İsmail Aras

İsmail Aras

guvengazetesi@gmail.com

Iğdır İçin Önemli Bir Seçim

09 Nisan 2023 - 23:13 - Güncelleme: 09 Nisan 2023 - 23:43

Uzun bir süredir yazmak istemiyordum. Elim bilgisayarın tuşuna vurmak istemiyordu. Ülkemizde birçok olaylar yaşanıyordu. İktidar ve muhalefet, sorunlara çözüm arayacaklarına olaylar üzerinde nasıl siyaset yapacaklarını düşünüyordu ve çözüm önerme yerine siyaset yapıyorlardı.
 İktidar muhalefeti, muhalefet iktidarı eleştirip dururken, çözüm üretileceği yere ucuz laflarla insanların kafasının karıştırıp duruyorlar.
  Bütün bu kısır döngülerin ardından seçim dönemi geldi ve önümüzde kısa bir süre kaldı. Aklım başıma geldi geleli bizim ilimizde aday adayları, adaylık sürecinde siyasi partilerin kapılarını aşındırır, aday olmak için var gücüyle kendini aday olmak istediği partiye anlatmaya çalışırlardı.
  Şimdi geldik 14 Mayıs 2023 seçimi öncesi süreçte yaşananlara. Geçmişte Iğdır’da milletvekilliği kazanmış ve kazanması mümkün olan MHP’nin mevcut milletvekili olduğu için MHP’ye fazla ilgi olmadı. Mevcut milletvekili aday gösterildi. AK Parti’ye 14, İYİ Parti’ye 7, Yeşil Sol Parti’ye 15, CHP’ye 6 aday adayı müracaat etmişti. MHP mevcut Milletvekili Yaşar Karadağ ve İbrahim Dizman’ı; AK Parti İş İnsanı Cantürk Alagöz ile Ahmet Tutulmaz’ı; İYİ Parti Kerem Karabulut ve Taner Başaran’ı; Yeşil Sol Parti Yılmaz Hun ve Aysel Aras’ı; Cumhuriyet Halk Partisi de Yusuf Aslan ve İsmail Sarıboğa’yı aday gösterdi.
 Her aday olmak isteyenin bir ideali vardır elbet ancak dikkatimi çeken AK Partinin birinci sırasında aday gösterilen iş insanı Cantürk Alagöz oldu. Cantürk Alagöz’ün aday adayı olarak AK Parti’ye müracaat etmemesine rağmen, AK Parti’nin kendisini ısrarla aday göstermesindeki neden Cantürk Alagöz’ün Iğdır sevdası olduğunun Iğdırlılar tarafından bilinmesi olmuştur. Yaklaşık üç yıl önce Iğdırlı bir iş insanı Iğdır’a gelmiş, Iğdır’ı çok sevdiğini ve yatırımlar yapmak istediğini söylemişti. Vali beyle görüşmeler yaptığını ve Iğdır sevdalısı olduğunu duyduğumuzda merakla bu şahsın kim olduğunu öğrenmiştik. Herkes tarafından bilinen ve sevilen bir aileden çıkıp iş hayatına atıldığını ve başarılı olduğunu öğrendik. Daha sonra Türkiye’nin önemli iş adamlarından olduğunu ve alanında ülkede kendisini kabul ettirdiğini öğrendik. Kendisine çok yakın olmasak da, Türkiye’de iş alanında bir hemşerimizin başarılı ve söz sahibi olması elbet bizi gururlandırmıştı.
  Şimdi bu değerli hemşerimiz Iğdır’a Iğdırlılardan oy istemeye geliyor. Herkesin bir oy verme hakkı vardır. O oyunu da istediği partiye ve adaya verebilir. Oturup düşünelim. "Vatan, Millet, Sakarya" diyenler millete neler yaptı? Iğdır’a hangi yatırımlarla geldiler? Bugünkü sistemde milletvekillerinin bakanlara ulaşamadıklarını hem basından, hem de vekillerle muhatap olabilme imkanı olanlar vekillerden bizzat dinlemişlerdir. Bakanlara ulaşamadıklarını, ilin sorunlarını bakanlara iletemediklerini çok duyduk. Bunu benim yazmama, söylememe gerek yok. Cantürk Alagöz milletvekili seçildiğinde açamayacağı kapı, getiremeyeceği hizmet yoktur.
  Adaylar belli olduktan sonra telefonuna ulaşabildiğim adaylara hayırlı olsun demek için telefon ettim. Cantürk Alagöz’ü de aradım ve hayırlı olsun dileklerinde bulundum. Alagöz, kendisiyle görüşmemde, “Ben müracaat etmedim. Ancak beni takdir ettiler. Ben Iğdırlıları ve Iğdır’ı karşılıksız sevmiştim. Benim siyaset yapmak düşüncem yoktu. Ancak madem ben bu göreve layık görüldüm. Seçilmem durumunda Iğdırlının alışmadığı, düşünemediği, hiçbir ayrım yapmadan herkese aş iş imkanı sağlayacak yatırımlar getireceğim. Bunu devletten de beklemeden yapacağım. Iğdırlılar seçsinler baksınlar Cantürk Alagöz dediğini yapar mı, yapmaz mı?”
 Daha adayların açıklandığı ilk gün. Adaylar gelecek, Iğdır’ın sorunlarıyla ilgili plan, proje, yatırımlarını açıklayacaklar.
Bizlerde gazeteciler olarak adayları takip edip siz değerli Iğdırlılarla verilen vaatleri günü gününe ulaştırmaya çalışacağız. Şimdilik hoşça kalın.

  

Bu yazı 1007 defa okunmuştur.