Orhan ARAS

Orhan ARAS

Almanya'dan Mektuplar
orhanaras@hotmail.de

Ruhunu Şeytana Satmak

19 Mayıs 2023 - 12:11

Merhum Ali Şeriati yabancılaşma konusunu ele alırken “alinasyon” kavramının Batı’nın orta çağında “ruhunu şeytana satmak” manasında algılandığını yazmıştı.
Türkiye’deki seçim atmosferinde gerçekten de tam bu durumla karşı karşıyayız. Bugün Twitter’da binlerce takipçisi olan birisi Sinan Oğan, Ümit Özdağ gibilerin Dağıstan’dan gelen “Tat”lar olduklarını, bunların gerçekte kökenlerinin “Dağ Yahudileri” olduğu ve kendilerini Şiilik adı altında gizlediklerini yazmış. Bunu yazan kişinin ne kadar yalan ne kadar doğru, tam 95 bin takipçisi var iyi mi? Tam bir ruhsuzluk veya alinasyon hali!
Bu tür köken tartışması hep önüme çıktığında Harvard’da bir öğrencinin genetik testini anımsarım. Kız öğrenci test yapılmadan önce en fazla Türklerden nefret ettiğini açıklamıştı. Test sonucu genlerinin yüzde kırka yakını Türk çıkmıştı.
Bu yaşıma geldim ne Türkiye’de ne de dünyadan bu kadar hastalıklı bir seçim atmosferi görmedim. Bu hastalıklı ve karmaşık atmosferde en çok da kendini paralayanlar, arkadaşlarını, dostlarını kıranlar uzaktan liderlerine âşık olanlardır. Bunların çoğu da yoksuldurlar ve partilerinin şaşa içinde yaşayan yöneticilerinden haberleri bile yoktur. Gözlerini aynen güneşe diker gibi liderlerine dikmişlerdir ve vahşi kapitalizmin zenginle yoksul arasında ne kadar büyük uçurum yarattığının farkında değillerdir. Yani masallardaki gibi gökten üç elma düşse bunlara kabuğu bile nasip olmayacaktır.
Ülkede hangi partiyi tutarsa tutsun partizanlık maalesef aynen bir tarikat müritliğine dönüşmüştür. Meşhurdur ya, “Nakşibendi’nin Halidi” koluna mensupsanız direkt cennete gideceksiniz! Yoksa haliniz yaman!
Yazımın esas konusuna dönersek… Sadece üç-beş oy için iftira atmaktan, belki kendi kökenleri Türk olmadığı halde herkesi Yahudi, Ermeni, Tat olarak niteleyerek bütün şeceresini bir çırpıda ortaya çıkaran bu aklı evvellerin partileri acaba bütün Türkiye’ye yayılmış beş milyona yakın Iğdır veya Kars kökenli sözüm ona “Dağ Yahudisi”(!) Şiilerin oylarına talip değiller mi?
Birlik adına aynı ülkenin, aynı tarihin, aynı medeniyetin çocuklarıyız diye herkes boğazını patlatıyor. Madem öyle, sen Ahmet Yesevi'nin, Yunus'un "Gönül kırmanın" ne demek olduğunu niye öğrenmemişsin! Niye, senin partin, liderin beş yıllık iktidara gelecek diye bütün gönülleri kırıyor, iftiralar atıyor, halkının yarısını ötekileştiriyor, öfkeleri kabartıyorsun?
Biraz edep, biraz nezaket, biraz vicdan ya hu!


 

Bu yazı 2132 defa okunmuştur.