Siyasetin Heyecanlı Günleri
İsmail Aras

İsmail Aras

Siyasetin Heyecanlı Günleri

11 Aralık 2018 - 09:16 - Güncelleme: 11 Aralık 2018 - 10:32

Iğdır’da vatandaşlar pür dikkat siyasete kilitlenmişler. AK Parti, il merkezinin adayını açıklarken ilçe ve beldelerin adaylarını henüz açıklamadı. 31 Mart’ta yapılacak seçimlerde ilçe ve beldelerin adaylığı için kesin gözle bakılan adaylar var ancak partinin resmi açıklaması olmadan kesin denilen adaylar her an değişebilir. Hatta Erdoğan ile Bahçeli arasında yapılacak görüşmeden Iğdır için bir sonuç bekleyenlerin olduğunu da söylemek mümkün.

  GAZETECİLİK BAŞARISI

Benim huyum değil ailemden birisini övmek ama 24 Haziran seçimleri öncesi birkaç hemşerimiz MHP’den Iğdır Milletvekili adayı olmak için müracaatta bulunmuştu. Doğukan gece mevcut Milletvekilimiz Yaşar Karadağ’ı arayarak, hayırlı olsun MHP sizi aday gösterdi diyor. Yaşar Karadağ nerden öğrendin doğru mu? diye merakla genel merkezi arıyor. Doğru olduğunu anlıyor ve aday oldu. Bugünde parlamentoda Iğdır milletvekili olarak görev yapıyor.

  Yine bundan birkaç gün önce Doğukan, Karakoyunlu ve Melekli MHP adaylarını sosyal medyada paylaştı. Hatta MHP merkez ilçe başkanı yalanlayarak doğru olmadığını söyledi. Her iki aday da  MHP’nin resmi açıklamasıyla doğru çıktı.

 Yine dün birkaç hemşerimiz MHP’den belediye Başkanı aday adayı olarak Ankara’da adaylık beklerken, Doğukan sosyal medyadan MHP’nin Iğdır Belediye Başkan adayı İsa Yaşar Tezel, olduğunu yazdı. Telefonlar üst üste geldi. Hatta adaylığı açıklanan İsa Yaşar Tezel de Doğukan’ı arayarak açıklamanın doğru olup olmadığını sordu. O da hayırlı olsun doğrudur diyerek ilk tebrik eden oldu. Birçok vatandaş bu bilgileri nerden alıyor diye merak ederken bende babası olarak sordum. Bana da meslek sırra bana sorma dedi.

 Meslekte yeni olsa da bu meslekte büyük bir başarıdır kendisini kutluyorum…

  AK PARTİ VE MHP’NİN ADAYLARI AYNI TABANDAN

  Hani derler ya;  gelelim bizim cenaha. Ak Parti Azeri’den bir aday gösterdi. MHP’de aynı tabandan adayını gösterdi. Bu iki hemşerimiz 7 Haziran 2015 seçimlerinde de milletvekili adayı olarak karşı karşıya gelmişlerdi. Hangisi kazanmıştı veya başka bir deyişle hangisi çok oy almıştı? Hatta hangisi seçimi kıl payı kaybetmiş ve hangisi seçimi kaybettirmişti?

 Bütün bu soruların cevabını Iğdır halkı dünkü gibi hatırlamasına rağmen bu iki adayın karşı karşıya gelmesinin vatandaşlar arasında hiç hoş karşılanmadığını belirtmek istiyorum.

  Seçim sonrasında biraz da tatsızlıklar yaşanmış ve insanlar birbirleriyle kavgaya tutuşacak duruma gelmişlerdi.

  Her zaman söylerim. Herkesin aday olma hakkı vardır. Kimse kimseye sen aday olamazsın deme hakkına sahip değil ama insanlar mutlaka hesap kitaplarını yapmalı. Aday olmak için aday olunmaz. Kazanmak için aday olunur. Belki doğrudur, büyük metropol şehirlerde adaylığını koyar, oylar sandıktan çıkıncaya kadar bir ümitle beklersin. Ama Iğdır gibi küçük, herkesin birbirini tanıdığı ve seçmenlerin hangi adayı, hangi partiyi desteklediği bilindiği bir yerde bu kesinlikle mümkün değil.  

  Belki başka hesaplar da olabilir. İktidar partisinden yararlanmak, gelecek için beklentiye girmek gibi. Bu düşüncelerin gerçeklemesi için çok büyük oy almak gerekir. Aday olduğun partiyi komik duruma düşüreceksen o zaman hiçbir beklentiye girmene gerek yok. Siyaset öyle ben aday oldum bana şunu, bunu verin denilecek kapı değil. Siyasette güçlü desteğin olacak. Kaybetsen de kıl payı oyla kaybetmen gerekir ki siyaset senin yakanı bırakmasın.

  Eskiden gazetecilerin yazacağı yorumlar heyecanla beklenirdi. Seçimler öncesi gazeteciler ne diyecek diye fikir alışverişinde bulunulurdu. Şimdi arayan soran yok. Gazetecilere gerek yok gibi. Herkes fikrini söylemekten çekinmiyor.  Yalnız bir eksik var. Deneyim eksikliğini görüyorum. Hizmet isteyen yok. Herkes ya ırkçılık veya menfaat beklentisi derdine düşmüş.  Sosyal medyada yazanların birçoğu hissi yazarak toplumun beklentilerinden uzak kalıyorlar. Savaş’a girmiyoruz seçime giriyoruz. İnsanlar hür iradeleri ile oylarını kullanacaklar. Kimse birine baskı, tehdit ve emrivaki yapmamalı.

 Yarın öbür gün yine ortak iş yapacağız. Kız alıp vereceğiz. Kirve olacağız. Zaten Iğdır’ın yarısı birbiri ile akrabadır…

Önümüzdeki seçim sürecinin kazasız belasız geçmesini diliyorum.

 

Bu yazı 1012 defa okunmuştur .

Son Yazılar