Baycan Aras

Baycan Aras

baycanaras@hotmail.com

Teknik Direktörün Seçimi

18 Eylül 2023 - 16:57

Hayatta da böyle değil mi? Yaptığınız tercihlerin sonuçlarıyla mutlaka yüzleşirsiniz.
Benim futbol anlayışımda teknik direktör bir takımın yüzde ellisinden daha çok şey ifade eder. Takımın transferlerini, hangi mevkilere oyuncunun alınacağını, takımı mental ve fiziksel olarak hazırlama açısından büyük sorumluluğu olan bir yetkilidir.
İyi teknik direktörü olan bir takım, kesinlikle iyi oynar ve iyi sonuç alır. Futbolda tesadüflerle, şans faktörleriyle veya temennilerle neticeye gitmek isteyenler tamamıyla hayal satmaktadırlar. İddialı bir takım kurulacaksa öncelikle iddialı bir hocaya takım emanet edilmelidir.
Ben sezon başından beri Iğdır Alagöz Futbol Takımı'nın hocasının kapalı kutu olduğunu ısrarla söyledim. Bunu söylerken elimdeki en büyük veri, birikiminin az olması, geçmişe ait başarısının bulunmuyor olması ve en önemlisi de şampiyonluk havası yaşamamış, o atmosferden uzak bulunmasından dolayıdır. Takıma bu kadar dokunmayan, oyuncu tercihlerinde hata yapan, fiziksel gücü son derece yetersiz ve ikili mücadelelerde ayakta kalmakta zorlanan, pas bağlantıları kopuk, çabuk çıkma becerisi olmayan bu futbolcu topluluğunu bir araya getirmeyi nasıl başardınız?
Olayı çok da bireyselleştirip hoca üzerinden götürmek istemiyorum. İyi ve kaliteli bir insan olduğunu duydum ancak bize iyi ve kaliteli bir teknik direktör lazım. Tahir gibi rakip defansı fizik gücüyle zorlayan, top taşıma özelliği olan, boş saha bulduğu zaman etkili gidebilen, özellikle rakip stoperlerle iyi boğuşan bir oyuncuyu çıkardınız yerine kırılgan, fizik gücü iyi olmayan Ömer Şişmanoğlu'nu alarak takımımızın daha çok baskı yemesine sebep oldunuz. Sağ ve sol açıklarımızın hali bu kadar mı kötü olur? Zaten orta sahadan umudumu kesmişim. 41 numaralı Hakan Yavuz, 20 metrekarede kendi ekseninde oynuyor. 8 numaralı Hakan Barış, o kadar çok top ezdi ki bu denli uzun süre sahada kalmış olmasını şaşkınlıkla seyrettim.
Bu takımın en büyük problemi fiziksel güçlerinin yetersiz olmasından dalayı mental olarak maçlara hazırlıksız olmalarıdır ve bundan dolayı da maça yüzde yüz konsantrasyonla çıkamıyorlar.
 Bu takıma müdahale edilmezse sıradan bir takım kimliğine dönüşecektir. Sezon başında tercih edilmemesi gereken bu teknik direktörle vedalaşmak için zaman kaybetmememiz lazım.

 

Bu yazı 352 defa okunmuştur.