Rufat GÜREL

Rufat GÜREL

azer_1964@hotmail.com

Görgüsüzler

07 Kasım 2023 - 15:34

Görgüsüz insan kendi içselliğini, kültürünü, birikimini hiçe sayıp, başkalarına özenerek arada kalmış davranışlar, yaşam tarzları, davranış biçimleri gösterenlere denir. Köylü olmak görgüsüz olmak demek değildir. Şehirleşme sürecinde köylü olmak görgüsüzlüktür.

    Olgun insan konuştuğu ortamın, kiminle konuştuğunun farkındadır. Karşısındaki insanın duygularına saygılıdır. Bilerek onları kırmak istemez. Yani olgun insan “Patavasız” değildir. Allah hiç kimseyi özgüvenli cahillerle, görgüsüz zenginlerle, şımartılmış aptallarla, çocuk kafalı yetişkinlerle muhatap etmesin. Akrabanın görgüsüzü, zenginin vizyonsuz, cahilin okumuşu, sevgilinin bencili, arkadaşın içten pazarlıklısı, yeni tanışan kişinin yılışığı hiç çekilmiyor. Kocadan görme değil, babadan görme olacaksın. Sonradan gördüysen sıkıntı büyük, ne oldum delisi oldum çıkarsın. Hayatta üç insandan kork; dağdan inme, dinden dönme, sonradan görme.

     Hiçbir zaman unutmayın ki, büyük insanlar yönetmez bu dünyayı. Kendini büyük gören ve başkalarınca büyük olduğuna inanılan insanlar yönetir. Kibirli kişi dağın başındaki insan gibidir. Orada durup aşağıdakileri küçük görür. Bilmiyorlar ki aşağıdaki insanlarda onları küçük görür. Ne demiş atalarımız; “Kamış ses verince ney oldum sanır. İp gerilince yay oldum sanır. Sarayda oturmakla padişahlar olmaz kişi. Aptal ata binince bey oldum sanır.” İnsan çok şey görmüş olabilir ama sonradan gördüyse sıkıntı.

    Önemli olan ne kadar yaşadığımız değil, asıl önemli olan nasıl yaşadığımızdır. Çok görmüş geçirmiş insanlara sözüm yok ama sonradan görmüş insanlar kadar görgüsüzünü görmedim. Çağımızın yaygın hastalıklarından birisi de sonrada görme hastalığı maalesef tıp buna hala bir çözüm bulamadı. Kendine güveni olmayan biri marka bir kot ya da marka herhangi bir şey giydiğinde, olumsuz ruh halinden kurtularak ‘Ben önemli biriyim, bana inanmıyorsanız giydiğim kıyafetin etiketine bakın’ diyecek kadar hayalperest birine dönüşebilir.

     Son yıllarda etrafta o kadar görgüsüz, cahil, şımarık, varoş, harama bulaşmış, birilerinin kolladığı, göz yumduğu, yol verdiği sözde insanlar çoğalmaya başladı. Bir tarafta açlık sefalet, bir tarafta görgüsüzlük, şımarıklık, sözde moda markaya takılan zavallılar. Bunu cehaletle açıklamak mümkün değildir. Cehaletle ile bilgisizlik farklı şeylerdir. Bilmeyene anlatırsın öğrenir. Ama cahile anlatamazsın çünkü o zaten biliyordur. Cahillik hiç ayıplanacak bir şey değildir, hatta cahil kendi içinde tutarlıdır. Kötü ve tehlikeli olan yarı cahildir. Kimsenin çeyrek çeplek bilgiyle yüksek sesle konuşma hakkı olmamalıdır. Ne kadar okursan oku; bilgine yakışır şekilde davranmıyorsan, cahilsin demektir.

     Kendini büyük görme: bugün ayağının altında biten ot, yarın mezarının üstünde bitecek. İyi insan: aklından hiç kötülük geçirmeyen, saf insan değildir. İyi insan her şeyin farkında olup, iyiliği tercih edendir. Ey insan! Kaf Dağı kadar yüksekte olsan da, kefene sığacak kadar küçüksün. Unutma her şeyin bir hesabı var; üzdüğün kadar üzülürsün.

 

Bu yazı 307 defa okunmuştur.