İsmail Aras

İsmail Aras

guvengazetesi@gmail.com

Iğdır'a Karşı Ayıp Etmiyor Muyuz?

09 Eylül 2023 - 08:53 - Güncelleme: 09 Eylül 2023 - 17:23

Sporu seven, özellikle futbol konusuna sevdalı birisiyim. Ülke genelinde, il genelinde her türlü spor dallarına önem veriyor, her spor müsabakasını zevkle izlerim.
  Spor dalları arasında futbolun benim yanımda ayrı bir yeri vardır.  Özellikle yıllardır şehir tamımızı hep izler, takip eder ve haberlerini yazarım. Hele Iğdırspor’un başarılı olduğu yılları hiç unutmam.
 O takım 2. Lige kadar çıkmışken, maddi imkansızlıklardan dolayı önce 3. lige ve daha sonra da amatör kümeye düştü.
 Daha sonra Futbol Federasyonu, her ilin mutlaka bir takımı olsun diye BAL ligi diye bir lig çıkardı. O lige de Iğdır Arasspor olarak Iğdır’ın takımı katıldı ancak belli masraflar yapılmasına rağmen 3. lige çıkamadı.
 Bir gün Iğdır’a bir iş insanı Cantürk Alagöz geldi. Onu Iğdırlı çok iyi tanımıyordu. İlk olarak pandemi dönemi Iğdır Devlet hastanesine covid test ünitesini bağışlayınca ismi duyulmaya başlandı. Iğdır’a bir okul yapacağının sözünü verince de vatandaşların daha da sempatisini kazandı. Bu arada Iğdır’ın BAL liginde olan takımına belediye sahip çıkmaya yeltenmişti. Yöneticilerin imkanları el vermediği için Cantürk Alagöz’den destek istendi. 76 Iğdır Belediyespor’un başkanı olması istendi. Memleket ve spor sevgisi üst seviyede olan bu hemşerimiz, Iğdır Belediyespor’u önce destekledi ve 3. lige çıkardı. Daha sonra Alagöz holding bünyesine alarak üst ligleri hedefledi. Üst ligleri hedefledi ama futbolcuların kalacağı tesis yoktu. Önce otellerde futbolcuları barındırmak istedi. Baktı ki; fırsatçılar takımı destekleyeceği yerde daha da kazık atma peşine düştüler. Kafaya tesisleşmeyi koydu. Zamanın idarecileri, şimdiki tesislerin yerinde köhne bir bina varken Cantürk Alagöz’e burada tesis yapabilirsin dediler. Cantürk Alagöz de o eski binayı yıkarak yeni modern bir tesis inşa etti. Daha sonra o idarecilerin tesis yap dediği semt sahasının vatandaşlara ait olduğunu öğrendi. Bu arada etraftaki arsaları da alıp modern bir tesis yaparak Iğdırspor’un hizmetine sundu. Bu arada vatandaşların arsası Milli Emlak tarafından istimlak edildi. Yani devlet istimlak etti.
  Oraya tesis yapıldı ya, bu sefer Iğdırspor’a tahsis edileceğine Milli Emlak Iğdırspor’un tesisinin içinde bulunduğu arsayı satışa çıkardı.
 Geçende bir yerel gazetede Iğdırspor’un tesisinin de içinde bulunduğu arsanın satış ilanı yayınlandı.
 Şimdi kime ne diyeyim? Cantürk Alagöz, herhalde o tesisten milyonlar kazanıyor ki, bu kadar masraftan sonra bir de gelsin satışa çıkarılan o arsanın ihalesine girsin.
Kimse kusura bakmasın. Cantürk Alagöz gibi bir hemşerimiz, Iğdır için bir nimettir. Onu üzmek, onun yaptıklarının önüne çıkmak ihanettir. Spor tesisi kurmak, devletin görevidir. Cantürk Alagöz Iğdır’a geldi. Iğdırspor’a destek oldu. Gençlerin arasında senlik, benlik ortadan kalktı. Iğdırlılık ruhu yeşerdi. Gençler kahve köşelerinden çıkıp stada, Iğdırspor’u deplasman deplasman maçlarına giderek takip etmeye ve desteklemeye başladılar.
 Iğdırspor ile İskenderunspor’un final maçında Iğdırspor kaybedince orada gençler ağladı. Iğdırlılık ruhu ile ağladılar.
O gençlerin içinde Kürt ve Türk çocukları vardı. 
Bu duyguyu şimdiye kadar bu gençlere kimse aşılayamamıştı.
Cantürk Alagöz aşıladı…
Ona bu konuda destek olacağımıza onun önünü kesmeye çalışıyoruz.
Niye, neden bilmiyorum.
Geçende Iğdırspor ile ilgili bir haberin altına Eskişehir’den bir sporsever yorum yazmıştı. Yorum aynen şöyleydi: “Iğdırlılar! Cantürk Alagöz’ün değerini bilin. Ona sahip çıkın. Bizimkiler koskoca Es Es’e sahip çıkmadılar. Şu anda bizim takımımız BAL liginde. Ben nüfus kaydımı Iğdır’a aldıracağım”
Belki son cümlesini latife olarak yazmıştı ama gerçeği de odur. Iğdır’da kimse elini cebine atmadan 2. ligde takımımız var. Hedefimiz ise önce 1. lig, daha sonra da Süper lig.
  Bunu yapan kimse, neden yaptı bilmiyorum. Bu yapılan moral bozmaktır. Bu Iğdır’a ve Iğdırspor’a ihanettir. Devlet iş insanlarının önüne düşüp arsa tahsis ediyor, para veriyor. Bizim gibi bölgelere yatırımlar yapılsın, istihdam sağlansın ve gençleri hain örgütlerden uzak tutsun diye.
Ama milyonları, belki de milyarı Iğdır sevdasıyla harcayan Cantürk Alagöz’ün önü kesiliyor.
Hiç doğru iş değil, bu ihale bir an önce iptal edilmeli. O arsa Iğdırspor’a tahsis edilmeli. Gerekirse bir kira bedeliyle ile Iğdırspor emrine verilmelidir.


 

Bu yazı 1105 defa okunmuştur.