İsmail Aras

İsmail Aras

guvengazetesi@gmail.com

Vali Ercan Turan’ın Çalışma Azmi

10 Ekim 2023 - 16:19

Iğdır Valisi olarak göreve başlayan Ercan Turan, basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelerek Iğdır’ın sorunlarını masaya yatırdı.
 Vali Ercan Turan’ın çalışma azmi ve hizmet bilgisi Iğdır’a atandığı ilk günlerde gazeteciler cemiyeti yönetimindeki arkadaşlarımla kendisine hayırlı olsun ziyaretinde ilgimi çekmiş ve onu köşeme taşımıştım.
 Valimiz, Iğdır’ı tanıdıkça hizmette eksikleri görüp tamamlamak için gecesini gündüzüne katarak çalışıyor.
  Vali Turan, basın mensuplarına Siyonizm’in dünyada yaptıklarından söz ettikten sonra bölgemiz ve ilimizdeki sorunlardan söz etti.
 Kendisinin Iğdır Valiliğine atandıktan hemen sonra Tarım Bakanı ile birlikte Iğdır’a geldiğini ve Iğdır’da tarım konusunda eksiklerin (toprak kanalların) bakana bizzat yerinde gösterme ve şansını yakaladığını söyledi.
Vali Ercan Turan, “Siyonizm’in amacı dünyaya hakim olmak. Önce Ukrayna’yı yok ettiler. Aynı dili konuşan, aynı ırktan olan insanları birbirine düşürerek Ukrayna denilen ülkenin yerle bir olmasına sebep oldular. Şimdi döndüler Filistin’e. Filistin’i de yerle bir edecekler. Hatırlarsınız Irak’ta nükleer silah var diye Irak’a saldırdılar. Saddam’ı yakaladılar astılar. 1 milyon kadına tecavüz ettiler. O görüntüleri izlemişsiniz. Bir Amerikalı kadının çıplak Iraklı’ya işkence görüntüleri yayımlandı. Kaddafi ülkesinde insanları mesut mutlu yaşatıyordu. Kaddafi’yi de devirdiler. Libya’nin 2 bin ton altınını alıp götürdüler. Irak’ta, Suriye’de insanların ne durumda olduğu günümüzde gözler önündedir”
Vali Turan, “ Dünyanın kendi çıkarlarına hizmet etmesini isteyen Siyonistler, her türlü kötü emellerini ülkeler üzerinde uygulamaktadır. Şu koronavirüsü ile ilgili yapılan ihanetleri inşallah bilim bir gün su yüzüne çıkararak insanları bilgilendirecektir. Şu kuraklık, sel baskınları hepsi Siyonizm’in yaptığı planlar çerçevesinde meydana gelmektedir”
 Iğdır’ın hizmet konusunda Türkiye’nin en az hizmet alan iller arasında olduğunu belirten Vali Ercan Turan, “Düşünün bir ilin asfalt plenti (şantiyesi) yok. 81 il içinden Türkiye’de sadece Iğdır’da asfalt şantiyesi yok. Son üç yılda Iğdır’da 500 milyon TL asfalta para ödenmiş. Bu para halkın parası. Karayollarından Tuzluca yolunda bulunan asfalt plentini 50 milyon TL’ye aldık. Artık kendi asfaltımızı kendimiz dökeceğiz. Bundan sonra hem asfaltsız yol bırakmayacağız hem de çok daha ucuza mal edeceğiz”
 Iğdırlı vatandaşların olarak Cantürk Alagöz’ü milletvekili seçmekle çok doğru bir iş yapıldığını dile getiren Vali Ercan Turan,  “Iğdırlılar olarak Cantürk Alagöz’ü vekil seçmekle çok doğru bir iş yapmışsınız. Ben atandıktan sonra Iğdır’a geldiğim gün Tarım Bakanı ile beraber Iğdır’a ilk defa geldim. Tarım konusunda Iğdır’ın eksikliklerinin tamamı gideriliyor. Iğdır’da artık toprak kanal diye bir şey kalmayacak. Ayrıca sulama konusunda Ünlendi Barajı’na Sayın vekilimiz ek bütçe çıkarttı. Ünlendi Barajı 2024 