İsmail Aras

İsmail Aras

guvengazetesi@gmail.com

Iğdır Halkı Nevruz Erez'e Çok Üzüldü…

01 Eylül 2020 - 09:00

Bir Iğdırlı olarak Nevruz Erez’i 1988 yılında ilk defa görmüştüm. Atatürk üniversitesi Araştırma hastanesine rahmetli babamı yatırmıştım. Burada bir Iğdırlı doktor var dediler. Ben kendisini ayak üstü gördüm ve bir daha görememiştim. Meğer o zaman uzman olmuş, başka ile tayin edilmiş ve ben gördüğümde hastaneden ayrılıyormuş.

 Daha sonra Kars Devlet hastanesinde başhekim olduğu dönemde bir işimiz düşmüştü. Ruhu şad olsun yardımlarını gördük ve işimiz düzeldi.

 Aradan yıllar geçti. Nevruz Erez Iğdır’a başhekim olarak atandı. Kendim defalarca kendisine muayene oldum. Her zaman hasta veya sağlam olarak yanına gittiğimde güler yüzle karşıladı ve benim için elinden geleni yaptı.

Dün akşam Nevruz Erez’i kaybetmenin üzüntüsü içindeyken sosyal medyada vefat haberini yayınladım. Benim yayımladığım haberi okuyan 1992-1994 yılları arasında Iğdır Jandarma ve Garnizon komutanı ve daha sonra Tümgeneral olarak emekli olan çok sevdiğim ve rahmetli Nevruz Erez’in de çok sevdiği Emekli Tümgeneral Abdulkadir Eryılmaz beni aradı. Nevruz beyin vefat haberini okumuş ve çok üzülmüş olduğunu belirttikten sonra Nevruz Erez’in çok insanın bilmediği bir yönünü anlattı. Emekli paşa, ”Nevruz Erez, Iğdır’da terörün zirve yaptığı yıllarda başhekim ve genel cerrah olarak görev yapıyordu. Terörle mücadelede yaralanan askerlerimize anında canla başla müdahale ediyor, her zaman yaralı askerlerimizin hayatını kurtarıyordu. Nevruz Erez bana, ‘Komutanım yeter ki yaralılarımız nefes alsın, Allah’ın izni ile onları kurtarırız’ demişti. O zamanlar askerliğini de yapmamıştı. Bir gün baktık Nevruz Erez’in askerliği Şırnak’a çıkmış. Nevruz Erez, Şırnak’a giderse Iğdır’da cerrah olmayacak ve biz yaralı askerlerimizi gece de olsa Erzurum’a sevk etmek zorunda kalacağız. Ben Genelkurmay’ı aradım. Durumu bildirdim. Genelkurmay da Nevruz Erez’i Iğdır Jandarma komutanlığında askerliğini yapması için izin verdi. Nevruz Erez’e yaptırdığım yemin töreninden aldığım hazzın meslek hayatımda ayrı bir yeri vardır. Vefat haberini duyunca çok üzüldüm. Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerinin başı sağ olsun. Gerçekten acılarını paylaşıyor. Ruhu şad olsun” dedi.

 Nevruz Erez daha sonra 1999 yılında Iğdır’da siyasete girdi. Aday oldu. Ancak nasip olmadı. O yıllardan sonra Iğdır’dan ayrıldı ve Ankara’ya yerleşti.

  Iğdır Devlet hastanesine Başhekim olarak döndü. Bir süre görev yaptıktan sonra Ankara’ya tekrar döndü. Nevruz Erez bu sefer de Sağlık Müdürü olarak Iğdır’a geldi. Kısa bir süre sonra sağlık müdürlüğü yaptıktan sonra merkeze çekildi.

 Nevruz Erez’i geçmiş yıllarda tanırdım ancak çok samimiyetim yoktu. Iğdır’da başhekim olarak atandıktan sonra çok yakın olduk. Aşağı yukarı her gün görüşüyorduk. Güler yüzlü, candan, büyükle büyük, küçükle küçük olan bir kişiliği vardı. Tanıdıkça samimi olduk. Her zaman telefonla görüşüp, hâl hatır sorar ve özellikle Iğdır’ı çok merak ederdi.

  Şimdi hayat dolu bu doktorumuzu kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Iğdırlının tümü üzülüyor. Sosyal medyada sadece Nevruz Erez’in vefat haberi gündem olmuş. Yüzler, binler Nevruz Erez’e üzülüyor.

 Yapacak bir şey yok. Hala sesi kulaklarımda çınlayan Nevruz Erez, ruhun şad, mekanın cennet olsun.  Iğdır halkının gönlünde her zaman yaşayacaksın. 

 

 

Bu yazı 934 defa okunmuştur.