İsmail Aras

İsmail Aras

guvengazetesi@gmail.com

Hoşgeldin Sayın Valim!

04 Eylül 2023 - 20:29

Kamu görevlileri gittikleri yöreye beldeye hizmet ettikten sonra mutlaka bir gün tayin olur giderler. Yaptıkları hizmetler o yöreye kalır ama hiç unutulmaz.
 Bizde yerel basın olarak gelen kamu görevlilerini takip eder, gidenleri uğurlar, gelenlere de hayırlı olsun ziyaretinde bulunuruz.
 Yine geçenlerde Iğdır’dan ayrılan Hüseyin Engin Sarıibrahim’in yerine atanan Ercan Turan Valimizi ziyaret ettik.
 Bizim ziyaretlerde sohbet ederken bir de nabız yoklanır. Benim ilk izlenimim Sayın Valimizin Iğdır için bir şans olarak geldiğidir. Kısa sürede Iğdır hakkında edinmiş olduğu bilgileri, bazı valilerimizin gidinceye kadar edinmemiş olduğunu söylesek herhalde yeridir.
 Belediyecilik, altyapı, şehir plancılığı hakkında söylediklerini birçok kamu görevlileri duymamış olması gerekir ki; hiçbir zaman bu konuları dile getirmemişlerdi. Azerbaycan’ın Karabağ zaferinden hemen sonra 17 Kasım 2020’de bir yazı kaleme almıştım. “Karabağ sorunu halledildi. Bölgemiz, ilimiz altyapısı ile yeni gelişmelere hazır mı?” diye…
 O günden sonra ilk defa bir valimizi ziyaretimizde aynı soru valimiz tarafından dile getirildi. Iğdır’ımız acaba bölgemizde olacak gelişmelere karşı hazır mı?
 Valimizin kısa sürede gezip edindiği Iğdır’ımızla ilgili bilgileri, diğer valiler ya bilemediler yada dile getirme gayreti gösteremediler. Çünkü o zamanlar arkalarında bugünkü Milletvekilimiz Cantürk Alagöz gibi bir siyasi güç yoktu.
 Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarla birlikte sayın Valimizle yaklaşık bir saat istişare ettik. Iğdır’ın sorunlarını konuştuk. Basın olarak üzerimize düşen ve düşecek görevleri yapmaya hazır olduğumuzu belirttik.
 Benim kanaatim sayın valimiz Ercan Turan’ın Iğdır’a dolu dolu hizmet edeceği yönünde oluştu.
  Özellikle belediyecilik, şehircilik konusunu çok iyi biliyor. Bana göre onun Iğdır’a atanmasında liyakat esas alınmıştır.
Herkesin bir siyasi düşüncesi vardır ancak sayın Valimiz siyasilerden aldığı gücü hizmete dönüştürme arzusunda. Ona her konuda destek olacak kamu ve kurum amir ve müdürleri lazım.
 Iğdır’da kanayan yaralar, yürümeyen hizmetler var. Her gelen sağlıktan şikayet ediyor. Gerçi Türkiye’nin her tarafından sağlıktan şikayet olsa da Iğdır bu konuda son zamanlarda biraz daha ön plana çıkmıştır. Bilemiyorum, kimseye de haksızlık yapmak istemem. Aslında doktor ataması yapılıyor. Doktor istifa ediyor. Bu genel bir sorun ama edinilen ilk intiba üniversitenin şehirden kopuk olması. Ben bunu dile getirdiğimde üniversite yöneticileri bana darılıyordu. Ama gerçekler bunlar. Hizmet kamuya mal olmazsa o zaman birileri çıkar bunun hesabını sorar.
Çok fazla konular dile getirildi. En önemlisi sayın Valimizin Iğdır için bir şans olduğu benim kanaatimdir. Onunla Iğdır çok büyük hizmetler görecek. Kendisine bir Iğdırlı basın olarak tekrar hayırlı olsun diyor ve başarılar diliyorum. Yaptığı her doğrunun yanında olup, basın olarak ona destek vermeye hazır olduğumuzu da belirtmek istiyorum.


 

Bu yazı 492 defa okunmuştur.