversitelerde eşit ve cazip çalışma imkânlarına kavuşturulması olmalıdır” dedi.

 

 

 

Üniversitelerimizin hedeflerine ulaşmasında akademik ve idari kadro sayımızdaki eksikliklerin ivedi olarak giderilmesi gerektiğini özellikle belirten Karadağ, “Değerli Milletvekilleri, Eğitim bizim olmazsa olmazımız,İnsan kaynağı bizim olmazsa olmazımız. Dünyada her türlü yer altı yer üstü zenginliğine sahip olabilirsiniz, ancak bu zenginlikleri kullanarak, işleyerek üretime dönüştüremeyen nitelikli insan kaynağına sahip değilseniz gelişmeden, muasır medeniyetler seviyesine ulaşmadan söz edemeyiz. Bizler her zaman söylüyoruz; nicelik olarak artış sağlayabiliriz, bu elbette bir ülkenin gelişmişliği açısından önemli. Fakat niceliği nitelikli bireyler ile desteklemediğiniz zaman gelişmeden ve ilerlemeden bahsedemeyiz.Nitelikli bireyler ise ancak ve ancak nitelikli eğitim – öğretim kadroları ile yetişir. Bu kadroların ataması da liyakata dayalı yapılması elzemdir”

Üniversitedeki kadrolarımızın niteliklerini yükseltici faaliyetler yapılması ve öğretim elemanlarımıza kendilerini geliştirebilecek imkanların sağlanması gerektiğinin altını çizen MHP Milletvekili Yaşar Karadağ, “Bir düşünceye, bir fikre, bir ülküye yöneliş ancak sadakat ve samimiyetle adanmasını bilen yüksek vasıflı insanlarla olur. Bu vasfı kazanmanın en sağlam yolu nitelikli eğitimdir” şeklinde sözlerini tamamladı.

 

Bu haber 818 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Gülbey: “Kayaköprü Köyünde Toplu Mezar Bulduk”
Başkan Gülbey: “Kayaköprü Köyünde Toplu Mezar Bulduk”
Albay Özdurhan AA’nın Yılın Fotoğrafı Oylamasına Katıldı
Albay Özdurhan AA’nın Yılın Fotoğrafı Oylamasına Katıldı