yılı sonunda faaliyete girecek. Tarım konusunda asıl güzel gelişme Tuzluca Barajı’nın önü açıldı. Şimdiye kadar içinde SİT alanı olduğu iddia edilerek bu projeye bir türlü onay verilmiyordu. Cantürk Alagöz vekilimiz Kültür Bakanımızla görüşerek sorunu çözdü. Tuzluca Barajı da bittiği takdirde Iğdır’ın sulamayla ilgili hiçbir sıkıntısı kalmayacak. Iğdır’a atandığımın üçüncü günü hastalandım. Hastaneye gittim. Film çektireceğim. Film makinesinin üzerinde kan izi gördüm. ‘Bu nedir?’ diye sorumluya sordum. O da bana, ‘Firmanın gelip temizlemesini bekliyoruz’ diye cevap verdi. Bende ıslak mendille film makinesinin üzerini temizledim. Ankara’ya gittim. Vekilimiz Cantürk Alagöz’e konuyu aktardım. Iğdır’ın hastane sorunu olduğunu söyledim. O da gitmiş sağlık bakanına konuyu iletmiş. Bakan bey, eğer lojmanı sen yaparsan Iğdır’a 400 yataklı hastane yaparız demiş. Bu sefer yer sorunu vardı. Bir yer bulduk. Vatandaştan istimlak etmek istedik. Dava açmışlar. 75 milyon TL istiyorlardı. Çağırdık vatandaşlarla konuştuk. Sağ olsunlar 25 milyon TL’ye ikna ettik. Artık hastanenin ihalesi yapılacak. Bakın sayın Vekilimiz Cantürk Alagöz Iğdır’a hastane yapılsın, Iğdırlıların sağlık sorunu çözülsün diye 80 tane lojmanı cebinden yapıyor. Sadece Cantürk Bey’in cebinden yapacağı lojmanların proje bedeli 160 milyon TL. Daha ne yapsın Cantürk bey?
Zengezur kapısının açılacağının artık önünde engel kalmadı. Iğdır’ın buna hazır olması gerekir. Daha Iğdır’da 5 yıldızlı bir otel yok. Iğdır’da Cantürk Alagöz’den başka iş adamı yok mu?
 Yeşil Kuşak, Vali yolu, hastane ve Iğdır üniversitesi istikametine bir elektrikli tren yolu planlıyoruz. Üniversite Iğdır’dan kopuk durumda. Üniversite ile Iğdır’ın birbirini tamamlaması gerekir.
  Ayrıca benim Ağrı dağı için bir planım var. Önce güvenlik bölgeleri oluşturup Ağrı dağını turizme kavuşturacağız”
 Vali Ercan Turan Iğdır’da en önemli konunun birlik beraberlik olduğuna değinerek “ Bizim en başta birlik beraberliğe ihtiyacımız var. Artık kayyum belediyesinin Iğdır’a yakışmadığını düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız, 21 yıllık iktidarı döneminde Türkiye’nin çehresini değiştirdi. Yaşı ileri olan arkadaşlarımız var aramızda. Onlar o yılları biliyor. İnsanlar bir hiç uğruna birbirlerini vuruyordu. O günlerde bu günlere geldik.”
Iğdır’da görev yapan yerel ve ulusal basın mensuplarının tamamının katıldığı kahvaltılı toplantıda yerel sorunlar Vali Ercan Turan’a iletildik. Sorunlar tek tek not alınırken en çok Nahçıvan’dan gelen taksilere yazılan cezaların Iğdır esnafına zarar verdiği dile getirildi. Vali Turan da bundan sonra gereğinin yapılacağını söyledi.
 Toplantıya Vali Yardımcısı Ömer Sait Karakuş, Belediye Başkan Yardımcısı Ferdi Turan, Belediye Başkan Yardımcısı Ülkü Öcal, Özel idare Genel Sekreteri Kasım Çarman da katıldı.
 Bu toplantıların Iğdır için çok yararlı olacağını düşünüyorum. Çünkü sorunlar dile getirilirken çözüm yolları da masaya yatırılması oldukça verimli oldu.


 

Bu yazı 640 defa okunmuştur.