Seçimlere Yaklaştıkça Bilgi Kirliliği Can Sıkıyor
İsmail Aras

İsmail Aras

Seçimlere Yaklaştıkça Bilgi Kirliliği Can Sıkıyor

19 Şubat 2019 - 09:43

Bazen insanın çok kritik günleri olur ve o anda bir dostunu, sözünü dinleyeceği bir yakının arar. Ama dostu, yakını, bütün güvendikleri bir anda yakasına yapışıp beklenti içerisine girerse o zamanda ne yapacağını bilmez ve vereceğiz kararda  istikrarsızlık yaşar..

  Günümüzde herkes siyaset konuşuyor.  Hatta birkaç aydır siyasetle yatıp, siyasetle kalkıyoruz. Önce partilerin belediye başkan adaylarını tespit etmeye çalıştık.  Her kafadan bir ses çıktığı gibi çok az insanın tahminde bulunduğu adaylar ortaya çıktı ve aday oldular.

 Iğdır’da AK Parti, MHP ve HDP adayları belirlenirken sosyal medya adeta bilgi kirliliği ile doldu taştı. AK Parti’ye bir dizi adaylar yakıştırıldı, MHP’nin kesin adayını kendilerine göre belirlediler ve HDP’nin adayını koydular. Ancak sosyal medyada isimleri dolaşanların çoğu aday olamadı. O bilgi kirliliği ile insanları yanıltanların sözleri yalan oldu.

  Partiler adaylarını açıkladıktan sonra sıra ittifaklara geldi. Iğdır’da Cumhur ittifakının adayı günler öncesinden belli olmasına rağmen sosyal medya fenomenleri bir türlü kabullenemedikleri gibi yalan yanlış bilgi kirliliği ile insanların kafalarını karıştırıp durdular.

 Şimdi dünden beri artık Cumhur ittifakının adayı kesinleşti. Bu seferde belediye meclisine hücum edildi.

 Iğdır’da Belediye Başkan adayları arasında iki aday yarışacak. Bunlardan birisi Cumhur ittifakının adayı İsa Yaşar Tezel, bir diğeri HDP’nin adayı Yaşar Akkuş. HDP adayı Yaşar Akkuş, kendisi ile çalışacak meclis üyelerini sessiz sedasız belirlerken, MHP’nin belirleyeceği meclis üyelerinin sesi ayyuka çıkmış durumunda. Cumhur ittifakı yapanlar, Iğdır’da seçimi kazanmak için yapsalar da herkesin kendi tarafına çekerek benim partimden belediye meclis üyesi olsun diretmesini anlamak mümkün değil.

Gerek MHP’liyim diyenler, gerekse Ak Parti’liyim diyenler öncelikle fedakarlık yapmalıdır. Benim bildiğim Iğdır’da Cumhur ittifakının adayı İsa Yaşar Tezel, sadece  MHP ve AK Parti’liyim diyenlerin oylarına talip değil. Cumhur ittifakının adayı İsa Yaşar Tezel, Iğdır’da yaşayan ve oy kullanan herkesin ve her kesimin oylarına taliptir. Onun için ona yardımcı olunmalı ve denge gözetilmelidir. Hatta İsa Yaşar Tezel’in ekibini kurmasına müsaade edilmeli ve onun kazanması durumunda kendini rahat ve güven içinde Iğdır’a hizmet etmesini destekleyecek bir yönetim oluşturmasında yardımcı olunmalıdır.

Ayrıca her iki partinin taraftarına bir uyarı yapmakta fayda görüyorum. Ayrıştırıcı sözlerden uzak durulması gerekir. Yani bu memleket hepimizindir. Ayrıştırıcı, Kürt, Azeri, Terekeme, Göçmen  laflarını artık Iğdırlılar olarak terk edelim. Burada kanunlar çerçevesinde siyasi partiler yarışıyor. Kanun dışına çıkanlara zaten devletimiz müsaade etmez. Eğer İttifak yaparak Iğdır’da kazanalım diyorsanız mutlaka bazı sivri söylemlerden kaçınılması gerekir. Mesela sosyal medyada iki gündür Cumhur ittifakının birlikteliğine gölge düşürecek yazılar yazanlar parti yönetimleri tarafından susturulmalıdır. Onlara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Bizim ittifak yaptığımız yerlerde, aday gösterilen MHP adayına AK Parti olarak oy ve destek vereceğiz. Bunun dışında teşkilatların bir harekete girişmesi söz konusu olamaz” sözü hatırlatılmalıdır.

  Yoksa siz eskiden bizim partimize oy vermediniz. Bize karşı şu sloganı, bu sloganı attınız sözlerini sosyal medyada yazmak, hem Cumhur ittifakını amacından saptırır, hem de insanların bu ittifaka destek vermesini engellemiş olur. Daha seçime bir aydan uzun zaman var.  Bekleyip, izleyip önümüzdeki günlerde dahi doğru analiz yapma imkanı elde edeceğimize inanıyorum.

  Şimdiden Iğdır’ımız için seçimlerin huzur içinde geçmesini diliyorum. Kırgınlık, dargınlık olmasın. Iğdır kazansın…

 

Bu yazı 915 defa okunmuştur .

Son Yazılar