Tuzla İlçe Müftüsünün Caferi Âlim’e Baskı Yapmasına...

Tuzla İlçe Müftüsünün Caferi Âlim’e Baskı Yapmasına Büyük Tepki

İstanbul’un Tuzla İlçesi Şifa Mahallesi Mimar Sinan caddesinde İmam Muhammed Mehdi Camii hocası Salih Güzeloğlu, Tuzla İlçe Müftüsü Ali Erhun tarafından ihzarlı çağrıldı.

13 Aralık 2018 - 09:29
Reklam

Müftü Erhun, Din Alimi Güzeloğlu’na, “Ezanınızın farklı okunduğu şikayetini aldım. Bundan sonra ezanlarınızı keseceksiniz. Zaten İran’da da Sunnilere zulüm ve baskı uygulanmaktadır” diyerek aşağılamaya çalıştı. Bunun üzerine Din Alimi Salih Güzeloğlu, Müftülük binasından ayrıldı.

 

Olayın duyulması üzerine Ehlibeyt Mektebi Din Adamları Dernek Başkanı ve Iğdır Hacı Hüseyin Camii İmamı Hüseyin Yeşil, olaya büyük tepki gösterdi. Yeşil açıklamasında, “Bu engizisyon mantığını kınıyorum. Birincisi, burası İran değildir. İran’da böyle yanlış bir uygulama ve hareket varsa, diplomatik yollarla ülkeler arasında çözümüne çalışılır. İran’da böyle bir yanlış uygulama olduğunu varsayalım. Demokratik, laik ülkemizde birliğe ve beraberliğe, kenetlenmeye ihtiyaç duyduğumuz bu kritik dönemde bu yanlışı bizde mi yapacağız? Hani demokratız, hani özgürlükçüyüz. Dinde de baskı olmadığını her platformda savunmaktayız. İkincisi, hangi sistem ve inancın bir başka inancı baskı altına alıp kendine uydurmaya çalışması, meşru sayılmıştır? Diyanet İşleri Başkanlığı böyle baskı uygulamasını ‘Ya tutarsa!’ fikriyle gönderdiği müftülerine özel emirle mi bildirmiştir? Bu olayı kesinlikle kınıyor ve yetkilileri hassas ve duyarlı davranmaya davet ediyorum” dedi.    

Bu haber 787 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Iğdır Üniversitesinde Uzman Arkeologlar Yetişecek
Iğdır Üniversitesinde Uzman Arkeologlar Yetişecek
Memur-Sen Genel Başkanından Vali Ünlü’ye Ziyaret
Memur-Sen Genel Başkanından Vali Ünlü’ye Ziyaret