İsmail Aras

İsmail Aras

guvengazetesi@gmail.com

Can Azerbaycan Her Günün Kutlu Olsun!

29 Aralık 2020 - 21:43

Milletlerin tarihlerinde önemli günleri vardır. Hatta milletler için önemli yıllar vardır. Azerbaycan tarihinde 2020 yılının her bir günü altın harflerle yazıldı. Şehitler verildi, gazilerimiz oldu ancak yüzümüzü ak çıkaran galibiyetimizle gurur duyduk.

 Azerbaycan’da bugünlerde şehit ve gazi ailelerinde çok güzel bir söz var: “Toprağa su karıştığı zaman çamur, kan karıştığı zaman vatan olur”.

 Vatandı ama kan karıştı artık kutsal vatan oldu. Karabağ’ın her karışı kutsal oldu.

 Azerbaycan Türk’üne kutlu olsun.

Bugün 29 Aralık. Bugün de Azerbaycan’ımızın bağımsızlık günüdür. Yani 29 Aralık 1991 tarihinde Azerbaycan’da yapılan referandumla Azerbaycan bağımsızlığını ilan etmiştir. Bu günümüzde her bir vatandaşımıza kutlu olsun.

 İnsan hayatında önemli günler olur. İnsanlar sevinç yaşar, mutluluk yaşar, acı günler olur. Her insan gibi bende bu hayatın kaçınılmaz günlerini yaşadım. Ama inanın 27 Eylül 2020 tarihi ile 10 Kasım 2020 tarihleri arasında yaşadığım heyecanı hiçbir zaman yaşamamıştım. 10 Kasım günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümü olması münasebetiyle insana hüzün çöküyor. Ancak ben o gün ikilemde kalmıştım. Bir tarafta Dünya lideri Gazi Mustafa Kemal’in Atatürk’ün ölüm yıl dönümü anmaları, diğer taraftan Azerbaycan’ımızın Karabağ zaferi…

Türk milleti ne yapacak diye düşünürken, Azerbaycan, Karabağ zaferinin bayramını 8 Kasım’a alarak gönlümüze su serpti ve bizi ikinci kez mutlu etti.

 2020 yılı Covid 19 sıkıntısı ile geçerken, Azerbaycan Türk’ü 30 yıllık Karabağ işgaline son verdirerek bizlere bütün acıları unutturdu ve bizlere çok büyük, tarifi mümkün olmayan mutluluk yaşattı.

 İşin ilk aşaması olarak toprakların işgalden kurtulması oldu. Bundan sonra hep güzel, müjdeli günler bizi bekliyor. Artık hep güzel haberler duyacağız.

 Azerbaycan’ın galibiyetinden sonra bölgemiz cazibe merkezi haline gelecek. Bunu öyle ezbere filan söylemiyorum. Elbette 34 yıllık bir gazeteci olarak hem gözlemlerim hem de duyduklarım ve bildiklerimle konuşuyorum.

  Bilindiği gibi Kars – Iğdır – Nahçıvan demir yolu hattı bu savaşın bitmesinden sonra hep gündemdeki yerini korumaya ve konuşulmaya başlandı. Iğdır ve ilçelerinde oluşacak tren istasyonları vatandaşın gündeminde. İstasyonların az oluşu, Tuzluca, Karakoyunlu ve Aralık ilçelerine istasyonların konulmamasına vatandaş nezdinde itirazların olduğunu görüyoruz. Bu konuda siyasiler aranıyor. Kamuoyu oluşturuluyor.

Yine önemli bir firma, henüz isminin açıklanmasını istemiyor. Bölgeye önemli yatırım yapmak istiyor. İstanbul’dan beni bir arkadaş aradı. Bu konuda basın olarak destek istedi. Bende fazlasıyla bölgeye yatırım getirenlerin yanında olacağımızı bildirdim ve yakında kendileri bir açıklama yapacaklar.

Kim ne derse desin, herkes cazibe merkezi bölgemizde yerini almaya hazır olsun.

Daha çok yazacak bilgiler var. Şimdilik burada kesmek istiyorum.  Ancak hiç unutulmamalıdır ki; bu güzel ve umut verici gelişmelerin sebebi, kahraman Azerbaycan askerlerinin Karabağ galibiyetidir. Yüce rabbim şehitlerimizin ruhunu şad etsin. Gazilerimize sağlık versin. Azerbaycan ve Türkiye Cumhuriyeti devletlerinin kardeşliğini daim etsin.

 İnşallah birçok insanın hayal bile edemeyeceği günleri göreceğiz. Bu hem ekonomik hem de siyasi alanda yerini alacaktır.

 Var olsun Türk Dünyası. Var olsun Azerbaycan ve Türkiye’de yaşayan can kardeşler!

 

Bu yazı 241 defa okunmuştur.