Baycan Aras

Baycan Aras

baycanaras@hotmail.com

Iğdırspor Nereye Koşuyor

11 Eylül 2023 - 08:24

Beklentilerin yüksek olduğu, çıtanın üst noktaya çıkarıldığı ve hedefin bir üst lig olduğu küçük şehrin büyük takımının taraftarının kızgınlık, kırgınlık ve öfke sarmalına girdiğini görmekteyiz.
 İlk üç haftadaki Iğdırspor, şahsen bende derin bir hayal kırıklığı yarattı. Öncelikle bu takıma teknik direktör eli değmediği kanaatine sahibim.
Takım tertibinden, oyuncu değişikliklerine kadar oyunun gidişatını öngörememe, oyuna müdahale edememe, maçı çevirememe en bariz gözüken teknik direktör hatalarıdır.
Öncelikle şunu söylemeliyim ki takım, bir takım gibi oynamıyor. Hatlar arasında büyük bir kopukluk var. Orta saha ile forvet arasında bir bağlantı yok ve büyük bir boşluk gözüküyor. Öyle ki takım pozisyona bile giremiyor.
Takım olmanın bir süreç işi olduğu gerçeğinin farkındayım ama bu kadar yüksek rakamlarla alınan oyuncuların bireysel yeteneklerini kullanarak maça neden dokunamadıkları ve oyunun gidişatını neden değiştiremediklerini anlayamıyorum.
Hızlı bir süre içinde iyi bir takım olamazsan dahi iyi oyuncu kötü zamanda devreye girerek skor katkısı sağlamalıdır. Maalesef Iğdırspor'da bu özellik şimdiye kadar bir türlü devreye giremedi.
Geçen yıl sağ bekte oynayan Batuhan sağdan bindirmeleriyle takıma önemli bir hücum gücü sağlarken neden bu sene takımda yok? Zaten sol bek benim standartlarıma göre bu takımın sol beki değil.
 Geçen yılki başarılı tandemi bozarak Hasan Hatipoğlu'nun sol stopere yerleştirilmesinin önemli bir savunma zaafiyetine yol açtığını görmekteyiz. Bence Mehmet Dingil o bölgeye bir an önce yerleştirilmelidir. Böylece geçen yıl uyumlu bir ikili olan stoper Ahmet'le defansı toparlayacakları kanaatindeyim. Sol stoper Hasan ise Erzurumspor'da oynadığı sol beke mutlaka çekilmelidir.
Orta sahamız çok yumuşak, temaslı oyunda son derece başarısız, geriye ve yana oynayarak rakip takımın savunmaya yerleşmesine sebep olmaktadırlar.  Ayrıca orta sahada çabuk ve dikine oynamadıkları için pozisyon üretmekte zorlanıyorlar.
Sağ açığımız Mert Örnek maalesef maç boyunda son derece silik kaldı. Halil İbrahim de kanat forvet gibi oynayarak içeriye kat ettiğinden dolayı kenardan toplar getiremedi.
Santraforumuz Tahir çok çakılı kaldı, hiç sağa sola deplase olmayarak adeta üçüncü bir stoper gibi oynadı.
Ve ne yazık ki takım gol atmayı bırakın pozisyona dahi girmeden maçı tamamladı. Iğdırspor yarışmacı bir takım olduğu için yarışmacı bir hocayla yoluna devam etmelidir. Geçmişi başarılarla dolu, tecrübeli ve şampiyonluk atmosferini yaşamış bir hocayı tercih etmelidir. Iğdırspor yetiştirici değil, yarışmacı kimliğine sahip bir hocadan başka seçeneği olmayan bir kulüptür.
Umarım Cantürk Başkan bu konuda geç kalmaz…

 

Bu yazı 659 defa okunmuştur.