Rufat GÜREL

Rufat GÜREL

azer_1964@hotmail.com

Türkiye’de Almancı, Almanya’da Yabancı

23 Kasım 2023 - 08:24

Yurtdışında yaşayan 6,5 milyonu aşkın vatandaşımızın yaklaşık 5,5 milyonu Batı Avrupa ülkelerine yerleşmiş bulunmaktadır. Türkiye'ye kesin dönüş yapmış olan 3 milyon kadar insanımızla birlikte düşünüldüğünde yaklaşık 9,5 milyonluk bir kitleyi ilgilendiren, geniş kapsamlı bir göç olgusunun varlığı ortaya çıkmaktadır.

    Türkiye’nin yurtdışında kesin dönüş yapanlarla birlikte 9,5 milyon vatandaşı bulunmaktadır. Bu sayı Birleşmiş Milletlere üye olan olmayan ülke nüfuslarının 140’dan, Avrupa kıtasında bulunan 57 ülke nüfusunun 39’dan fazladır. Bu nüfus komşularımız olan Bulgaristan, Gürcistan, Ermenistan devletlerinin de nüfuslarından fazla. Bu nüfusun 3,5 milyonu sadece Almanya’da yaşamaktadır. Sadece bu sayı Avrupa kıtasında bulunan 57 devletin 25’nin nüfusundan fazladır.

     Türkiye’den Avrupa ülkelerine ilk işçi göçü 1960 yıllarından sonra başladı. Çoğu dilini, dinini, kültürünü bile bilmediği bize yabancı ülkelere trenlere binerek tahta bavullarını alarak gittiler. İlk gidenlerin amacı ailelerini yanına almadan biraz para kazanıp dönmekti. Bir çift öküz, bir traktör biraz tarla parası biriktirip dönmeyi düşünüyorlardı. İlk gidenler çok sıkıntı, zorluk ve acı çektiler. Çok ağır işlerde çalıştılar. Fabrikada, inşaatta, maddende Avrupalıların yapmadığı işleri yaptılar. Çoğu sıla hasreti, ailesinden, köyünden, ülkesinden çok uzakta çok büyük berdeller ödediler. Özellikle dil sorunu, yemek sorunu yaşadılar. Yaşadığı ülkedeki yemekler ülkesinin yiyeceklerine hiç benzemiyordu. Helal gıdaya ulaşmak zordu. Haberleşme şimdiki gibi değildi. Köylerde telefon yoktu. Haberleşme kaynakları sadece mektupta.

    Gidenlerin çoğu zalim gurbete sıla hasretine dayanamadı. Birçoğu geri döndü. Evdeki hesap çarşıya uymadı. Kalanlar daha sonran ailelerini yanına aldı. Bir Almancı furyası başladı. Evlilik, çeşitli yollarla yakınlarını yanlarına aldılar. Birçok yanlış evlilikler oldu. Büyük acılar yaşandı. Gidenler önce köylerinde yatırım yaptılar, sonra şehirlerinde, daha sonra da büyük şehirlerde ev, arsa, apartman aldılar. Çoğu buraların şartlarını iyi bilmediği için dolandırıldı. Yıllık izine arabalarla geldiler. Kapıkule’ye gelirken vatan toprağı, Ay-yıldızla bayrağımızı gördüklerinde sevinçten ağladılar. Sayılı izinler çok çabuk bitiyordu, dönüş yolunda vatandan ayrılmanın acı ve hüznünü yaşadılar.

     Derken aradan yıllar geçti, birinci nesil, ikinci nesil derken üçüncü nesil eskiye oranla daha rahat etmeye başladı. Üçüncü nesil okudu, meslek yaptı, dil öğrendi, birçok mesleğe yönelip çoğu kendi işini kurup işveren oldular. Kendi kahvehanelerini, camilerini kurdular, Türk işyerleri açıldı. Türk marketleri, lokantaları, kasap dükkanları açıldı. Türkler Türkiye’yi Almanya’ya taşıdı. Bugün sadece Almanya’da 100 bine yakın Türk şirket kurulmuş, Türkler 500 bin insana iş verip istihdam yarattılar. Artık Fransa’da Türkler inşaat, Belçika’da maden, Almanya’da Fabrika, Hollanda’da Seralarda çalışmıyorlar hayatın her alanında artık Türkler var. Her meslekte Türk görebilirsiniz. Türklerin açtığı döner lokantaları sadece Avrupa’daki Türklere değil yaşadığı ülkelerdeki yabancılara da hizmet veriyor. Avrupalılar Türk’ün damak zevki dönere alıştılar.

     Üçüncü kuşak Türkler artık çoğu köyüne gitmiyor. Büyük tatil yerlerine, Çeşme, Bodrum, Antalya’ya, yurt dışında da Dubai, Yunanistan, İtalya, İspanya’da tatil yapmıyorlar. Ülkemiz de yatırım, tatil yapıyorlar. Yakınlarına, ailelerine yardım ediyorlar. Ülkemize milyarlarca dolar döviz bırakıyorlar. Türk insanı bu kardeşlerine çok şey borçlu, Türkiye’nin her zor durumunda seferber olup ülkelerine yardım eli uzatıyorlar.

     Bütün bunlara rağmen bu güzel insanları bizler yeterince anlayamadık. Bunlar yaşadıkları ülkede ikinci sınıf insan görüldü çoğu yerde. Birçoğu yabancı düşmanlığının kurbanı oldu dışlandı. Bunlar ülkemizde “ALMANCI” yaşadığı ülkelerde “YABANCI” olarak görülüyor. Ülkemize sınırsız katkıları olan bu güzel kardeşlerimizi iyi anlamamız için empati yapmamız lazım. Ülkemizden uzakta yürekleri ülkemiz için atan tüm değerli kardeşlerime selam, sevgi ve muhabbetlerimi yolluyorum. Her şey gönlünüzce olsun her nerede yaşıyor ve yaşatılıyorsanız.

 

Bu yazı 213 defa okunmuştur.