Iğdır'da Seçim İttifakı...
İsmail Aras

İsmail Aras

Iğdır'da Seçim İttifakı...

05 Aralık 2018 - 23:26

Günlerdir insanların merakla beklediği adaylar daha açıklanmadı. Iğdırlının kulaktan kulağa duyduğu tek şey; AK Parti Iğdır’da aday koymayacak ve MHP’nin adayı desteklenecek.

 

  Yarın belki her iki parti de aday açıklayabilir veya AK Parti MHP’yi destekleme kararı alır veya MHP AK Partiyi destekleme kararı alır. Bunlar şimdilik bir muamma. Doğru olan  Iğdır’ın gerçeklerini göz ardı etmemektir.

 

  Biz önce son 10 yılın seçim sonuçlarını bir gözden geçirelim. 2009 seçimlerinden günümüze kadar olan sonuçları alıp hafızamızı bir karıştıralım. Bakalım Iğdır’da seçimi hangi partinin kazanma şansı yüksek?

 

  2009 seçimlerin üç parti ciddi manada seçimlere favori olarak katılmış; HDP 12 bin 943 oy,  AK Parti 10 bin 134 oy, MHP ise 8 bin 700 oy almıştı.

 

 2014 seçimlerinde HDP 18 bin 200, MHP 17 bin 600, AK Parti ise 4 bin 800 civarında oy almıştı.

 

 Şimdi AK Parti aday koymayıp MHP’yi desteklemesi durumunda bu 4 bin 800 oyun kaçı MHP’ye gelir? Bunun hesabını MHP ve AK Parti çok iyi yapmalıdır.

 

İyi analiz yapmak için bir sonuç daha vermek istiyorum. Bu sonuçlarda il genelinde milletvekili seçim sonuçlarına göre,  7 Haziran 2015’da Ak Parti 11 bin 385 oy, MHP 25 bin 902 oy, HDP ise 54 bin 288 oy alarak 2 milletvekilinin ikisini de çıkarmıştır.

 

  Yine 1 Kasım 2015 seçimlerinde  HDP 49 bin 442, Ak Parti 30 bin 260 ve MHP  11 bin 972 oy almıştır.

 

  Gelelim 24 Haziran seçimlerine HDP 41 bin 545, MHP 22 bin 222, Ak Parti 19 bin 463 oy almışlardır.

 

  Bu sonuçları verdikten sonra oy oranlarını iyi düşünmek ve hesabımızı iyi yapmak durumundayız. Bunu ben aday olacaklar için söylüyorum. Ben aday oldum kazanırım havasına kimse kapılmasın.  Bakın aşağı yukarı Türkiye’nin her tarafında HDP’li belediye başkanları görevden alındı. Yerlerine kayyum atandı. Ancak Iğdır’ın HDP’li belediye başkanı alınmadı. Bunun hesabını yapmayanlar yolda kalırlar.

 

  Iğdır çetin yerdir. Türkiye’de düşünün İstanbul gibi dünya metropolü bir il ile 90 bin nüfuslu Iğdır’ın adayının bu güne kadar açıklanmaması manidardır.  Öyle aday olur kazanırım hesaplarını yapmak kimsenin haddi değildir.

 

 Yukarıda yazdığım seçim sonuçlarında bir sürü denklem var.  Siyaseti biliyorum diyen, ben kazanırım diyen bugün aday adayı, yarın öbür gün aday olacak şahıs bu çarpma bölme işlemlerini çok sağlıklı yapmalıdırlar.

 

  Tabi ittifak yapılınca hangi parti oyları toplar. MHP mi AK Partililerin oyunu alır yoksa AK Partiden MHP’li bir aday konursa onun kazanma şansı mı çok olur? Onu çok iyi hesaplamak gerekir. Aksi halde ben sonradan demedi demeyin derim.

 

 Öyle ben aday olurum millete damardan girip oyunu alırım yok. Yıllardır ben, “Projelerinizle gelin. Aday olacak insanlar mutlaka Iğdır’a yapacakları hizmetleri anlatarak seçmenin karşısına çıksınlar” diyorum. Bu sözümü yine tekrarlamak isterim.  Yarın öbür gün siyasi partiler adaylarını açıklayacak ve adaylar ortaya çıkacaktır. Biz gazeteci olarak Iğdır’a ne yapacaksınız dediğimizde mutlaka bir proje ile gelmelidirler.

 

  Geçmişte bir belediye başkan adayına Iğdır’a ne yapacaksınız, projeniz nedir diye sormuştum. O da hiçbir projesi olmadığı için alalacele ne yapabilirim diye düşünüp, Ankara’dan adaylığı alıp Iğdır’a ilk geldiğinde kendisini karşılayanlara karşı yaptığı konuşmasında ben Iğdır’a yaşlılar evi yaptıracağım deyince aşağıdan bir bayan bende yaşlılar evinin müdürü olacağım diye alkış tutmuş, bunun sonradan görüntüsünü izleyenlerde epey alay edip gülmüşlerdi.

 

 Şimdi toplumu ciddi manada tatmin edecek projelerle insanların karşısına mutlaka çıkılmalıdır. Aday olacak arkadaşla Iğdır’da ırkçılık, bölücülük, ayrımcılık ve ötekileştirmeden uzak söylemlerle seçim çalışması yapmalı ve kazansa da kazanmasa da toplumdan kendini dışlatmamalıdır.

 

  Her seçim öncesi ben benim bir temennim var. Ülkemiz büyük, tarihimiz köklü, insanımız vatanını canından çok seven yapıya sahip. Kim kazanırsa kazansın, hangi parti kazanırsa kazansın, Türkiye Cumhuriyeti kanunları çerçevesinde bu vatandaşa hizmet edecektir. Aksini kimse düşünemez ve yapamaz.

 

 Onun için kimse kimseyi kırmasın, seçilende seçilemeyenlerde bizim insanlarımızdır. Iğdır için hayırlısı neyse o olsun. Seçim kazasız, belasız olsun..

 

 Bu Iğdır’ın siyaseti olsun. Kazanan Iğdır olsun..

Bu yazı 951 defa okunmuştur .

Son Yazılar