Corona Virüsü İran'a Geldiyse Bizi de Tehdit Ediyor
İsmail Aras

İsmail Aras

Corona Virüsü İran'a Geldiyse Bizi de Tehdit Ediyor

21 Şubat 2020 - 09:37 - Güncelleme: 21 Şubat 2020 - 10:21

Son iki gündür sosyal medyada Corona Virüsünün İran’ın Kum kentinde iki kişinin ölümüne sebep olduğu haberleri yayılıyor. Çin’de 2 binden fazla insanın ölümüne neden olan bu virüsün İran’ın Kum kentinde ortaya çıkması doğrusu beni endişelendirdi.

Onun içinde ben üzerime düşeni yapmak amacıyla bu uyarıyı yapıyorum.

 Türkiye ile İran arasında vize serbestliği nedeniyle yoğun bir şekilde gel-gitler oluyor.  Öncelikle Kum kentinde medyada haber yapıldığı şekilde gerçekten ölüm olayı yaşanmış mı bunun araştırılması gerekir. Eğer ki; bu olay yaşanmış ve doğruysa o zamanda gümrükte acil önlemler alınması gerekir.

 İran’la olan ticari ilişkilerimiz bir yana, bizim insanlarımız İran’da bulunan ziyaretlere sık sık gidip gelmektedirler. Kum kentinde İmam Rıza Aleyhüselam’ın kız kardeşi Hz. Mesume’nin türbesi ve Hz Mehti Aleyhüselamın camisi bulunduğu için Iğdır’dan çok sayıda vatandaşın sık sık bu kenti ziyaret etmektedirler.

Öncelikle bu olayın iyi araştırılması gerekir. Bilindiği gibi ABD, İran’a ambargo uygulamaktadır.  Olay eğer ABD ve yandaşları tarafından ortaya atılan bir yalansa o zaman dikkat etmek ve İran’a bir darbede bizim vurmamamız gerekir. Yok olay gerçekse de her türlü tedbirin alınması kaçınılmazdır.

Bu olay doğru ise ben özellikle Iğdır’ın bu olaydan etkileneceğinden endişe duyuyorum.  Gürbulak sınır kapısı, bana göre güvenli değil. Ne kadar devlet tedbir alıyoruz açıklaması yapsa da olağanüstü tedbir alması gerekir. Hatta devlet öyle tedbir alacak ki; kameralarla gümrükten geçişler Ankara’dan 24 saat izlenecek.

Allah korusun bu virüs bizim memleketimizden uzak olsun inşallah. Buralara gelirse çok kötü günler yaşarız.

 Ama birde bu virüs ortadoğuya bir bulaşırsa önünü almak mümkün olmaz.

Zaten vampirler bilindiği gibi bu ülkelerin her taraflarını sarmış. Ülkeleri işgal edilmiş. On bin kilometre uzaklardan gelip adamların ülkelerini işgal etmişler. Seslerini çıkaramıyorlar. Bu kışın gününde karda, çamurda üstsüz başsız ortalıkta dolaşıyorlar.

   Birde Corona virüsü ile hiç mi hiç mücadele edecek durumda değiller.

Devletin yapacağı tedbir rutin tedbir almak.

 Ya vatandaşlar ne yapmalı? Vatandaşların da İran’da yaşanan Corona virüsü olayının basına yansıdığı doğru olup olmadığının sonucu netleştirilinceye kadar İran’a gidip gelme işini askıya alması gerekir. Kimseye sen ziyarete gitme deme hakkına sahip değiliz. Ama oradan bir virüs kapıp ülkemize, ailemize ve çevremize yaymamıza ne dinimiz ve mezhebimiz izin verir.  İnsanın canı her şeyden önemlidir. Hatta yüce Allah’ımız intiharı haram kıldığı gibi, kendi canına kıyanları bile büyük günah işlemiş kabul ediyor.

 Bizde bir söz var: “Uzaktan davulun sesi hoş gelir” ama bu büyük bir felakettir. Aman aman bizden uzak olsun. Her ne pahasına olursa olsun. Hepimiz üzerimize düşeni mutlaka yapmalıyız. Önce kendi sağlığımız, daha sonra ailemizin, çevremizin, ilimizin ve devletimizin sağlığı için vatandaş olarak çok duyarlı ve dikkatli olmalıyız.

 Manevi duygularla bize bir şey olmaz sözleri asla akıllara gelmemeli. 

Tedbir bizden, Takdir Yüce Allah’tan…

 

 

 

Bu yazı 387 defa okunmuştur .

Son Yazılar