Belediye Başkanlığı Seçimleri Üzerine Son Değerlendirmeler!
İsmail Aras

İsmail Aras

Belediye Başkanlığı Seçimleri Üzerine Son Değerlendirmeler!

07 Mart 2019 - 12:02 - Güncelleme: 07 Mart 2019 - 14:22

Belediye başkanlığı seçimlerine az zaman kaldı. Süre azaldıkça siyasi partilerin adayları, artık son kozlarını oynayıp kazanma mücadelesini verirken, bizim gözümüzle partilerin performansını bir değerlendirelim dedim.

  Iğdır’da seçimlere yedi siyasi parti aday göstermiş durumda. Ancak favori olarak gösterilen Cumhur ittifakının adayı İsa Yaşar Tezel ile HDP’nin adayı Yaşar Akkuş, seçmenin gündemini oluşturuyor.

  HDP’nin adayı Yaşar Akkuş; planlı, programlı ve yakın çevresi ve ekibiyle seçmenlere gece gündüz kendilerini anlatarak oyları toplayıp kazanmayı planlıyor. Hatta başarılı olduğunu da söylemekten çekinmiyorum. Partisi, genel merkezi, il teşkilatı, seçmeni herkes partiye çalışıyor.

 Cumhur ittifakının adayına gelince… Ben planlı, programlı bir çalışmanın olduğunu göremiyorum. Adaya ne yakınlarından, ne partisinden nede  ittifak yaptığı partiden bir desteğin geldiğini ya ben göremiyorum veya destek gelmiyor.

  Iğdır küçük bir yerdir. Küçük bir fısıltının kısa sürede en son noktadan duyulabileceği bir yerleşim yeridir.  Ben bugüne kadar bu ittifaktan adaya destek göremedim ve duyamadım.

 24 Haziran seçimlerinde her gün gündem yaratan açıklamalar nerede? Neden iktidar partisi olan AK Partinin nimetlerinden yararlananlardan bir tık yok?

 Vallah ben bilmem merkez bilir. Cumhur ittifakının 2014 seçimlerinde toplam oy oranı %52, HDP’nin oy oranı ise %44 idi. Şimdi ne olacak? Kaybedilmesi durumunda kimin kime hesap vereceğini ben hiç hesap edemiyorum.

  Öyle her gün gelip seçim bürosunda boy göstermekle veya oy verecekleri bir araya getirip katılım yapıldı demekle seçim kazanılmıyor.

 Seçim kazanmak için ittifak çalışması; ittifak yapan partilerin iş birliği, eksikleri tamamlama çalışmaları, kırgın, küskün olanları partiye katmakla olur. Şu anda Iğdır’da İsa Yaşar Tezel kimin adayı diye sorsak, birçok insan MHP’nin adayı diyecek. Ama ben İsa Yaşar Tezel’in Cumhur ittifakının ve aynı zamanda Cumhurbaşkanının adayı olduğunu üstüne basa basa söylüyorum. Iğdır’da İsa Yaşar Tezel’in kaybetmesi demek, Cumhurbaşkanın Iğdır’da kaybetmesi demektir. Kulağıma geliyor. Yok efendim İsa Yaşar Tezel, AK Parti’den aday olsaydı daha çok oy alırmış. Bu sözlerin hepsi bahane. Zaten İsa Yaşar Tezel, AK Partinin adayı. Her gün televizyonlarda duyuyoruz. Bu iki parti tek aday koydular ve destek veriyorlar. Bu demek oluyor ki MHP veya AK Parti bu seçimlerde fark etmiyor. AK Partinin Genel Başkanı Sayın Cumhurbaşkanımız demedi mi, “Biz ittifak yaptığımız yerlerde ha MHP’ye oy vermiş, ha AK Partiye oy vermiş fark etmiyor’ diye…

  Biz yine Iğdır’a dönelim. Özellikle Cumhur İttifakında her iki partinin de elini taşın altına koyması lazım. Dün ittifak henüz kesinleşmemişken cadde cadde, dükkan dükkan dolaşan ve AK Parti’ye oy isteyerek boy gösterisi yapanlar bugün neredeler acaba?

 AK Parti’de kendine yer bulmaya çalışanlar şimdi ortada yoklar ama yarın Iğdır’da ittifakın kazanması durumunda hemen ‘Bizim desteğimizle kazandı’ deyip ortaya çıkacaklarından adım gibi eminim. Madem öyle olacak şimdi çıkın ortaya da bir katkınız olsun. Yoksa iş işten geçmiş olacak.

Kimse sizin göstermelik desteğinize de inanmayacaktır…

 

Bu yazı 968 defa okunmuştur .

Son Yazılar