Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda Simülasyon Laboratuvarı...

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda Simülasyon Laboratuvarı Kuruldu

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Karaağaç Kampüsü Merkezi Derslik Binasında bulunan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna bağlı olarak oluşturulan ″Temel Sağlık Bilimleri Simülasyon Laboratuvarı”nın kurulum çalışmalarını yerinde inceledi.

05 Aralık 2018 - 16:37
Reklam

Ziyarette Rektör Alma’ya, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ercan İnce ve laboratuvar sorumlusu Öğr. Gör. Ayşegül Yurteşlik etti. Iğdır Üniversitesinde yürütülen çalışmalarla büyük bir ivme yakalandığını belirten Rektör Alma, sağlık alanında da önemli yatırımlar yaptıklarını ve kurulan simülasyon laboratuvarının öğrenciler için yararlı olacağını kaydetti.

Simülasyon laboratuvarı ile ilgili Rektör Alma’yı bilgilendiren Öğr. Gör. Ayşegül Yurt, bilgisayar kontrollü tam otomatik simülasyon maketinin tamamen insan özellikleri taşıdığını ifade ederek, “Nabız alınabilir, tansiyon ölçülebilir, ekg çekilebilir, defibrilatör uygulanabilir. Ayrıca bir insanda oluşabilecek hastalıkları makette oluşturabilmeşansına sahibiz. Öğrencilerin bu tür durumlardaki yaklaşımları da uygulama hocaları tarafından kontrol edilebilir. Yarı otomatik doğum simülasyon maketi ise normal doğum ve normal doğumda karşılaşılabilecek sorunları görmemizi ve anlamamızı sağlıyor. Bu sorunları makete uyarlayabilme ve (özellikle ilk ve acil yardım programı öğrencisi) başlayan doğumu yöneterek kontrol etme imkânı sunuluyor” dedi.

 

 

Bu haber 297 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Iğdır Üniversitesinde Uzman Arkeologlar Yetişecek
Iğdır Üniversitesinde Uzman Arkeologlar Yetişecek
Memur-Sen Genel Başkanından Vali Ünlü’ye Ziyaret
Memur-Sen Genel Başkanından Vali Ünlü’ye Ziyaret