Şehit Öğretmen Şevki Akgün Ortaokulu TÜBİTAK Yarışmasında...

Şehit Öğretmen Şevki Akgün Ortaokulu TÜBİTAK Yarışmasında Türkiye Üçüncüsü Oldu

TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Iğdır Şehit Öğretmen Şevki Akgün Ortaokulu öğrencileri büyük başarı sağlayarak bölge yarışmalarında aldıkları birincilikten sonra Türkiye üçüncüsü oldular.

28 Nisan 2019 - 15:58

Iğdır Şehit Öğretmen Şevki Akgün Ortaokulu Elazığ’da düzenlenen TÜBİTAK ortaokullar arası proje yarışması finalinde okul olarak fizik alanında Türkiye 3'üncülüğü, yazılım alanında yine Türkiye 3'üncülüğü ve matematik alanında Türkiye 4'üncülüğü (teşvik ödülü) başarısı elde etti.

                Yazılım alanında bölge birincisi olan ve finalde Türkiye üçüncüsü olan öğrenciler Roda Tunç ve Muhammet Sağlam yaptıkları merdiven çıkan tekerlekli sandalye ile engelli bireylerin ulaşım problemlerini çözmek için böyle bir proje yaptıklarını ifade ettiler ve Türkiye Üçüncüsü oldukları için çok mutlu olduklarını ve projenin engelli insanlar için bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini söylediler.

                      Fizik alanında bölge birincisi, finalde Türkiye üçüncüsü olan Elifnaz Avcı ve Cansu Beksarı ise kara yollarında şerit ihlali yapan büyük araçların sebep olduğu trafik kazalarını önlemek için yaptıkları projede kazaların azaltılarak can kayıpları ve trafik cezalarının en aza ineceğini söylediler.

                 Her iki projeye de danışmanlık yapan Fen Bilimleri Öğretmeni Fatih Toprak ise: günümüz eğitim sistemi bilgiyi bilmekten çok bilgiyi kullanmak ve üretmenin önemli olduğunu söyledi. Toprak, “Bu doğrultuda öğrencilerimize eğitimler verdik. Öğrencilerimizde teknolojiyi takip ettiler, karşılaştıkları sorunları gözlemlediler ve bu sorunlara çözüm üretmeye başladılar. Biz de bu çözümleri değerlendirip okuldan sonra yaptığımız robotik kodlama eğitimlerimizle birleştirerek TÜBİTAK tarafından yapılan yarışmalara başvurduk ve bölge birincilikleri elde ettik. Elazığ'da yapılan Final yarışmasında Türkiye üçüncüsü olduk. Bu büyük bir başarıdır” dedi. 

 Danışman öğretmen Toprak, bu süreçte desteklerini esirgemeyen Iğdır milli eğitim müdürüne ve okul müdürüne teşekkür ettiğini ifade etti.

                  Yine Matematik Öğretmeni Hasan Kıraç’ın danışmanlığında Helin Taş ve Merve Özsular’ın hazırlamış olduğu “Küpsayar” adlı projeler, Erzurum Bölge Sergisinde 25-28 Mart 2019 tarihinde sergilendi. Bölge sergisinde yapılan değerlendirme sonucunda “Küp sayar” adlı proje Bölge Birincisi Final yarışmasında da Türkiye dördüncüsü (Teşvik ödülü) oldu.

                  Boyalı küplerle ilgi araştırma yaparken, eğitim alanında araştırma makalelerini yayımlayan hakemli, basılı ve elektronik ortamda yayın yapan bilimsel dergilerde de boyalı küplerle ilgili soru ve bu soruların çözümleri yer aldı. Araştırma sonucunda ulaşılan tüm boyalı küple ilgili çözümlere bakıldığında birçok formül kullanıldı. Bu çözümün dışında daha pratik bir çözüm yolu elde etmek gerektiği düşünülerek bu proje çalışması yapıldı.

                Okul Müdürü Hüseyin Günhan da açıklamasında, “Öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyorum. Büyük başarı elde ettiler. Bizlerde okul idaresi olarak her zaman onların yanındayız. Erzurum da bölge birincisi Elazığ’da Türkiye üçüncülüğü kazandılar. Bu başarımız devam edecektir“ dedi.

Bu haber 1370 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Gülbey: “Kayaköprü Köyünde Toplu Mezar Bulduk”
Başkan Gülbey: “Kayaköprü Köyünde Toplu Mezar Bulduk”
Albay Özdurhan AA’nın Yılın Fotoğrafı Oylamasına Katıldı
Albay Özdurhan AA’nın Yılın Fotoğrafı Oylamasına Katıldı