İsmail Aras

İsmail Aras

guvengazetesi@gmail.com

Bu Dünyadan Bir Mikail Göleli Geldi Geçti!

09 Eylül 2021 - 01:37 - Güncelleme: 09 Eylül 2021 - 01:40

Iğdır bölgenin önemli yerleşim merkezlerinden biridir. Iğdır’da ırk, mezhep bakımından birkaç topluluk yaşar. Zaman zaman da bu toplulukların arasında ufak tefek sıkıntıların çıktığına şahidiz. Tabi bunları yapanlar art niyetli insanlardır. Siyaseten yıllardan beri Iğdır’da insanları bölmek isteyenler vardır, ancak bu insanlar arasında köprü görevi, çimento görevi yapanların da olduğunu biliyoruz.
 İşte Mikail Göleli bu tip bir kişiliğe sahipti. O vatanını, bayrağını, Kur-an’ını, inancının her şeyin üstünde tutan bir kişiliğe sahipti. Her insanı herkes sevmez. Birileri siyaseten, birileri rakip gördüğü için, birileri de neden sevmediğini bilmediği için..
 Mikail Göleli rahmete gitti. Sadece Iğdır’da onun için üzülenler, ağlayanlar olmadı. Türkiye, Azerbaycan, Almanya, Hollanda, İran, Irak(Kerkük), Batı Trakya, Orta Asya bölgesinde yüz binler onun yasını tuttu. Onu üzüldü. Ona Fatihalar gönderdi.
  Iğdır’da nasıl oldu peki? Pandemi dönemi olmasına rağmen cenazesi oldukça kalabalıktı. Onun seven, sevmeyen herkes, her kesim reislerine son görevlerini yapmak için adeta yarıştılar. Cenaze namazı, defin töreninin yapıldığı Asri mezarlıkta kılındı. Alanda ben ilk defa öyle bir kalabalığın namaza durduğunu şahit oldum.
 Bunların hepsi ona beslenen sevgi ve saygıdan dolayıydı. Çünkü o Iğdır’ın kanaat önderlerinin başı, ağabeyisi, fakirlerin babası, kimsesizlerin sahibiydi. Iğdır’a geldiğinde mutlak suretle kimlere uğrayacağını, kimleri özel ziyaret edeceğini biliyordu.
  Ondan yardım isteyen herkesin yardımına koşar, hiç kimseyi darda bırakmazdı. Maddi manevi olarak toplumun direğiydi.
 O ebediyete göçtü. Onun arkasında çok konuşan oldu. Olmaya da devam edecektir. Ama onun yerinin doldurulacağını hiç zannetmiyorum.
 Zaten o meziyetlerinin büyük bir bölümünü aileden almıştı. Babası merhum H.Nebi amca, yıllarca camilerin yapımı ve yaşatılması için mücadele eden bir kişiliği ile tanınırdı. Şu anda Sahüb-ül zaman camiinin yapımında emeği olduğu için bir çok insan H.Nebi cami olarak o camiyi bilir.
 Yine kardeşi Şıh Hamza Göleli’nin özelliklerinden söz etmeme gerek yok diye düşünüyorum. Çünkü o da ağabeysi Mikail Göleli gibi ekol bir kişiliğe sahipti. İnancını ve mezhebini yaşayan, çok iyi bilen ve kendisi ile irtibata geçen insanı mutlaka etkileyen bilgi ve beceriye sahipti. Kendisini özellikle Ehlibeyt konusunda öyle bir yetiştirmişti ki onunla bir araya gelen en zıt görüşlü insanları bile inancıyla tanıştırıp saygı duymasına sebep olmaktaydı.
 Toplumda çok sayıda insan tarafından sevilip sayılan bir ailenin yetiştirdiği Mikail Göleli de Türk dünyasının ekollerinin biriydi. Selamı küskünleri barıştırır, yanlışları düzeltir ve kötülükleri önlerdi.
 Mikail Göleli ile bir tek söylemek istediğim, onun için gerek yazılı basında, gerek sosyal medyada yalan yanlış yazılara kimsenin itibar etmemesidir. Bu toplumda güzel olanları, kötü göstermek isteyen birçok insan vardır. Toplumu karalamak, toplumun yararına olan işleri engellemek isteyenler vardır. Onlar, yaptıkları kötülükleri kendilerine bir meziyet sayarlar. Bana göre bu tür yazıların hiçbir değeri yoktur.
  Biz onu son yolculuğuna uğurladık. Ona olan vefa borcumuzu yerine getirmeye gayret ettik. İnşallah bizim yaptıklarımızdan razıdır. Biz ona her zaman saygı duyacağız. Fatihalar göndereceğiz. Dualar göndereceğiz.
 Onu bekleyenlerin de, ondan yardım duyanlarında yüce Allah yardımcısı olur inşallah.


 

Bu yazı 2342 defa okunmuştur.