Rufat GÜREL

Rufat GÜREL

azer_1964@hotmail.com

Adam Olmak

27 Kasım 2023 - 08:52

  Adam Olmak deyiminin anlamı: Yetişip büyümek, gelişmek, iş güç sahibi olmak, onarılıp işe yarar hale gelmek anlamlarında kullanılan bir deyimdir. Eli yüzü düzgün olmak, kültürlü, bilgili olmak, insana değer vermek gibi insani özellikleri barındırmak gibi anlamlara gelen bir deyimdir.

     Adam olmak; ne duvarlara astığımız o süslü diplomalar, ne oturduğumuz o pahalı gösterişli koltuklar, ne de arkasında saklandığımız o içi para dolu hesaplar sizi adam yapmaz. Bir insanda şağlam bir kişilik, mütevazilik ve nihayetinde insanlık yoksa eğer, bu dünyaya, sap gelip saman gider. Bir Azeri Atasözü der ki:  “Adam var adamların nakşıdır, adam var eşek ondan yahşıdır." söz çok doğru ve anlamlıdır. Hayat ileri doğru yaşanılır geriye doğru da anlaşılır. Maalesef yaşadığımız hayatın tekrarı ve rövanşı da yoktur. Hz. Ali (a.s.): “ İnsanlara hayrı olmayanı ölülerden sayın” demiştir. Tanımadan önce saygı duyduğumuz yaptığı işlerle taktir ettiğimiz insanları tanıdıkça, isimlerinin nasıl parlatılmış, hep bir kulis, aldatmaca, çarkın adamı, menfaati uğruna göz boyama ürünü adamlardan başkası olmadıklarını gördükçe: uğradığımız hayal kırıklığının tarifi yok! Bu hayatta her şey olabilirsiniz, fakat adam olmak zor zanaat! Bu hayatta İster av ol, ister avcı ol! Avı avcıya götüren bir köpek olma da, Ne olursan ol!

     Adam olmak: bir gruba dahil olmak değil, bir duruşa sahip olmaktır… İnsan adam olmayınca adamlık insana zor gelir. Adam olmak cinsiyet meselesi değil şahsiyet meselesidir… Eskiden çayı demli içerdik, harbi adamlarla gezerdik, şimdi çaylar sallama adamlar dallama olmuş. Bir zamanlar; çamurdan yapılmış evlerde altın kalpli insanlar yaşardı, şimdi ise altın kalpli evlerde çamurlaşmış insanlar yaşıyor… Adam olmak zor anlarda belli olur iyi günde düşmanda dost olur. Dikenine katlanmadığın gülü incitmeyip, zorluğa göğüs vermediğin şeyi sevmeyeceksin. Sanırsın ki, sevenin çok, arkadaşın çok, dostun çok…Sonra kötü bir şey olur dönüp bir bakarsın ki.. Arkanda gölgeden başka kimse yok…! Dünyanın sonu gelir ama yalaka ve yavşakların sonu gelmez. Çıkarı için yaşayan insanlar çıkmaz sokakta yalnız kalır…

     İyi insan kendine yakışanı yapar. Çünkü kalite asla tesadüf değildir. İlle de büyük adam olmaya gerek yok. İnsan olmak yeter…Dünyada bir insanın tek sahip olduğu şey çekiçse her şey çivi görür. Dünyanın en yoksul insanı, paradan başka hiçbir şeyi olmayandır. Para ile adam olunmaz her parası olan da adam yerine koyulmaz. Hayatın iyi, uslu bir seyircisi olmaktansa hayatın içinde başarısız bir adam olmak bin kere daha iyidir. İyi bir boks seyircisi olmaktansa, kötü bir boksör olmayı göze almak daha iyidir.

      “Erkek” olmak ayrı; “Adam” olmak ayrı. “Kadın” olmak ayrı “Dişi” olmak ayrı. İnsan olmaksa apayrı! Cinsiyetin erdemlerine erişemeden insan olmayı beklemek beyhude ve “hümanist” maskeli bir çabadan öteye geçemez!  Ne güzel demiş Mevlana Celaleddin-i Rumi : “ Nice insanlar gördüm, üzerinde elbisesi yok. Nice elbiseler gördüm, içinde insan yok.”

     İyi insan narindir. İnsan bir kere yaralandı mı çiçeğin gölgesini bile hançer zanneder. Bir insanın kişiliğinde şeref yoksa eğer ne kadar başı dik yürürse yürüsün gökyüzü dahi yüzüne tükürür. O yüzden ben adam olmayandan düşman bile olmam. Ben “Eyvallah” demeyi çok severim. Onunla dostlarıma ve sevdiklerime şunu anlatırım: Çayım var içersen, ben varım seversen, yol veririm gidersin. Yüce Allah bizleri özü, sözü düzgün hayırlı insanlarla karşılaştırsın.

 

Bu yazı 317 defa okunmuştur.