Sözüm Aday Adaylarına…
İsmail Aras

İsmail Aras

Sözüm Aday Adaylarına…

01 Aralık 2018 - 11:53

 Bilindiği gibi 31 Mart’ta mahalli idareler seçimi var. Elbette her vatandaşın aday olma hakkı vardır. Aday olmak isteyenler  ve kendinde aday olma cesareti gösterenler, ben adayım deyip ortaya çıkabilir. Bunda hiçbir sorun yok. Ancak biz Iğdırlıyız. Herkes birbirini tanıyor. Her aday adayı gidip kendi projelerini partilerine anlatıp adaylığa talip olmalıdır. Benden tavsiye kimse gidip rakip gördüğü aday adaylarına iftirada bulunmasın. Bizim tabirimizle yarın yüz yüze bakacağız.

 Şimdiden söylüyorum! Ey aday adayı olan hemşerilerimiz. Aday olmakta niyetinizin ne olduğunu kamuoyuna açıklayın. Eğer açıklamazsanız o zaman vatandaşın tepkisi ile karşılaşırsınız. Kendinizi anlatmakta zorlanırsınız.

 Ayrıca Iğdır’a bir tane belediye başkanı seçilecek. Siyasi partilerin Iğdır’da oy potansiyeli de aşağı yukarı belli. Kimse rüya görmesin. Belediye başkanı oyla seçilecek. Partilerin ataması ile olmayacak. Sadece siyasi partilerin aday göstermesi yetmez. Iğdır’da seçmenden oy isteme hesapları yapmalısınız. Eğer gelecekte ben şu partiden aday oldum deyip kariyer yapmak isteyenler varsa, bu işten mutlaka feragat etmelidirler.

  Evet siyasi partilere adaylık için başvuru yapanlar için vatandaşlar kulak kabartıyor. Adayların kim olduğu merakla beklenirken birde dedikoduların ayyuka çıktığını görmek insanı gerçekten üzüyor. Aday olmak isteyenler, hasımları için toplumun hassasiyet gösterdiği konuları dile getirdikleri ve suçlama yaptıklarını duymak hiç hoş olmayan olaylardır. İnşallah doğru değildir.

   İki gündür Eski İl Başkanı Üstün Eğrice’nin Iğdır’da MHP’nin adaylığı olmuş gibi söylentiler, sosyal medyada dolaşıp durdu. Elbette Üstün Eğrince, toplumda beğenilen ve benim de özellikle değer verdiğim ve sevdiğim bir şahsiyettir. Ancak daha kesin bir şey yokken ona karşı başlatılan olur olmaz eleştirileri ben doğru bulmuyorum. Yani ittifak olur, MHP Iğdır’dan aday gösterecek olursa mutlaka bir gencimiz veya hemşerimiz aday olacaktır. Bize düşen her kim aday olursa olsun ona destek verip hakkında güzel şeyler konuşmaktır.

  Şimdi son dakika haberi olarak Üstün Eğrice’nin çekildiği şeklinde bir açıklama geldi. Bunu milletvekilinin sayfasında gördüğüm için inandırıcı buldum.  Eğer öyleyse erdemlilik ve fedakarlık yapmıştır. Kendisini  tebrik ediyorum.  Diğer aday adayları da kendi aralarında söz birliği yaparak genel merkez kimi aday gösterirse hep birlikte o adayın arkasında duracaklarına dair yenim etmişler. Bu herkese örnek olacak çok güzel bir davranıştır.  Şunun şurasında kısa bir süre kaldı. Adaylar belli olduktan sonra asıl mesele, seçimi kazanmaktır. Aday olup kaybetmek bir kişiye ait değildir. Bir toplum adına kaybedildiği için üzüntüsü çok daha fazla, tepkisi ise uzun süre olur.

 Kazanmanın ince hesapları vardır. Oturup kafa yormak gerekir.

   Yani Iğdır’da MHP’nin ne kadar oyu var? Sandığa ne kadar oy götürülür? İttifak olursa acaba Ak Partili seçmenden ne kadar oy  gelir? AK Partiye oy veren seçmenle iş birliği nasıl yapılabilir? Aday olan hemşerimiz bunu becerebilir mi?  Aday olanlar hesapları mutlaka şimdiden yapması ve öyle aday olması gerekir.

  Geçmişte bazı tecrübeler yaşandı. Kazanılacak seçim kaybedildi.  Çantada keklik görülen seçim kaybedilince, millet birbirini suçladı.

Birde Iğdır’da hep HDP’ye karşı ittifak partilerinin hesabı yapılıyor. Bir de hesaba katmadığınız İyi Parti ve adayı var.

 İyi Parti de Cumhur ittifakından oy alacaktır. Oradan aday olan hemşerimizde bu memleketin insanı.  Mutlaka onunda partisine vereceği oyu olacak. Onun da taraftarı olacak ve oy verecektir. Bunların hesapları yapılmazsa başarı sizce mümkün olur mu?

  Aday olanların bir B planı olmalı. Yani milleti ikiye bölmeyi sevmem. Kutuplaştırmayı hiç sevmem. Bu memlekette herkes birbirinin dostu, akrabası ve komşusudur. Tabi kutuplaştırmak bazılarının işine geliyor. Ona mutlaka dikkat etmek gerekir.

  Daha siyasi partilerin adayları belli değil. Aday adayları şapkalarını önlerine koyup düşünmeliler. Ağırlık yüz kilodur. Bu ağırlığın en az doksan kilosunu kaldıracaklar aday olsun derim.

 Acaba siz ne dersiniz?.

 

Bu yazı 790 defa okunmuştur .

Son Yazılar