Bölge Gazeteciler Cemiyeti Başkanlarını Ağırladık
İsmail Aras

İsmail Aras

Bölge Gazeteciler Cemiyeti Başkanlarını Ağırladık

21 Ekim 2018 - 19:27 - Güncelleme: 22 Ekim 2018 - 18:46

18-21 Ekim tarihleri arasında başta Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Feridun Fazıl Özsoy olmak üzere bölge Gazeteciler Cemiyet başkanlarını ağırladık.  Gazete Cemiyet başkanlarını ağırlarken Iğdır adına ağırladığımızı düşünüyorum. Çünkü gittikleri illerde Iğdır’dan söz edecek, Iğdır’ı yazacak ve anlatacaklar.

 Öncelikle Iğdır’da bizler gazeteci olarak Bölge Gazeteciler Cemiyet Başkanlarını ağırlarken, Sayın Valimiz Enver Ünlü’nün, Belediye Başkanımız Murat Yikit’in, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Kamil Arslan’ın ve Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın yaptıklarını da Iğdır adına takdire şayan buluyoruz. Bizleri bu destekleri ile gururlandırmışlardır. Ben Iğdır Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyesi olarak kendilerine şükranlarımı sunuyorum.

  Dilerseniz ilimizde yapılan toplantıdan biraz söz etmek istiyorum. Türkiye’de 81 ilde kurulan Gazeteciler cemiyetleri, sekiz bölgede Gazeteciler Federasyonu kurmuştur. Bu federasyonlar aralarından Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu ile Türkiye’nin en önemli sivil toplum örgütlerinden birini oluşturmuştur. Aynı zamanda medya kuruluşu olduğundan, Türkiye’nin en güçlü sivil toplum örgütü olduğu kabul edilmektedir. İşte bu sivil toplum kuruluşu her Federasyon, kendi arasında illerin Gazeteci Cemiyet Başkanları ile başkanlar kurulu toplantıları yapmaktadırlar. Bu toplantılarda gazete ve gazetecilerin sorunları masaya yatırılıp sonuç bildirgesi ile Anadolu Yerel Basın Temsilciliği aracılığı ile hükümete iletilmektedir.

  Ayrıca bölgelerde toplanan gazeteciler o bölgenin ekonomisinden siyasetine her konuda bilgilerini toplayıp gazetelerine taşıyarak bölgenin sorunlarını dile getirmeye gayret sarf etmektedirler.

 İşte bu toplantılarda her ilin idarecileri ev sahipliği yaparken ellerinden geleni yapmakta ve illerinin gündeme gelmesi için gelen gazetecilerle bir araya gelerek illerini en güzel yönlerini dile getirmektedirler.

 18 Ekim’de başlayan toplantımız öncesi Sayın Valimizi ziyaret ettik. Daha sonra belediye başkanımızı ziyaret edecektik ama başkanımız il dışında olduğu için Ticaret Odası Başkanımızı ve Iğdır Üniversitesi Rektörümüzü ziyaret ettik.

 Öncelikle Sayın Valimiz bizleri kabul ettiler, kısa bir görüşmeden sonra 19 ekim Cuma günü Iğdır’ın yöresel yemekleri bozbaş, ekşili pilav, katık aşı ile misafir gazetecilere hem Iğdır’ın yemek kültürünü tanıtırken, yemek esnasında Iğdır’ın ekonomik, siyası, asayiş yönünü, Iğdır’ın özellikle yazın Vali yolunda sabahlara kadar insanların çay içip sohbet ettikleri ve Türkiye’de örnek teşkil eden bir il olduğunu üstüne basa basa söyleyerek Iğdır’ımızın güzelliklerinin her fırsatta dile getirilmesi gerektiğini anlattılar.

  Yine ticaret odası başkanımızı ziyaretinde kısaca Iğdır’ımızı anlatsa da Meclis toplantı salonunu Cemiyet Başkanlarına tahsis ederek toplantının yapılmasında büyük katkı sağlamıştır. Kamil Başkan gazetecilerin toplantısı başlamadan önce Iğdır’ın ekonomisi hakkında bölge gazetecilerine geniş bilgi vererek Iğdır’ın tanıtımda büyük katkı sağlamıştır. Yine gazetecilerin ağırlanmasında önemli destek vererek yemekte birlikte olmuştur.

  Belediye başkanımız Murat Yikit, konaklama konusunda ve diğer konularda önemli destek vererek Iğdır adına yapılması gerekeni yaptılar. Kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz.

  Nahçıvan Ziyareti

 Toplantının son günü Nahçıvan ziyareti gerçekleşti. Nahçvan Cumhurbaşkanı Sayın Vasıf Talibov’un özel emirleri ile Nahçıvan’a girişimizle özel olduğumuzu anladık. Nahçıvan televizyonundan Semed Çanbağşeyev başkanlığında bir televizyon ekibi bizleri takip ettiler. Nahçıvan’ın tarihi ve turistik yerleri gezildi. Ali Meclis Basın Müşaviri Ulvi Hüseyinli, Nahçıvan Devlet Televizyonun Genel Müdürü Sahil Tahirli ve diğer basın kuruluşlarının temsilcileri bizlerle beraber oldular. Üniversite, televizyon kuruluşları ve gazetelerin temsilcileri bizlerle beraber olmanın ve Nahçıvan’ı tanıtmanın adeta yarışına girdiler. Ben özellikle Nahçıvan’da  şevk ve heyecanla görev yapan Başta sayın Ali Meclis Başkanı Vasıf Talibov olmak üzere Türkiye’den giden arkadaşlarımın yanında bizleri mahcup etmedikleri için bizleri ağırlayan herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

  Iğdırımızı, Nahçıvan’ımızı ve bölgemizi ziyaret ettikten sonra bizlere her fırsatta teşekkür ve olumlu görüş bildiren Gazeteciler Cemiyet Başkanlarına da şükranlarımı sunuyorum. Bir dahaki toplantının yapılacağı ilde buluşmak üzere diyorum…

 

Bu yazı 880 defa okunmuştur .

Son Yazılar