İsmail Aras

İsmail Aras

guvengazetesi@gmail.com

Mustafa Kemal Atatürk’e Neler Borçluyuz?

11 Kasım 2022 - 07:47

Bir millet bir devlet düşünün 180.000 km2 toprağı Avrupa kıtasında, 1.800.000 km2 toprağı Asya’da, 3.000.000 km2 Afrika’da olmak üzere 4.980.000 km2 toprağı, 30 milyona yakın nüfusu var. Kapitülasyonlar ile sömürülmüş, Duyun-u umumiye ile hazinesine el konulmuştur. 1911 yılında Trablusgarp, 1912-1913 yıllarında 1-2 Balkan savaşları, 1914-1918 I. Dünya savaşı, 1919-1923 yıllarında Kurtuluş savaşı 22 yıl yedi düvelle savaşmış, cepheye gönderdiği 2.850.000 evladı vatan savunmasına göndermiştir.

   Dışta yedi düvele karşı savaşmış, içte büyük ihanet ve isyanlar görmüş, 30 Ekim 1918 Mondros ateşkes antlaşmasıyla silahlarına el konulmuş, ordusu terhis edilmiş, 5 milyon km2 vatan toprağından Türklere ana bölge olarak İç Anadolu olmak üzere, Karadeniz’e ufak bir çıkışı bulunan yaklaşık 200 bin km2 bir toprak bırakılıyor. Bunlardan daha da ağırı:

7. Madde: İtilaf devletleri güvenliklerini tehlikede gördükleri stratejik yerleri işgal edecekler.

24. Madde: Vilayet-i Sitte'de (Altı Doğu Anadolu İli - Van- Bitlis-Elazığ-Erzurum-Sivas-Diyarbakır) bir karışıklık çıkarsa, buralar işgal güçlerince mazeret göstermeksizin işgal edilebilecektir.

    Maddeleri ile Türk milletine yaşama hakkı tanınmıyordu. Türkleri Anadolu’da tamamen yok etmek, geldikleri Orta Asya bozkırına geri göndermek istiyorlardı. Hastalık, yokluk, yoksulluk, uzun süren savaşların eli silah tutan genç nüfusumuzu, yetişmiş aydınımızı bizden almıştı. İçimizdeki azınlıkların taşkınlık ve hainlikleri, içimizdeki hainler Türk insanının yaşadığı acı tecrübe yaşanmışlıklar.

    Yıl 1941... Fotoğrafa dikkatli bakın; hatta çocuklarınıza da gösterin. Onlarda baksınlar dikkatlice... Marka seçen marka ayrımı yapan çocuklara ibret olsun! Bu Memleket Yoktan Var Oldu...!
   
    Çocuklardaki disiplin, dik duruş, Cumhuriyetin aydınlık meşalesi Cumhuriyet Öğretmenlerimizde asalete bakın. Çocuklarımızın üstünde başında doğru dürüs elbisesi yok, Çoğunun ayağı çıplak ayağında çarığı bile yok. Bu fotoğrafın 20 yıl sonrası 1919 Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı milli mücadeleyi başlattığı yılları hayal edin. Acaba 1941 yılında durum buysa 1919 yılında nasıldı? Evet yokluk ve yoksulluk vardı. Ama Türk milletinin yüreğinde bitip tükenmeyen özgürlük ateşi, vatan, bayrak, millet sevgisi ve her şeyden önemlisi ATA’sına büyük bitip tükenmez, yürekten bağlılığı ve sonsuz güveni vardı.

   Bağrından çıktığı milletini çok iyi tanıyan, ona güvenip ona inanan Büyük Önder Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK; “ Ya İstiklal Ya Ölüm” demiş, “Bir Millet Esir Olmaktansa Ölsün Daha İyi” diyerek, Aziz Türk Milletine güvenerek yola çıkmıştır. Yedi düvele diz çöktürmüş, 57 Yıllık Yaşama, 11 Savaş, 24 Madalya, 4 Nişan, 13 Kitap, 1 Ülke, Milyonlarca Özgür İnsan ve Türk’ün kırılan gururunu sığdırdı.

   Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk büyük bir lider büyük öngörü sahibiydi. 1932 yılında İran devletinden Küçük Ağrı Dağı ile Nahcivan sınırından toprak aldı. Böylece Türkiye’yi Türk Dünyasına sınır yapıp, Ermeni ve Rus ilerleyişini durdurup, Nahcivan’ı güvenceye alıp, kaçakçılığı ve kaçak geçişleri önleyip, Ağrı Dağı dağ bütünlüğünü sağlayıp, Türk’ün yaşadığı her yer Misak-ı Millidir diyerek Misak-ı Milli’de olmadığı halde 1920 yılında Iğdır ilini anavatana kattı.

   Çanakkale ve İstanbul boğazlarını 1936 Montrö antlaşması ile alarak boğazlardaki Türk hakimiyetini sağladı. Hasta yatağında Hatay davasından vaz geçmedi. “Bin yıllık Türk yurdu düşman elinde kalamaz.” diyerek 1939 yılında Hatay anavatana ilhak edildi. Sadece bu 3 hareketi Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ne kadar büyük öngörü sahibi büyük lider olduğunu gösterir.

     Atatürk bir isim değildir onun ismi Mustafa Kemal’dir. Atatürk ilimdir, Atatürk bilimdir, Atatürk akıldır, Atatürk gelecektir, Atatürk barıştır, Atatürk gençliktir, Yüzyıllar sonrasını öngörebilmektir, Cumhuriyettir, Atatürk Türkiye’dir. İşte bu nedenle de 20. yüzyıldan 21. yüzyıla Fikirleri ve eserleriyle değeri giderek artan çağdaş dünyanın en büyük kurucu önderidir.

    Atatürk’ü Türk milletine Yüce Allah, sahip olduğumuz her şeyi de Türk milletine Atatürk verdi. Atatürk emperyalist güçlerinin korkulu rüyası, Türk milletinin lideri, önderi, Başkomutanı, ezilen ve sömürülen mazlum milletlerinde rehberi olmuştur. Bir ömür geçse de sevgin içimizde taptaze, ruhun şad mekanın cennet olsun ATAM...

 

Bu yazı 1855 defa okunmuştur.