İsmail Aras

İsmail Aras

guvengazetesi@gmail.com

Kazakistan Olayları Türk Dünyasına Darbedir

07 Ocak 2022 - 20:28

Kazakistan, Türk dünyasının kurbanı oluyor.
2009 yılında Türk dili konuşan ülkelerden oluşan birliğin kurulmasının ardından geçtiğimiz yıl bu birliğin ismi İstanbul’daki toplantıda “Türk Birliği” olarak değişti. Türk Birliğinin kurulmasıyla da dikkatler Türk Birliğine çevrildi. 2020 yılında Azerbaycan’ın Karabağ’da elde ettiği başarı, Türk milletinin Kafkaslarda son 200 yılda elde ettiği ilk başarıdır. Bu galibiyet hem batıyı, Avrupa’yı, Hem Amerika’yı, hem de Rusya’yı rahatsız etmiştir. İlk günlerde bu ağrı, sızı kendini çok hissettirmese de zaman geçtikçe yavaş yavaş hissettirmeye başlamıştır.
 Bu toplantıdan sonra özellikle Rus basını, Türklerin Turan’ı kurduğundan her defasında söz etmeye başlamıştı.
Böylelikle kurtlar sofrası yönünü Türk dünyasına çevirdi ve yem aramaya başladı. Türk birliği içinde şimdilik yumuşak karın olarak Kazakistan’da halkı sokağa döktüler.
Bu olaylardan sonra Kazakistan bir hayli sıkıntı yaşayacaktır. Hatta bağımsızlıkları tehlike altındadır desek yerindedir. Bu konuda Türk birliğinin diğer ülkeleri zaman geçmeden harekete geçip müdahalede bulunması gerekir. Bu ülkelerin başında Türkiye ve Azerbaycan gelmektedir.
 Kazakistan’ın sancılı durumunu izlerken Türkiye’nin bölgenin lider konumunda olması nedeniyle çok dikkat etmesi gerekir.
Aklımızı başımıza devşirelim. İktidarı almak veya iktidarı kaybetmemek için ülkenin geleceğini tehlikeye düşürmeyelim. Ekonomi, yanlış veya doğru yönetiliyor. Ona bir diyeceğim yok. Tabii ki eleştirilebilir. Ama milli menfaatler olunca birlik olalım.
Biliyorsunuz, Karabağ savaşında Türk olduğunu iddia eden bir diplomat Türkiye, Özgür Suriye ordusuna ait kişileri Karabağ’a götürerek savaştırdı iftirasını attı. İşte onun gibilere ve onların her provokasyonlarına dikkat edelim.
Bizim bölgemiz çok hassas bölgedir. Gerek Türkiye, gerekse Azerbaycan üzerinde büyük oyunlar oynanabilir. Zengezur dehlizi ağzımızdan düşmüyor. Bu koridorun açılmasından kimler rahatsız olmuyor ki! Düşünebiliyor musunuz bizim kapısında bizi üye yapın diye yalvardığımız Avrupa birliğinden kendi isteği ile ayrılıp Türkiye ile iş birliği yapmak isteyen İngilizleri.
İngilizler, o dönem Araplara, “Osmanlı askerinin karnında altın var. Osmanlı askerini öldürün, karnını yarın, altınları çıkarın” diyen millettir. Ne oldu da bunlar Türk devleti ile ekonomi konusunda birliktelikler, anlaşmalar yapıyorlar? Türk devleti 40 yıldır terörle mücadele ediyor. Daha teröre karşı yenilerde başarı sağlamış ve bir nebze rahatlamıştır.
 Önce Kazakistan’da olan olayları sadece Kazakistan’da oldu bitti gibi görmemeliyiz. Kazakistan’da yapılan her hareketten ders çıkarmalıyız. O olayların sona ermesi için elimizden geldiğince Türk devleti olarak mücadele etmeli ve kendi ayaklarımızı da sağlam basmalıyız.

 

Bu yazı 703 defa okunmuştur.