Engelli Değil Özel Yetenekli Ruhlar
Hatice Şayır

Hatice Şayır

Engelli Değil Özel Yetenekli Ruhlar

04 Aralık 2018 - 13:50

Engel kelimesi ne kadar kaba insanların zihnini karamsarlığa iter gibi. Bir düşünelim gerçekten bizim engelli dediğimiz insanlar bunu hak ediyor mu? Biraz hakaret gibi olmuyor mu?

Bir şekilde biz engel kelimesiyle onlara duvar örüyoruz. Kalplerini değil ruhlarını incitiyoruz. Hayata bakış açılarını sınırlıyoruz. Onlara sosyal yaşam içerisinde camdan duvarlar örüyoruz.

Toplum olarak engel   kelimesiyle birçok insanımızı yıpratıyoruz. Onların üretim güçlerini yok edip bir nevi sosyal yaşamdan dışlıyoruz. Daha çocukken ümitlerini yok ediyoruz.

Sizce de engel kelimesi onların hayata renkli bakış açılarını yok etmiyor mu?Belki de biraz toplum olarak bize hoş ve güzel gözüken her şeyin daha özel olduğunu düşündüğümüz için bu tavrımız. Düşünceleri ile ufkumuzu genişleten bu   özel nitelikli insanlara aslında yaşamı farklı açılardan bize gösterdikleri için kutlamalıyız.

  Kelimeler bu   özel yetenekli insanlar için kibar bir dil kullanıyorken   biz neden sağır bir kelimeyi seçiyoruz. Lütfen engel kelimesi bu insanlar için kullanmaktan vazgeçip onlara simsiyah bir gözle değil binbir renkle bakalım. Onların yalnızlaşmasını engelleyip toplumda bizim gibi aktif rol oynamasını sağlayalım hep birlikte.

Zaten hepimiz biraz eksik değil miyiz? Bu insanlardan daha üstün olduğumuzu   söyleyen ilahi bir güç yok. Neden bu kadar ısrar ediyoruz engel sözcüğünde. Zamanın bize de onlara kattığı aynı birlikte birbirimizi itmeden yaşama vakti değil mi? Geleceğe güzel bir bakış açısı iletelim hadi birlikte birbirimizi kaybetmeden yürüyelim.

Engeller yürekte olmasın. Fiziksel engeller görmezden gelinebilir değil mi?

Bu yazı 2961 defa okunmuştur .

Son Yazılar