İsmail Aras

İsmail Aras

guvengazetesi@gmail.com

Iğdır Gazeteciler Cemiyetinin Üç Günlük Çalıştayından Mutluluk Veren Sonuçlar Çıktı

21 Mart 2021 - 12:59 - Güncelleme: 22 Mart 2021 - 10:43

 Iğdır adına yapılan her toplantı önemlidir. Her Iğdırlının da en önde gelen görevi; Iğdır’a hizmet etmek, Iğdır’ı dünyada, Türkiye’de güzel etkinliklerle tanıtmaktır.
  Iğdır Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Aydın Deniz’in başkanlığında yönetim olarak Avrupa Birliği desteğiyle 18-21 Mart tarihleri arasında bir çalıştay düzenledik. Çalıştayde kendi aramızda basının, gazetelerin ve gazeteciliğin sorunlarını tartışıp konuşmanın yanında ev sahibi olarak Ankara, Konya, Çorum, Kırklareli, Trabzon, Ordu, Erzurum, Gümüşhane, Bayburt, Van, Bitlis, Kars, Ardahan, Doğubayazıt’tan birbirinden değerli meslektaşlarımızı ağırladık.  Başta sayın Valimiz Hüseyin Engin Sarıibrahim, Ticaret ve Sanayi Odamızın Başkanı sayın Kamil Aslan, gelen gazetecilere gerekli ilgi ve alakayı gösterdiler.
Iğdır’ın tanıtılması için önce sayın Valimiz makamında gazetecileri kabul ettiler. Iğdır’la ilgili bilgi, Iğdır’a yapılan hizmetleri, yapılacak projeleri anlattılar. Son akşamda valiliğin düzenlediği yemekte her katılan gazeteci arkadaşlara Iğdır’ın simgesi haline gelen soykırım anıtının plaketini takdim ettiler. Gazeteci arkadaşlar adına sayın Valimize bir kez daha teşekkür etmek isterim.
 Yine Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı sayın Kamil Arslan, gazeteci arkadaşları makamında kabul ederek Iğdır ekonomisi hakkında geniş bilgi sundular. Talebimiz karşılığında Ticaret ve Sanayi odasının konferans salonunu tahsis ettiler ve yine bir akşam yemeğinde gelen gazeteci arkadaşlarla birlikte uzun uzun Iğdır ekonomisini ve Iğdır’ın geleceği hakkında bilgi sundular. Ayrıca Iğdır'ın yöresel lezzetlerinden olan kayısı, ayva, vişne ve yeşil domates reçellerini gelen gazeteci misafirlere hediye ettiler.
  Ben Iğdır Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyesi olarak sayın Başkan Arslan'a sonsuz teşekkür ederim.
  Toplantıya katılan Başta Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Vekili ve Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Teşkilatlardan sorumlu genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir, Medya-İş Genel Başkanı Sezai Ballı, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Sekreteri Ergün Ata, Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu üyesi ve Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyesi ve Ordu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erdoğan Erişen, Türkiye Spor Yazarları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Taşkın, Basın İlan Kurumu Erzurum Şube Müdürü Tahsin Şahin, Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkan vekili Esat Bindesen, Anadolu Yayıncılar Derneği Başkan Yardımcısı Ahmet Karaaslan, Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Köprülü, Kars Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ercüment Daşdelen, Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Deniz Başlı, Bitlis Yerel Gazeteciler Cemiyeti başkanı Halis Olcay, Kırklareli  Medya Mensupları  Cemiyet Başkanı ve Kırklareli Gazetecisi sahibi Şerafettin Ural, Van Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu üyesi Bişar Ulutaş, Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyesi Cengizhan Okumuş, Ağrı Gazeteciler Cemiyeti Yönetim kurulu üyesi ve Doğubayazıt Narinkale Gazetesi imtiyaz sahibi Erhan Baydar, Erzurum Pusula Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sevda Güneş İncesu, Erzurum Pusula Gazetesi Haber Müdürü Cihat İncesu, Bitlis Doğru Haber gazetesi imtiyaz sahibi Özcan Çiriş, çalıştayımıza katılarak bizleri onurlandırlar.
  Iğdır Gazeteciler Cemiyeti olarak meslektaşlarımızı Iğdır’da Alican Kapısına götürdük. Soykırım Anıtı ve müzemize götürdük. Kültür müdürlüğümüzden bir memur arkadaş bizlere Soykırım Anıtı ile ilgili bilgi verdiler. Iğdırlıların birçoğunun nerede olduğunu bilmediği tarihi kervansarayımızı gezdirdik. Rehber arkadaş, kervansaray hakkında bilgi verdi. Daha sonra Tuzluca Tuz terapi merkezini gezdirdik. Projesi tamamlanmayan ancak Iğdır Üniversitesi tarafından projesi devam eden Tuz terapi merkezi meslektaşlarımızı adeta büyüledi. Biz Gazeteciler Cemiyeti olarak Iğdır’a üç günlük hizmet sunarken, çalıştaya katılan meslektaşlarımızın gittikleri memleketlerinde Iğdır ile ilgili yazacakları haber, makaleler Iğdır’ın tanıtımına büyük katkı sunacak.
Bu tip çalıştayların ve buna benzer faaliyetlerin Iğdır’da bulunan tüm STK’ların yapmasını istiyoruz. Unutulmasın ki, buna benzer her bir faaliyet Iğdır’ın turizmi ve kültürünün tanıtılması için eşsiz bir fırsattır.
Bunun yanında planladığımız programımızı tam olarak gerçekleştirdiğimizi söyleyemem. Planımızın tam olarak gerçekleştirmemizin nedeni Covid-19 hastalığının zirve yaptığı bir döneme rastlaması oldu. 
 Yine de Iğdır için güzel bir üç gün geçirdiğimizi düşünüyorum..


 

Bu yazı 524 defa okunmuştur.