İsmail Aras

İsmail Aras

guvengazetesi@gmail.com

Dünya Engelliler Gününde Hüzünlü Tören

02 Aralık 2023 - 11:20

Kültür merkezinde Dünya Engelliler günü nedeniyle bir kutlama töreni düzenlendi.
 Tören sunum, program açısından oldukça etkileyici ve doyurucuydu.
 Ben de bu törene hem davetliydim hem de yeğenim Oğuzhan Balıkçı’nın annesinin yapacağı konuşmayı izleme amacıyla katılmıştım.
 Bir söz var ya “Ateş düştüğü yeri yakar” diye…
Benim amcamın kızı ve baldızım Kezban Balıkçı engelli çocuğu olanlar için törende yaptığı konuşma herkesin içini acıttı.
Engelli evladı ve yakını olanlar, iyiden iyiye dertlerini tazeledi.
Beni ikinci sırada oturmuştum. Törene katılan bir vatandaşın arkadan şöyle sesini duydum: “Ancak dertlerimizi unutmuştuk. Bu konuşma bizim dertlerimizi yeniledi.”
 Baştan söylediğim gibi program güzeldi. Aile ve Sosyal Hizmetler il Müdürü Selçuk Akgül, yaptığı konuşmada engelliler için yaptıkları hizmetleri tek tek anlattı.
 Ancak söylenenlerin hepsi doğru, yanlış tarafı yok. Biz Kezban’ımızın oğlunun yaşadıklarına bizzat şahidiz. O çocuk 23 yaşına gelmiş. Onun çocukluk döneminde gündüz okulu vardı. Şimdi okuldan güya mezun edilmiş. Anne baba memur, bu çocuğu kim bakacak?
  Yıllardır bu aile çocuklarına eğitim verdirme mücadelesi veriyor. Özel okullara gönderdiler. Hiçbir sonuç alamadılar.
 Bu konuda ben geçmişte Valilerimize bizzat ricada bulundum. Bu ailenin sorunu bir dinleyin dedim. Ama valilerimiz ilgilenmediler.
 Şimdi geldik günümüze. Sayın Valimiz Ercan Turan, haftada bir “Halk Günü Buluşması” adı altında vatandaşların sorunlarını dinliyor. Kezban gitmiş sorununu Valimiz sayın Ercan Turan’a anlatmış. Sayın Valimiz Halk Eğitim Müdürlüğünde bir kurs açtırmış. Şimdilik bu çocuk gün içinde Halk Eğitim Müdürlüğünün o kursunda oyalanıyor. Aile o kadar bu kurstan memnun olmuş ki söyleyecek söz bulamıyorlar.
 Tören yapılan salona bir çiçekle gelip sayın Valimize çiçek vererek teşekkür ettiler.
 
  Aslında bu yapılanlar geçicidir. Aslında bu çocuklara kalıcı çözüm bulmak lazım. Şimdi görevde Sayın Ercan Turan Valimiz var. Her türlü desteği veriyor ve vereceğini de söylüyor. Her konuda sorunların çözüm noktasında hızlı olunması talimatını veriyor.
Iğdır’ın il olduğu 1992 yılından bu yana en fazla görev yapan Valimiz Şemsettin Uzun’du ve altı yıl görev yaptı. Onun yapmak istediği millet bahçesi düzenlemesi gittiğinden 23 yıl sonra bitirildi. Onun için bu çocuklar için yapılması gereken ne varsa onu bir an önce yapmalı ve hayata geçirilmelidir.
 Ben bu aileleri ve engelli vatandaşları sadece 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde değil her gün hatırlayalım diyorum.


 

Bu yazı 347 defa okunmuştur.