Rufat GÜREL

Rufat GÜREL

azer_1964@hotmail.com

Cumhuriyetin 100.Yılı Kutlu Olsun

30 Ekim 2023 - 07:24 - Güncelleme: 30 Ekim 2023 - 07:26

Cumhuriyet 29 Ekim 1923’te kabul edilerek Türk devletinin yönetim şekli oldu. Cumhuriyet bizim için büyük önem taşımaktadır. Cumhuriyet, özgürlüktür. Cumhuriyet, Atatürk’ün bize bıraktığı en büyük mirastır. Cumhuriyet egemenliktir. Cumhuriyet milletin sesi ve gücüdür. Cumhuriyet vatan uğruna can vermiş şehitlerimizdir. Cumhuriyet Türk milletinin onurudur. Kısaca, cumhuriyet her şeydir.

     Cumhuriyet, devleti idare edenlerin seçimle iş başına geldiği yönetim şeklidir. Bu yönetim şeklinde egemenlik milletindir. Millet devleti yönetecek kişileri kendisi seçer, böylece kendi kendini yönetir.

     Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşları bilmelidir ki bize cumhuriyet dedelerimizden miras kalmadı, bize onu torunlarımız ödünç verdi. Cumhuriyeti her ne pahasına olursa olsun korumalıyız. Dedelerimizin vatanı yıllar önce koruduğu gibi.

     Cumhuriyet seçme seçilme hakkıdır, düşüncelerini özgürce ifade edebilmektir. Çağdaş bir yaşamdır cumhuriyet. Refah ve huzur dolu bir hayata sahip olmaktır.

     Günümüzde ülkemizde rahat ve huzurlu yaşıyorsak tüm vatandaşlarımız eşit ve özgürse bu cumhuriyet sayesinde olmuştur. Cumhuriyet gelecek nesillerin temel taşını oluşturmaktadır. Yarınlara umutla bakabiliyorsak bu cumhuriyetin sayesindedir.

    Cumhuriyet, Türk milletidir. Toprağın rengi, damarlarımızda akan kanın ahengidir. Rüzgarın fısıltısı, kalbimizdeki bağımsızlık aşkı uğruna atan yüreğimizdir. Elimizden almaya çalışanlarda olacak, oluyor da. Ama bilmiyorlardır ki, bizler halen 29 Ekim 1923 yılında heyecanla bizlere seslenen Mustafa Kemal Atatürk’üz. Bizler bu Cumhuriyet’in ölmeyen fertleriyiz. Ve ben biliyorum ki, bizler hala Atatürk’ün “Ey yükselen nesi! İstikbal sizindir. Cumhuriyet’i biz kurduk, onu devam ettirecek olan sizlersiniz.” sözlerinde saklıyız.

    Karamsarlığa düştüğüm ve inancımı kaybettiğim anlarda, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihini, zaferlerini, gelmiş geçmiş en büyük lider olan Mustafa Kemal Atatürk’e sahip olmanın gururunu ve bunu bütün dünyanın hafızasına altın harflerle kazınmış olduğu gerçeğini hatırlarım, gücümü ve cesaretimi nerden aldığımı ve ne olursa olsun pes etmemem gerektiğini bir kez daha anlarım. Yaşadığımız sıkıntılar ya da olumsuzluklar her ne olursa olsun Mustafa Kemal Atatürk’ün izindeyken güvende olduğumu bilirim, en büyük gücü ülkemin geçmişinden alır, tarihin bizim için en güzel yol haritası olduğunu, ileriye her zaman daha ileriye bakmamız gerektiğini unutmam, önemli olanın olanakların içerisinde değil, imkansızlıklar içerisinde bir şeyler başarmak olduğunu anımsarım.

     Bugün sahip olduğumuz her şeyi, Mustafa Kemal Atatürk’e, borçlu olduğumuz gerçeğini hiçbir şey değiştiremez, kendisine silah arkadaşlarına ve ülkemizin her bir karış toprağında sahip olabilmek için gözünü kırpmadan canını feda eden Türk milletine teşekkürü bir borç bilirim. Ruhları şad mekanları cennet olsun. Cumhuriyetimizin 100 yolu kutlu olsun.

 

Bu yazı 193 defa okunmuştur.