Sayılı Günler Bitti, Sıra 5 Yıllık Yöneticimizi Seçmede!..
İsmail Aras

İsmail Aras

Sayılı Günler Bitti, Sıra 5 Yıllık Yöneticimizi Seçmede!..

29 Mart 2019 - 09:37

Şunu şurasında iki gün kaldı. Iğdır’da yarışta olan iki partinin adayları artık söyleyecekleri son sözlerini bile söylemiş durumdalar. Ev ev, mahalle mahalle, sokak sakak dolaşıp seçmene nasıl bir 5 yıllık gelecek vaat ettiklerini anlattılar.

 Bizler de gazeteci olarak bu seçim sürecini takip ettik. Elimizden geldiğince sütunlarımıza taşıyarak Iğdır’da yaşayan herkese siyasilerin plan projelerinden haberdar olmalarına vesile olduk.

  Bugüne kadar şükürler olsun her iki partinin adayı da partilerine gönül verenlere ellerinden geldiğince yapacakları icraatları anlatılar. Kargaşa, vatandaşlar arasında huzursuzluk çıkmasına meydan vermemeye özen gösterdiler. Benim takip ettiğim kadarıyla bu Iğdır için güzel ve geleceğimiz içinde önem arz eden durumdur.

  Şimdi dedim ya, şunun şurasında saatler kaldı. Bir de Iğdırlı olarak beklentilerimiz nelerdir? Yani seçilecek adaydan, belediye başkanından Iğdırlı olarak hangi hizmetleri bekliyoruz?

  Iğdır gibi küçük yerlerde her zaman iktidarla olmakta fayda olduğu düşünülüyor. Bunun ırkçılıkla bir ilgisi yok. Yani Iğdır çamur olursa burada Kürt, Azeri, Terekeme, Göçmen her kim Iğdır’da yaşıyorsa onun ayağı çamur olacaktır. Iğdır metropol şehir değil ki, belediyenin imkanlarıyla bütün hizmetler yapılabilsin. Iğdır gibi küçük illerin belediyelerinin mutlaka iktidar gücüne, merkezi hükümete ihtiyacı vardır.

  Örneğin 28 Mart Perşembe günü Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Iğdır’a geldi. Hem Vali beyin makamında basın açıklaması yaptı hem de Kültür Sarayında vatandaşlara hitaben Iğdır’ın Cumhur İttifakı adayının projelerini açıkladı ve kazanması durumda bakan olarak destek vereceğini söyledi.

  Sosyal medyada oldukça fazla yayılan bu projeleri bir de ben açıklayayım. Iğdırlılar olarak herkesin ve herkesimin bilmesini istiyorum. Ondan sonra kararı, belediye başkanı seçme, hizmet bekleme işini sizlerin takdirine bırakıyorum... Öncelikle üç ülkeye sınır ilimizde Dilucu gümrük kapısının işleyişini hızlandırıp orada 400 tır kapasiteli bir tır garajı yaparak hizmete sokacaklarını açıkladı. Ayrıca Bakanlar kurulundan Boralan sınır kapısının açıldığına dair gerekli karar imzalanarak çıktığını, şimdi de İran’la görüşmelerin yapıldığını ve en kısa sürede gerekli hazırlıklar yapılıp Boralan kapısının açılması ile bölgede önemli bir ticaret canlılığı gerçekleşeceğini duyurdu.

Hükümet olarak imar barışı kanunu çıkardıklarını ve bundan Türkiye çapında 10,5 milyon vatandaşın yararlandığını, Iğdır’da da 23 bin vatandaşın imar barışından yararlandığını Cumhur ittifakı adayının kazanması durumunda imar barışından yararlanamayan vatandaşlara da yardımcı olunarak bu konudaki sorunlarının çözüleceğini belirttiler.

Iğdır’da içme suyu sorunu olduğu herkes tarafından biliniyor. Ünlendi barajından getirilen ve 200 milyon harcanan içme suyunun şehir merkezine kadar getirilmesine rağmen şehir şebekesinin bunu kaldıracak gücünün olmadığını ve yine Cumhur İttifakı adayının kazanması durumunda en kısa sürede şehir şebekesini yenileyerek bu suyu her eve direk olarak vereceklerini ve ayrıca kanalizasyon sorunun Iğdırlara neler çektirdiğini bildiklerini bu sorunu da en kısa sürede çözeceklerini söylediler.

Bakan Kurum, Hakveyis Göleti’nin temizleneceğini, 92 bin 500 metrekarelik alanda ’Millet Bahçesi’ yapacaklarını anlattı. ’Millet Bahçesi’ projesini TOKİ’nin yürüteceğini dile getirdi.

Bakan Murat Kurum, Türkiye genelinde başlatılan ’50 bin sosyal konut’ projesinden de bahsederek, Iğdır’da 300 sosyal konut yapılacağını duyurdu. 460 lira taksitle ev sahibi olunacağını dile getiren Kurum, talebe göre, 2023 yılına kadar Türkiye genelinde 250 bin konut yapmayı planladıklarını açıkladı.

Zübeyda hanım bulvarında caddelerin, iş yerlerinin, büroların, merkez polis karakolu ve belediye hizmet binasını yıkıp 120 dönümlük alanda hak sahiplerini mağdur etmeden el birliği içerisinde “Kentsel dönüşüm projesi “ kapsamında önemli bir projeyi vatandaşın kullanımına açacaklarını da duyurdu.

  Tuzluca tuz mağaralarını bir terapi merkezi haline getirip hizmete açacaklarını, bundan bütün Iğdırlının yararlanacağının sözlerini verdi.

  Yalnız bir bakanın bu kadar söz vermesi karşısında diğer adayın acaba ne söz vereceğini genel başkanları geldiğinde dikkatle izleyip göreceğiz.

  Bizler Iğdırlı olarak asırlar boyunca beraber yaşıyoruz. Hamidiye alaylarıyla her fırsatta gurur duyan Kürt vatandaşlarımızla seçimden dolayı birer karşı cephe gibi gösterilmesini çok yanlış buluyorum. Herkesin özgür iradesi ile oylarını kullanıp, Iğdır’ın menfaati hangi yöndeyse oraya oylarımızı vermeyi öneriyorum.

  Bu memleket bizim, bundan başka vatanımız yok, burada herkese aş, iş ve imkan var. Çevremizdeki Irak, Suriye ve diğer ülkelerin durumunu görüyoruz. Oradan gelen insanların, kadın ve çocukların perişan hallerine şahit oluyoruz. Ona göre herkesin bu seçimlerde mutlaka elini vicdanına koyup oyunu kullanması gerekir.

  Yeni bir dönemde duygu ve düşüncelerimizi paylaşmak dileği ile sağlıklı ve geleceğimize hayır getiren bir seçim olmasını arzu ediyor ve bekliyorum inşallah…

 

Bu yazı 1639 defa okunmuştur .

Son Yazılar